۰
دوشنبه ۲۱ خرداد ۱۴۰۳ ساعت ۲۳:۲۶
لیبرال‌ها در انتخابات پارلمانی اروپا تحقیر شدند

زلزله سیاسی در اروپا

در یک ماراتن ۴ روزه صدها میلیون اروپایی به پای صندوق‌های رای رفتند تا ۷۲۰ عضو پارلمان اتحادیه اروپا را انتخاب کنند. انتشار نتایج اولیه و افزایش حمایت از راست‌های افراطی، باعث زلزله‌های سیاسی در شماری از کشورها شده است.
زلزله سیاسی در اروپا

گروه بین الملل: در یک ماراتن ۴ روزه صدها میلیون اروپایی به پای صندوق‌های رای رفتند تا ۷۲۰ عضو پارلمان اتحادیه اروپا را انتخاب کنند. انتشار نتایج اولیه و افزایش حمایت از راست‌های افراطی، باعث زلزله‌های سیاسی در شماری از کشورها شده است.

به گزارش مردم سالاری آنلاین ،با بسته شدن شعب اخذ رای در کشورهای اروپایی و آغاز اعلام نتایج اولیه از انتخابات آخر هفته پارلمان اروپا، اکنون مشخص شده است که برندگان و بازندگان در ۲۷ کشور عضو اتحادیه اروپا چه کسانی بوده‌اند.
در ایتالیا جورجا ملونی، نخست‌وزیر راست‌گرای این کشور قدرت خود را در پارلمان اروپا با حدود ۲۸ درصد آرا تقویت کرده است، در حالی که در فرانسه حزب رئیس‌جمهوری عملکرد بدی داشته به نحوی که که امانوئل ماکرون مجبور به انحلال پارلمان این کشور و برگزاری انتخابات زودهنگام شده است.
اگر به طور خلاصه بخواهیم برندگان و بازندگان این انتخابات را نام ببریم، این اسامی مطرح هستند:
- برندگان:
حزب «اجتماع ملی» فرانسه: گروه راست افراطی که با پیروزی در انتخابات این کشور باعث انحلال پارلمان و برگزاری انتخابات زودهنگام شد.
حزب مردم اروپا: به دلیل باقی ماندن به عنوان بزرگ‌ترین گروه در پارلمان و کسب ۱۳ کرسی بیشتر در مقایسه با سال ۲۰۱۹.
جورجا ملونی در ایتالیایی: به عنوان تقویت قدرت خود و مطرح شدن به عنوان پیروز بلامانع انتخابات.
- بازندگان:
گروه سبزها در اتریش و آلمان: به دلیل عملکرد بسیار بدتر از آنچه انتظار می‌رفت.
گروه لیبرال «نوسازی اروپا» در کشورهای مختلف: به خاطر اینکه نسبت به سال ۲۰۱۹ تعداد ۲۰ عدد از کرسی‌های خود را از دست داد.
سوسیال دموکرات‌ها در آلمان: حزب صدر اعظم اولاف شولتس که پس از حزب دموکرات مسیحی به طور مشترک با حزب آلترناتیو برای آلمان در جایگاه دوم قرار گرفت.
شکست‌های دومینویی
برآورد‌های نخستین از نتایج انتخابات پارلمان اروپا نشان می‌دهد که احزاب سبز و لیبرال «نوسازی اروپا» هر کدام حدود ۲۰ کرسی را در پارلمان اروپا را از دست داده‌اند. امری که به طور بالقوه اکثریت مورد نیاز حامیان اتحادیه برای تصویب قوانین و پشتیبانی از مقامات ارشد را به خطر می‌اندازد.
پیش‌بینی‌های اولیه در اولین ساعات بامداد پس از بسته شدن شعب اخذ رای نشان می‌دهد که حزب سبزها تنها توانسته است ۵۲ کرسی پارلمان اروپا را به خود اختصاص دهد. این حزب در پارلمان فعلی ۷۲ کرسی را در اختیار داشت.
