۰
سه شنبه ۱۲ تير ۱۴۰۳ ساعت ۲۲:۲۷
«مردم سالاری» اولین مناظره دو نفره نامزدهای انتخابات ریاست جمهوری را بررسی می‌کند

پزشکیان تاخت؛ جلیلی باخت

اولین مناظره و شاید مهمترین برخورد و تقابل دو تفکر شامگاه دوشنبه میان دو نامزد اصولگرای تندرو و اصلاح طلب در تلویزیون دولتی برگزار شد. در این مناظره شاهد صحنه‌های نابی از ارایه صحبت‌های شفاف، روشن، بدون لکنت و خالی از دخالت‌های نابجای پوششی‌ها مانند آنچه که در مناظره‌های 6 نفره رخ داد، بودیم.
پزشکیان تاخت؛ جلیلی باخت

گروه سیاسی- رحمان زین الدین: اولین مناظره و شاید مهمترین برخورد و تقابل دو تفکر شامگاه دوشنبه میان دو نامزد اصولگرای تندرو و اصلاح طلب در تلویزیون دولتی برگزار شد. در این مناظره شاهد صحنه‌های نابی از ارایه صحبت‌های شفاف، روشن، بدون لکنت و خالی از دخالت‌های نابجای پوششی‌ها مانند آنچه که در مناظره‌های 6 نفره رخ داد، بودیم.
آغازی آرام و سپس حرکتی انفجاری

