۱۵
۲
جمعه ۱۸ مرداد ۱۳۹۸ ساعت ۱۰:۴۸
«مردم‌سالاری آنلاین» بررسی می‌کند

وارونه‌نمایی قزاقی از کورشِ هخامنشی

«قزاقستان» فیلمی ساخته است درباره‌ی «تومریس»، ملکه‌ی «ماساگتها»، با این مضمون که تومریس که به روایتِ قزاقها ملکه‌ی آنها بوده! از ستمِ ایرانیان به ستوه می‌آید و شورش می‌کند و با پیروزی بر هخامنشیان موفق به کشتنِ کورشِ بزرگ می‌شود.
تومریس یکی از پرخرج‌ترین فیلمهای تاریخِ قزاقستان است.
تومریس یکی از پرخرج‌ترین فیلمهای تاریخِ قزاقستان است.
«قزاقستان» فیلمی ساخته است درباره‌ی «تومریس»، ملکه‌ی «ماساگتها»، با این مضمون که تومریس که به روایتِ قزاقها ملکه‌ی آنها بوده! از ستمِ ایرانیان به ستوه می‌آید و شورش می‌کند و با پیروزی بر هخامنشیان موفق به کشتنِ کورشِ بزرگ می‌شود.
به گزارشِ «مردم‌سالاری آنلاین»، تومریس یکی از پرخرج‌ترین فیلمهای تاریخِ قزاقستان است که گویا بیش از ۱۵۰ بازیگر دارد و برای آن بیش از هزار دست لباس دوخته شده که ۲۰ دستِ‌ آن نیز ازآنِ بازیگرِ نقش تومریس است. همچنین برای این فیلم حدودِ ده هزار سلاحِ سرد ساخته شده که نشان می‌دهد با یکی از پروژه‌های پرهزینه‌ی تاریخِ آن کشور در راستای هویت‌سازی برای ملتِ قزاق روبه‌رو هستیم؛ ملتی که پس از ساخت فیلمِ «بُرات» (Borat) درباره‌ی روحیات و خلق‌وخوی ملیِ آنان و سپس پخشِ گسترده‌ی جهانیِ آن به شدت احساسِ تحقیر و خلأ هویتی می‌کرد، این‌بار خود دست به کار شده تا به هر ضرب و زور و جعلی هم که شده نشان دهد از تاریخی دیرینه و شکوهمند در آن خطه از جهان برخوردار است!
گفتنی است که نقشِ تومریس را که از میانِ ۱۵ هزار نامزدِ این نقش انتخاب شده است «المیرا تورسین» بازی می‌‌کند و نقشِ کورشِ بزرگ را یک عربِ سوری به نامِ «غسان مسعود»! سازندگانِ تومریس نیز یکی «آکان ساتایف» است که از سوی داوران
سرزمینی که امروزه قزاقستان خوانده می‌شود، در روزگاری نه چندان دور، زیستگاهِ مردمانی ایرانی‌تبار به نامِ «سکا» بود. دیگرسانیِ سکاها با هم‌تبارانِ ایرانیِ خود در فلاتِ ایران در این بود که آنان نه یکجانشین و متمدن که کوچگرد بودند و نیز زردشتی نشدند و به ایزدانِ کهنِ آریایی باورمند ماندند
جشنواره‌ی فیلم فجر سیمرغ بلورین نیز گرفته و یکی دیگر هم دخترِ نخستین رئیس‌جمهور قزاقستان، «آلیا نظربایوا» است که بسیاری در قزاقستان بر این باورند که از راه رانت و فسادِ مالی به موفقیتِ تجاری دست یافته است.
 
قزاقستان، سرزمینِ باستانیِ سکاهای ایرانی‌تبار
قزاقستان کشوری است ۲۸ ساله در آسیای میانه که اکنون بیشتر جمعیت آن قزاق‌اند. قزاقها به زبانِ قزاقی سخن می‌گویند که زبانی است از زیرگروهِ شرقیِ زبانهای ترکی‌تبار که خود زیرشاخه‌ی زبانهای آلتایی است.
این سرزمینی که امروزه قزاقستان خوانده می‌شود، در روزگاری نه چندان دور، زیستگاهِ مردمانی ایرانی‌تبار به نامِ «سکا» بود. تفاوت سکاها با هم‌تبارانِ ایرانی خود در فلات ایران در این بود که آنان نه یکجانشین و متمدن که کوچگرد بودند و نیز زردشتی نشدند و به ایزدانِ کهنِ آریایی باورمند ماندند.
سکاها را دانشمندان با تیره‌هایی گوناگون، همچون آلانها و ماساگتها، می‌شناسند که این تیره‌های مختلف از سین‌کیانگِ چین و دریاچه‌ی خوارزم تا رودِ دانوب در قلبِ اروپا پراکنده بودند، هر چند بیشتر در شرق و غربِ دریای کاسپین زندگی می‌کردند.
 