نتایج همچنین نشان می‌دهند که حزب «نوسازی اروپا» به رهبری امانوئل مکرون از ۱۰۲ کرسی به ۸۰ کرسی سقوط کند. امری که باعث شد تا رئیس‌جمهور فرانسه در اقدامی غیرمنتظره پارلمان ملی این کشور را منحل کند.
مارین لوپن رهبر حزب «اجتماع ملی» بعد از پیروزی چشمگیر و البته پیش‌بینی پذیر جریان راست افراطی در انتخابات پارلمان اروپا به نطق تلویزیونی امانوئل ماکرون واکنش نشان داد.
خانم لوپن که ۲ دوره پیشین انتخابات ریاست‌جمهوری، عرصه را به امانوئل مکرون واگذار کرده تصریح کرد اگر فرانسوی‌ها در جریان انتخابات آتی پارلمانی به ما اعتماد کنند ما آمادگی داریم تا سکان هدایت کشور را در دست بگیریم.
پیش از این، جردن باردلا در واکنش به پیروزی فهرستی که رهبری آن را برعهده داشت، از امانوئل مکرون خواست تا انتخابات زودهنگام پارلمانی برگزار کند. مکرون در نطق نتلویزیونی ۵ دقیقه‌ای خود با اذعان به اینکه صدای ملت را شنیده است پارلمان را منحل کرد تا کشورش سه هفته دیگر یعنی ۳۰ ژوئن شاهد برگزاری یک انتخابات پیش از موعد شود.
«الکساندر دی کرو» نخست وزیر بلژیک، پس از شکست حزب موسوم به «لیبرال‌ها و دموکرات‌های فلاندری» او در انتخابات پارلمان اتحادیه اروپا، استعفا داد. اگر چه این انتظار می‌رفت که حزب لیبرال دموکرات نخست وزیر بلژیک از احزاب ناسیونالیست و راست افراطی در منطقه هلندی زبان بلژیک موسوم به فلاندر عقب بماند، اما این حزب بیشترین افت را در حوزه انتخاباتی خود یعنی فلاندر شرقی تجربه کرد، جایی که سهم آن از ۱۷.۸۵ درصد در سال ۲۰۱۹ میلادی به ۱۰ درصد کاهش یافته است و در مجموع آرای کلی نیز کمتر از ۷ درصد آرا را به دست آورد.
با وجود پیش‌بینی نظرسنجی‌ها مبنی بر اینکه که حزب راستگرای افراطی و ضد مهاجرت «ولامس بلانگ» به نیروی سیاسی پیشرو در این کشور یازده و نیم میلیون نفری تبدیل ‌‌می‌شود، اما حزب راست‌گرا و ملی‌گرای «ائتلاف فلامان جدید» یا «ان-وی‌ای» جایگاه برتر خود را با ۲۲ درصد آرا حفظ کرد.
پیش‌بینی شده بود حزب راست افراطی «آزادی اتریش» نیز در صدر انتخابات این کشور قرار بگیرد و با کسب 7/25 درصد آرا، تعداد نمایندگانش را در پارلمان اروپا دو برابر کند و به شش نفر برساند.
در آلمان پیش‌بینی می‌شود حزب دموکرات مسیحی و اتحادیه سوسیال-مسیحی کمی بیش از ۳۰ درصد آرا را به دست آورده‌اند که تقریبا مشابه ۲۹ درصد سال ۲۰۱۹ است.
همچنین در آخرین برآورد‌ها حزب راست افراطی «آلترناتیو برای آلمان» با ۱۴.۲ درصد نسبت به ۱۱ درصد در سال ۲۰۱۹، جایگاه سوم را به خود اختصاص داده و درست پس از حزب حاکم سوسیال دموکرات متعلق به اولاف شولتس صدراعظم قرار گرفته است.
نظرسنجی‌های خروجی شعب اخذ رای همچنین نشان می‌دهند که حزب «برادران ایتالیا» به رهبری جورجا ملونی، که متعلق به گروه محافظه‌کاران و اصلاح‌طلبان راست اروپا است، نسبت به اپوزیسیون حزب دموکرات چپ میانه با 7/23 درصد رای عملکرد بسیار بهتری داشته است.
