۰
دوشنبه ۱۶ بهمن ۱۴۰۲ ساعت ۲۲:۰۷
دعوای فرمانده ارتش با رئیس‌جمهوری اوکراین بالاگرفته است

نقشه پاکسازی مخالفان زلنسکی 

پس از انتشار شایعات در خصوص برکناری فرمانده ارشد نظامی‌اوکراین به دلیل اختلاف با «ولودیمیر زلنسکی» شکاف در رهبری این کشور در بحبوحه جنگ با روسیه بیش از گذشته آشکار شده است.
نقشه پاکسازی مخالفان زلنسکی 
 گروه بین‌‌الملل- هدیه گل‌محمدی: به گزارش مردم سالاری آنلاین ،پس از انتشار شایعات در خصوص برکناری فرمانده ارشد نظامی‌اوکراین به دلیل اختلاف با «ولودیمیر زلنسکی» شکاف در رهبری این کشور در بحبوحه جنگ با روسیه بیش از گذشته آشکار شده است.
به گزارش یورونیوز، ظرف چند روز اخیر شایعاتی مبنی بر اخراج «والری زالوژنی» فرمانده ارشد ارتش اوکراین توسط دفتر زلنسکی و وزارت دفاع تکذیب شد و این فرمانده فوق‌العاده محبوب همچنان سمت خود را حفظ کرده است. اما در عین حال گزارش‌ها حاکی از آن است که این فرمانده نظامی‌به زودی از سمت خود استعفا می‌دهد.
اتفاقی که می‌تواند در آستانه دومین سالگرد جنگ اوکراین «امتیازی» برای مسکو به شمار رود.  خروج احتمالی زالوژنی برجسته‌ترین تغییر در نیروهای نظامی‌ارشد اوکراین از زمان تهاجم روسیه خواهد بود، زیرا این کشور با کمبود مهمات و پرسنل در پی یک ضد حمله نافرجام تابستانی دست و پنجه نرم می‌کند. این تغییر همچنین می‌تواند به روحیه سربازان اوکراینی که نزدیک به دو سال در نبردهای سختی می‌جنگند، آسیب برساند.رئیس‌جمهور اوکراین در مصاحبه‌ای در رابطه با برنامه‌های گزارش‌شده برای اخراج ژنرال والری زالوژنی، فرمانده ارتش اوکراین گفت در حال برنامه‌ریزی یک بازنگری «جدی» در تیم رهبری کشورش است.
تنش‌ها بین رئیس‌جمهوری اوکراین و ژنرال ارشد او از سال گذشته افزایش یافته و گزارش‌های متعددی در روزهای گذشته حاکی از برکناری قریب‌الوقوع والری زالوژنی از سمت خود است. زلنسکی در مصاحبه‌ای که روز یکشنبه منتشر شد، برای اولین بار به این شایعات پرداخت.
پروژه بزرگ زلنسکی
ولودیمیر زلنسکی، رئیس‌جمهور اوکراین به کانال خبری RAI TG۱ ایتالیا با تایید تلویحی برکناری فرمانده ارتش اوکراین خبر از پروژه پاکسازی داد و گفت: «وقتی در مورد این صحبت می‌کنیم، منظور من جایگزینی یک سری از رهبران دولتی است، نه فقط در یک بخش مانند ارتش. من به این جایگزین فکر می‌کنم، اما شما نمی‌توانید بگویید که خب ما در اینجا یک نفر را جایگزین کردیم.» او استدلال کرد که «اگر می‌خواهیم برنده شویم، همه باید در یک مسیر حرکت کنیم و قانع شده باشیم که پیروز می‌شویم.»
زلنسکی بدون توضیح بیشتر در مورد هرگونه تغییر احتمالی پرسنل در دولت خود گفت: «من یک چیز جدی در ذهن دارم، که مربوط به یک شخص نیست، بلکه در مورد جهت‌گیری رهبری کشور است.»
به نظر می‌رسد رئیس‌جمهوری اوکراین به فقدان «انرژی مثبت» در ژنرال ارشد خود اشاره می‌کند که پنجشنبه در مقاله‌ای که توسط سی‌ان‌ان منتشر شد، خواستار «بازطراحی عمده عملیات‌های میدان نبرد و کنار گذاشتن تفکر کلیشه‌ای و قدیمی» شد. زلنسکی در مصاحبه‌ای در ماه نوامبر، علنا از توصیف زالوژنی از جنگ به‌عنوان «بن‌بست» انتقاد کرد. با این حال، زلنسکی در مصاحبه روز یکشنبه با شبکه ایتالیایی اذعان کرد که درواقع یک «بن‌بست در جنگ زمینی» وجود دارد و حتی درخواست زالوژنی برای «وسایل فنی مدرن» برای ادامه مبارزه با روسیه را تکرار کرد. او مدعی شد: «مهمات کافی نیست.»
به گفته منابع داخلی که با روزنامه واشنگتن‌پست صحبت می‌کردند، گزارش شده که زلنسکی از قبل به دولت جو بایدن، رئیس‌جمهوری آمریکا اطلاع داده که قصد دارد زالوژنی را اخراج کند. کاخ سفید در مواجهه با این خبر نه از آن حمایت کرد، نه مخالفتی نشان داد.