تومریس کیست و هرودت درباره‌ی او چه گفته است؟
چنان‌که گفته شد، ماساگتها، بنا بر نظر دانشمندان و مورخان، تیره‌ای از سکاها بودند که مردمانی ایرانی‌تبارند
نه ماساگتها قزاق یا ترک بوده‌اند و نه تومریس ملکه‌ی قزاقها یا ترکها
و پیوندی با قزاقها و ترکها، چنان‌که این فیلم در پی به تصویر کشیدنِ آن است، ندارند.
هرودت که یکی از مورخان داستان‌پردازِ یونان باستان است درباره‌ی تومریس و نبردش با کورش بزرگ گزارشی داده است که آن گزارش با دیگر منابع تاریخی همخوانی ندارد. برای نمونه، گزنفون، فلیسوف و مورخِ یونانی و از شاگردان سقراط، می‌گوید که کورش بزرگ در بستر درگذشت و به پسرانش اندرزهای اخلاقی داد. کتزیاس، دیگر تاریخ‌نگار و پزشک یونانی، می‌گوید که کورشِ بزرگ از زخمی در ران درگذشت.
به هر روی، داستان تخیلی هرودت از کشته‌شدن کورشِ بزرگ چنین است که آن را از کتاب یکمِ تاریخ هرودت، بندهای ۲۰۳ تا ۲۱۶، با ترجمه‌ی استادِ زنده‌یاد مرتضی ثاقب‌فر مرور می‌کنیم.
هرودت می‌نویسد: «کاسپین دریایی جدا است ... در سوی خاور آن دشت پهناوری قرار دارد که تا چشم کار می‌کند بی‌پایان است. بخش اعظم این دشت به ماساگتها تعلق دارد که کورش قصد حمله به آنان را داشت ... در این زمان زنی پس از مرگ شوهر ملکه‌ی ماساگتها شده بود که تومریس نام داشت ... کورش، بزرگان ایران را فراخواند و مجلسی ترتیب داد و پس از شرحِ وضعیت نظرِ آنان را پرسید. ... کرزوس، پادشاه پیشین لودیا، به کورش گفت: ... ماساگتها از خوشیهای زندگی ایرانیان بی‌خبرند و هرگز مزه‌ی فراوانی و رفاه را نچشیده‌اند. پس بهتر است در آن جا گاو و گوسفند بسیاری
داستانِ کشته‌شدنِ کورشِ بزرگ به دستِ تومریس ساختِ ذهنِ خیال‌پردازِ هرودت است و در دیگر منابعِ تاریخی هیچ ذکری از آن نشده است و بر پایه‌ی نظرِ مورخان، کورشِ بزرگ در نبردهای خود با ماساگتها همواره پیروز بوده است
بکشیم و کباب و شراب فراوانی فراهم سازیم ... ماساگتها با دیدن آن‌همه چیزهای خوب با ولعِ فراوان به خوردن و نوشیدن خواهند پرداخت و آن‌گاه بر ماست تا دلاوری خود را نشان دهیم.» کورش این پیشنهاد را پذیرفت و آن نقشه را پیاده کرد و از این راه پسر تومریس که اسپارگاپسیس نام داشت اسیر کرد. هرودت در ادامه می‌گوید: «اسپارگاپسیس، پسرِ ملکه، همین که مستی از سرش پرید و به شوربختیِ خود پی برد از کورش خواهش کرد بند از او برگیرند و کورش پذیرفت. به محض آن‌که دستهایش آزاد شد درجا خود را کشت.» پس از چندی، نبردی سهمگین درگرفت که در آن نبرد بر پایه‌ی داستان هرودت ایرانیان از ماساگتها شکست خوردند و بسیاری از ایرانیان از جمله کورش بزرگ کشته شدند که تومریس جسد کورش بزرگ را یافت و سر را از تن جدا کرد و به جسد اهانت کرد. هرودوت در ادامه درباره‌ی آداب ماساگتها می‌گوید که زنان را متعلق به همگان می‌دانند و پیرانِ خود را همچون حیوانات قربانی می‌کنند و می‌خورند.
به هر روی، روشن است نه ماساگتها قزاق یا ترک بوده‌اند و نه تومریس ملکه‌ی قزاقها یا ترکها. همچنین، داستانِ کشته‌شدن کورش بزرگ به دست تومریس ساخت ذهن خیال‌پرداز هرودت است و در دیگر منابع تاریخی هیچ ذکری از آن نشده است و بر پایه‌ی نظر مورخان، کورش بزرگ در نبردهای خود با ماساگتها همواره پیروز بوده است.
 