به نظر می‌رسد که دو حزب هم‌ائتلاف دیگر حزب حاکم در ایتالیا، یعنی «فورزا ایتالیا» و «لگا»، به ترتیب با کسب ۱۰.۵ و ۸ درصد عملکرد خوبی نداشته‌اند.
نظرسنجی‌های خروجی همچنین نشان می‌دهند که این روند چرخش به راست در اسپانیا نیز اتفاق افتاده، جایی که انتظار می‌رود حزب «وُکس» تعداد کرسی‌های خود در پارلمان اروپا را با دو تا سه نماینده افزایش دهد.
این در حالی است که گروه تازه تاسیس «حزب پایان یافته است»، که به عنوان یک حزب پوپولیست راست افراطی شناخته می‌شود، برای اولین بار توانسته دو یا سه کرسی را در پارلمان اروپا به دست بیاورد.
حزب رابرت فیچو (فیتسو)حزب نخست وزیر اسلواکی هم از لیبرال‌ها شکست خورد. فیچو که چند هفته پیش در یک سوء قصد به شدت مجروح شده بود حالا در انتخابات اروپایی نیز قافیه را به رقبا واگذار کرد.
در کشورهایی مانند هلند که رای‌گیری در آن در روز پنجشنبه برگزار شد، آخرین پیش‌بینی‌ها حاکی از آن است که حزب راست‌گرای «برای آزادی» خیرت ویلدرس شش کرسی به دست خواهد آورد.
با این حال این نوسانات آنقدر شدید نبود که برخی انتظارش را می‌کشیدند، امری که باعث شد تا اتحاد کارگری سبز چپ بتواند با تصاحب هشت کرسی هلند در پارلمان اروپا خود را از برندگان این انتخابات اعلام کند.
انتخابات پارلمان اتحادیه اروپا، که بزرگترین تمرین دموکراتیک چند کشوری در جهان است، تعیین می‌کند که کدام ۷۲۰ عضو می‌توانند در مورد قوانین اتحادیه اروپا در پنج سال آینده بحث کنند.
این دوره از انتخابات در پی مقطعی آشفته به خاطر همه‌گیری کووید-۱۹ و پس از تهاجم تمام‌عیار روسیه به اوکراین برگزار شده است. اتفاقاتی که باعث شده تا افزایش هزینه‌های زندگی، به نگرانی غالب رای‌دهندگان تبدیل شود.
وظایف پیش روی نمایندگان پارلمان اتحادیه اروپا
از جمله اولین وظایف پارلمان اروپا تصویب نامزد رهبری کمیسیون اروپا خواهد بود، جایی که اورزولا فن‌در‌لاین، رئیس فعلی امیدوار است برای دوره دوم در این سمت ابقا شود.
هیچ حزب واحدی در پارلمان اروپا اکثریت ندارد و طرح‌ها اغلب با یافتن ائتلافی که اکثریت مورد نیاز را به دست می‌آورد رای می‌آورند.
این مجلس همواره تحت سلطه دو گروه بزرگ خود، حزب راست میانه مردم اروپا و سوسیالیست‌های چپ میانه بوده است.
این دو گروه بزرگ در انتخابات ۲۰۱۹ اکثریت خود را در پارلمان از دست دادند و از آن زمان مجبور شدند با احزابی نظیر سبزها و لیبرال‌ها وارد ائتلاف‌هایی غیررسمی شوند. پیش‌بینی‌ها نشان می‌دهد که بعید است آن‌ها در سال ۲۰۲۴ بتوانند بار دیگر اکثریت پیش از سال ۲۰۱۹ را دوباره به دست آورند.
آن‌ها اکنون با ۱۸۴ و ۱۳۹ کرسی پیشتاز نتایج انتخابات ۲۰۲۴ هستند.
کد مطلب: 217617
نام شما

آدرس ايميل شما
نظر شما *