در همین حال جیک سالیوان، مشاور امنیت ملی ایالات متحده روز یکشنبه به سی‌بی‌اس گفت جای واشنگتن نیست که در «تصمیمات پرسنلی» مانند اخراج زالوژنی «درگیر» شود. سالیوان به این شبکه خبری آمریکایی گفت: «این چیزی نیست که دولت ایالات متحده به آن فکر کند.» به گفته یک مقام ارشد وزارت دفاع اوکراین، زلنسکی هنوز رسما ژنرال زالوژنی را برکنار نکرده و حتی هنوز جایگزینی برای زالوژنی پیدا نکرده است. منابع به روزنامه واشنگتن‌پست گفتند که زلنسکی در جستجوی یک چهره جدید مناسب برای فرمانده نظامی‌خود به امید «کاهش نارضایتی عمومی» نسبت به برکناری اوست.
احتمال تشدید کش‌مکش
خبرگزاری آسوشیتدپرس به نقل از مقام ارشد اوکراینی گزارش داده که زلنکسی هفته گذشته به زالوژنی گفته است اگر آنها نتوانند به یک راه‌حل مشترک در مورد مسائل کلیدی دست یابند، این فرمانده ارتش باید استعفا دهد.
این مقام که نخواست نامش فاش شود که بسیج نیروها یکی از زمینه‌های اختلاف نظر است و تنش‌ها میان زلنسکی و زالوژنی در حال افزایش است. این گزارش همچنین می‌افزاید که این ژنرال نظامی‌اوکراین احتمالا به صورت داوطلبانه پست خود را ترک نخواهد کرد.
اختلاف نظر در میان رهبری اوکراین در حالی بروز می‌کند که این کشور با مشکل کمبود کمک‌های مالی و تسلیحاتی رو به رو شده است. کمک‌های نظامی‌که قرار است از سوی آمریکا به این کشور داده شود در کنگره فعلا مسدود شده و این در حالی است که نیروهای اوکراینی برای مقابله با مواضع روس‌ها به این کمک‌ها احتیاج مبرمی‌دارند. رهبران اروپایی در نشست این هفته خود قصد دارند با فشار بر بوداپست، زمینه کمک‌های بیشتر از کی‌یف را فراهم کنند.
اولکسی‌هاران، مدیر بنیاد ابتکارات دموکراتیک در کی‌یف در این خصوص به آسوشیتدپرس می‌گوید: «زلنکسی حق دارد زالوژنی یا هر کس دیگری را برکنار کند اما باید دلیل و توجیه مناسبی برای این امر وجود داشته باشد. توضیحی که برای مردم اوکراین قابل درک باشد.»
این متخصص مسائل اوکراین در ادامه می‌افزاید: «ما می‌دانیم که برکناری زالوژنی خبر بسیار خوبی برای روسیه خواهد بود و هم آنها و هم کسانی که در ایالات متحده از تاخیر در ارسال تسلیحات به اوکراین حمایت می‌کنند از این مسئله استفاده خواهند کرد. در نتیجه من فکر می‌کنم این تصمیم خوبی نیست.»  زالوژنی از محبوبیت گسترده‌ای در سراسر کشور و ارتش برخوردار است، اما از زمانی که سال گذشته در مصاحبه با اکونومیست گفت که جنگ با روسیه به بن بست رسیده، با زلنسکی به اختلاف خورده است. رسانه‌های دولتی روسیه از گزارش‌های غربی در مورد این شایعات خوشحال شدند و چندین بار در طول برنامه بحث و گفتگوی شاخص ۶۰ دقیقه در کانال تلویزیونی ۱ روسیه و همچنین در طول بولتن‌های خبری در کانال خبری روسیه ۲۴ به این موضوع به صورت مفصل پرداختند.  در این رابطه همچنین دیمیتری پسکوف، سخنگوی پوتین به خبرنگاران گفت که کرملین اخبار مربوط به زالوژنی را دنبال می‌کند. به گزارش خبرگزاری تاس، پسکوف همچنین گفت: «هنوز سؤالات زیادی پیرامون این موضوع وجود دارد. یک چیز واضح است و آن این‌که رژیم کی‌یف مشکلات زیادی دارد، چرا که همه چیز در آنجا اشتباه است و این کاملا واضح به نظر می‌رسد.»
پسکوف در بخش دیگری از صحبت‌های خود همچنین اظهار داشت: «بدیهی است که ضد حمله ناموفق و مشکلات در جبهه منجر به درگیری فزاینده هم در نخبگان نظامی‌و هم غیرنظامی‌در کی‌یف شده است.»
این مقام ارشد روسی همچنین  پیش‌بینی کرد که با ادامه موفقیت‌آمیز عملیات نظامی‌روسیه، این درگیری‌ها در درون کی‌یف بیشتر نیز خواهد شد.
کد مطلب: 211148
نام شما

آدرس ايميل شما
نظر شما *