کد مطلب: 112602
نام شما

آدرس ايميل شما
نظر شما *


Iran, Islamic Republic of
متاسفانه اين سالها چنان مليت و ايراني بودن جرم بوده و مورد بي مهري كه هر پاپتي زير پيرهن ركابي پوش بيگانه اي برا ما شده صاحب مولانا ، همشهري ابوعلي سينا ، پسرخاله ذكرياي رازي ، مالك خراسان و.... به هر حال از خلائي كه عقلاي قوم !!!! برا ما ايرانيا ساختن سرانجامي بهتر نميشد ديد
ایرانی
شوربختانه ما بخشی از آسیای میانه را از دست داده ایم و هر سال بیشتر و بیشتر می شود. پرسش اینجاست چرا نباید سرمایه گذاری کنیم که کشورهایی که نام بیشتر شهرهای آنها ایرانی است و ساکنان اولیه آنها ایرانی بوده اند اینگونه با ما دشمنی می کنند. نباید دست روی دست گذاشت.
Iran, Islamic Republic of
الان تکلیف چرندیات اوباش پانترک چی میشه که سالهاست مدعی هستند ننه تومروس کنار رود ارس و ملکه آذربایجان بوده!
یک قمی
United States
و در قم نام افق کوروش به افق تغییر کرد😂
Iran, Islamic Republic of
کسانی که تومروس، ملکه ماساگت ها، را مادر خود می‌نامند (به دلیل بیسوادی) و به روایت هرودوت استناد می‌کنند آیا این روایت‌های بعدی هرودت را درباره فاحشگی و آدم خواری ماساگت ها قبول دارند و به آن هم افتخار می‌کنند؟
Iran, Islamic Republic of
تاریخ ایران کلا از زمان پهلویها بیشترین تحریف را داشته
و تاریخ نزدیک به واقعیت همین فیلم هستش
مهری
United States
کشوری که تاریخ خود را فراموش و به تاریخ دیگر کشورها توجه کنه محکوم به نابودی هستش! و از ساختن همچین فیلمهایی نباید تعجب کنیم!
رامین
Iran, Islamic Republic of
خارجی‌ها فیلم میسازن هویت ما رو نابود کنن ما هم رحمان ۱۴۰۰ می‌سازیم.
آگامننان
Netherlands
آب که سربالا بره قورباغه ابوعطا میخونه
اینا برن یه فیلمی بسازن ننگ بورات و بلایی که ساشا باراکوهن سرشون آورد رو بشوره ببره!
به ما چیکار دارن :/
مهسا
Romania
از همه جالب تر که یکی از سازندگان آن از جشنواره فیلم فجر جایزه سیمرغ بلورین گرفته بود !!!!!
بروسک
Iran, Islamic Republic of
وقتی ما اینقدر با هویت ایرانی و ملی خودمون بیگانه ایم و براش سرمایه گذاری نمی کنیم، همین میشه، اگه این نجنبیم بزودی همه نشانه های تمدن ایران و آریایی در همچین کشورهایی نابود و یا تصاحب میشه...
Iran, Islamic Republic of
اولا ساکا ها پروتوترک هستند نه ایرانی تبار، سرزمینی که از چین تا دریای دانوب مسکن ترک ها بود وترک ها در این سرزمین ها چندین امپراتوری تشکیل دادند. کوروش خون ریز که درآن زمان 5 تمدن بزرگ را از بین برده بود چهار بار به سرزمین ساکا ها حمله برد تا آنجا را تصرف کند ولی نتوانست ملکه تومرس پسرش را برای آشتی به دربار کوروش فرستاد. کورش پسر تومرس را کشت ملکه برای انتقام به جنگ با کوروش برخاست وی را شکست داد و دستور داد تشتی بیاورند سر کوروش را از بدنش جدا کردند و داخل تشت که خون کوروش در آن می ریخت انداختند . ملکه این جمله را به زبان آورد: توک ه از خون ریزی سیر نمی شدی حالا از خون خودت بخور تا سیراب بشی
mohammad
Canada
ترکمانان که در روسيه امروزى به صورت هاى قبيله اى زندگى مى کردند در طول تاريخ صد ها بار به مرز هاى ايران براى قتل و غارت حملات ايذايي مى کردند که اين مسئله براى پادشاهان و حکمرانان ايران يک مشگل بزرگ بوده است. بنابراين بعضى اوقات حملات پيشگيرانه بسيار ضرورى بوده تا آنان را سر جاى خود بنشانند.
امیر
Iran, Islamic Republic of
قوم سکاها که بعد به سکسر و بعد به سنگسر تغییر میکنه که بر ترک ها هم حکومت میکردنند که الان هم دیوانگی و زور بازوی اونا زبانزد خاص و عام هستش در بین سمنان و مازندران قرار داره
A S
Iran, Islamic Republic of
قزاقها همان طور كه اكثر مردمان و ساكنان ايران قبل از مهاجرت آريايهاى هندوتبار به ايران از تبار تورك بودند يا از توركان اغوز ، سومر، قوتيها ، مانانها، آلتاى ،خزر و غيره و همچنان اقوام ٢٤ گانه توركان قزاقها هم از اقوام توركان بوده هيچ گونه ارتباطى با نژاد فارس ، هندو، آريايى ندارند و توركان صاحبان و ساكنان تاريخى ايران زمين ميباشند كه تمدنهاى سومريان كه زبانشان مثل آذربايجانياى امروزى التساقى بوده تمدنهاى قبل از اسلام توركان ايران قوتيها اكدها مانانها كاسپينها ماساژوتها خزرها سومر و غيره و غيره و بعد از اسلام سلجوق خوارزم سامانيها غزنويان تيموريان توركان ازبكى افشار صفوى قاجارو غيره مهر تاييد حضور اقوام توركان قبل از مهاجرت آريايها بوده و افتخار آن