به گزارش مردم سالاری آنلاین ،در ابتدای این مناظره سعید جلیلی که فرد شروع کننده این جلسه بود، از آغاز مانند دوره‌های قبل شروع به خواندن برنامه‌های خود کرد که همچنان بیشتر آکادمیک و غیرقابل فهم برای مردم بود.
پزشکیان نیز که در هنگام شروع، صدایی گرفته داشت از مردم بخاطر این موضوع عذرخواهی کرد که نشان می‌دهد اگر در طی چند روز گذشته سفری به استان‌ها نداشته و یا میتینگ انتخاباتی با حضور وی برگزار نشده است، دلیلی موجه دارد.
اما در ادامه نامزدها در ابتدا به ارایه برنامه‌های خود پرداختند و هرکدام درباره سوالات مطرح شده که انصافا سوالاتی شفاف بود، پاسخ دادند.
نامزدها نیز بیشتر سعی کردند در بخش سوالات مشترک تا حدودی عملکرد طرف مقابل را نقد کنند و درباره موضوعات خاص سعی می‌کردند که منشی طرف مقابل در موضوع خاص مطرح شده برای مردم را روشن کنند.
پزشکیان که در ابتدا به آرامی صحبت می‌کرد در طول مناظره همچنان آرامش خود را حفظ کرده بود و حتی در بخش‌هایی از مناظره آنقدر آرامش داشت که طرف مقابل با رفتارهای عصبی نشان می‌داد که نمی‌تواند به هدف خود دست پیدا کند.
در بخش‌هایی از صحبت‌های ابتدایی پزشکیان به حضور در حرم عبدالعظیم حسنی (ع) اشاره کرد که از طرف طرفداران نامزد مقابل متهم با منافق بودن شده بود و در مورد دیگر درباره برخورد با خانواده ای صحبت کرد که از وی حمایت کرده بودند و با شوکر به آنها حمله شده بود و یا گفت که سایت رجا نیوز 210 میلیون تومان پول داده تا علیه وی و قومیت سیستان جعل خبر کنند و یا درباره شایعه افزایش قیمت بنزین، آنرا رد کرد.
که سعید جلیلی هم این رفتارها را مذموم دانست و گفت که درباره موضوع برخورد با خانواده آن وکیل بررسی کرده است.
اما از طرف دیگر جلیلی با خود دو بولتن آورده بود که ادعا کرد در طی این چند روز علیه وی هجمه‌های فروانی شده که به آنها پاسخ نداده است که پزشکیان نیز پاسخ داد که اگر من می‌خواستم مانند شما آنها را جمع کنم، خیلی بیشتر از مطالبی می‌شد که شما آورده‌اید.
در ادامه مناظره هرکدام به سوالات مطرح شده از سوی مجری که مشخص بود قبلا کلیات این سوالات را در اختیار نامزدها قرار داده شده است پاسخ دادند و هرکدام نظرات خود را بیان کردند.
در بخشی از صحبت‌های ابتدایی پزشکیان، وی که می‌خواست حدیثی از حضرت علی(ع) نقل کند، کلمه ای را فراموش کرد که جلیلی به وی در یادآوری آن کمک کرد.اما در ادامه مناظره پزشکیان هرچه می‌گفت، جلیلی تایید می‌کرد و حتی درباره یک موضوع که مربوط استفاده از کارشناس و مدیر لایق بود، جلیلی وقت اضافه درخواست کرده و صحبت‌های پزشکیان را توضیح داد و حتی در بخش‌هایی صدای احسنت وی از پاسخ‌های پزشکیان شنیده می‌شد!
در ادامه نامزدها درباره برنامه‌های خود، موضوع زنان، فیلترینگ، برنامه‌های هفتم توسعه، بخصوص درباره عدم حضور 60 درصدی مردم در پای صندوق‌های رای در مرحله اول صحبت به میان آوردند و هر دو نامزد به میزان اعتقادی که به مردم داشتند در این زمینه صحبت کردند.
آغاز مناظره جدی میان دو نامزد
هرکدام از نامزدها به آرامی وارد فضای چالش میان یکدیگر شدند و همین موضوع باعث شد که مناظره به مرحله جوش برسد.
صحبت‌های پینگ پنگی آغاز شد و هر دو نفر درباره موضوعات خاص با هم محاجه کردند. بخصوص درباره موضوع FATF و برجام.
تا پیش از شروع مناظره دو نفره، پزشکیان حداقل 4 بار جلیلی را ضربه فنی کرد و بعد از شروع مناظره دو نفره از همان ابتدا پزشکیان چندین گل به جلیلی زد، اما در ادامه برنامه در بخش‌هایی، جلیلی نیز چند ضربه کوتاه داشت اما وقتی که پزشکیان از وی پرسید که درباره دو موضوع اف ای تی اف و برجام برنامه شما چیست؟
وی با لفاظی و بقوی پیچاندن، سعی در فرار از پاسخ در این زمینه داشت و حتی چندین بار پزشکیان از وی پرسید که درباره این موضوعات چه برنامه ای دارد اما وی تا انتهای برنامه از پاسخ به آن طفره رفت که در نهایت پزشکیان خطاب به مردم گفت که ببینید برنامه ای درباره برجام وجود نخواهد داشت.
در این میان رفتارهای هیستریک، پلک زدن‌های سریع، گرداندن زبان به دلیل خشک شدن دهان، جابجا شدن‌های بسیار در صندلی و درست کردند مکرر کت از سوی جلیلی نشان می‌داد که وی عصبی شده است و نمی‌تواند در برابر حملات پی درپی پزشکیان مقاومت کند.
جلیلی از دادن پاسخ صریح به پزشکیان طفره می‌رفت و سعی داشت که وی را درباره موضوعات مطرح شده قانع کند که این نیز یکی دیگر از حربه‌های پزشکیان در مناظره بود و مشخص بود که جلیلی در تور پزشکیان گرفتار شده و خود را به در و دیوار می‌کوبد.
در دقایقی پایانی مناظره وقتی جلیلی فهمید که زمانی برای ادامه مناظره باقی نماینده است و بازنده این مناظره شده، می‌خواست در مدت باقی مانده جمع بندی پزشکیان را دچار اختلال کند که با پریدن‌های مکرر میان صحبت‌های وی درصدد جبران آن بود که بازهم پزشکیان با خونسردی تمام از صحبت‌های خود دفاع کرد.
تاخت پزشکیان، ضربه فنی جلیلی بدون پیشمرگان
به نظر می‌رسید که پزشکیان در طی این چند روز بعد از اعلام نتایج انتخابات که به سفری انتخاباتی نرفته است، خود و ستادش تمرکزشان را بر روی این مناظره و مناظره بعدی گذاشته اند به همین دلیل وی با ذهنی آماده و قدرت مناسب جسمی وارد میدان شد و از همان ابتدای کار، به قول معروف کت خود را درآورد که نشان می‌داد از 5 مناظره پیشین بسیار آماده تر است. در میان صحبت‌هایش درباره 60 درصدی که رای نداده اند، حرف زد و گفت که صدای آنها شنیده است.
اما سعید جلیلی همچنان حرف‌های آکادمیک و شعاری خود را تکرار کرد و نشان داد که فردی عملگرا نیست بلکه تنها شعار دادن را خوب بلد است.
مثال‌های پزشکیان مانند تشبیه عدم اجرای برجام به قفس و FATF به فیفا بسیار عامیانه و جذاب بود چون به صورت قابل فهم و درک برای مردم بیان شد، مشخص بود دقیقا چه گروه‌هایی از جامعه را هدف گرفته است.
جلیلی نتوانست به سبد آرای خود بیفزاید و همین موضوع را نیز حمید رسایی حامی وی که پیش از این پیشنهاد کرده بود که مناظره میان دو نفر برگزار شود، تایید کرد و در توییتی نوشت که جلیلی در این مناظره فرصت سوزی کرد.
در نهایت در این مناظره که واقعا مولفه‌های یک مناظره واقعی را داشت، این پزشکیان بود که به تاخت رفت و جلیلی بدون روتوش نیز نتوانست بدون حضور پیشمرگان و سوپر پوششی‌های خود به آنچه می‌خواست برسد.
کد مطلب: 218873
نام شما

آدرس ايميل شما
نظر شما *