۰
جمعه ۲۴ خرداد ۱۳۹۸ ساعت ۱۵:۲۰

می‌بالیم برای داشتن چنین رهبری

امام جمعه موقت تهران تصریح کرد که ترامپ قطعا می‌داند توانایی مبارزه با جمهوری اسلامی ایران را ندارد.
می‌بالیم برای داشتن چنین رهبری
امام جمعه موقت تهران تصریح کرد که ترامپ قطعا می‌داند توانایی مبارزه با جمهوری اسلامی ایران را ندارد.
به گزارش ایسنا، آیت‌الله احمد خاتمی در خطبه‌های نماز جمعه  این هفته تهران اظهار کرد: هفته‌ای که پشت سر گذاشتیم هفته پرترافیک سیاست خارجی بود. دیدار نخست وزیر ژاپن که پس از چهار دهه به ایران آمد با مقام معظم رهبری مهم‌ترینش بود که انصافاً اظهارات مقام معظم رهبری در این دیدار اظهارات یک رهبر خردورز، زیرک و هوشیار بود؛ که می‌بالیم برای داشتن چنین رهبری.
وی با بیانه این نکته که مقام معظم رهبری بر اساس اهمیت رسم مهمان‌نوازی با نخست وزیر ژاپن برخورد کردند، گفت: آبه گفت من قصد دارم پیام رئیس جمهور آمریکا را به شما برسانم، آقا فرمود من شخص ترامپ را شایسته مذاکره نمی‌دانم و هیچ پاسخی به او نمی‌دهم. این سبکی است که پیامبر دستور داده که وقتی متکبران را دیدی تکبر بورزید. باید تحقیرشان کرد با تخفیفشان کرد. این تعبیر حضرت آقا بر اساس شعار مرگ بر آمریکا بود.
وی ادامه داد: آبه از قول ترامپ گفت ما قصد تغییر رژیم را نداریم. آقا فرمود همه روئسای جمهور آمریکا طی چهل سال گذشته قصدش را داشتند و نتوانستند؛ ایشان هم قصدش را دارد، اما نمی‌تواند. این تعبیر آقا پایه قرآنی دارد. هرکس با حق درافتاد ور افتاد. قطعاً ترامپ می‌داند توانایی مبارزه با جمهوری اسلامی ایران را ندارد.
خاتمی گفت: آبه از ترامپ پیغام آورد مذاکره مجدد داشته باشیم. مقام معظم رهبری گفتند چندین سال در حال مذاکره بودیم؛ این تجربه تلخ تکرار نمی‌شود. گفت ترامپ صادقانه می‌خواهد مذاکره کند؛ آقا گفت صداقت ندارد. یکی از روزنامه‌های آمریکایی نوشته ترامپ از روزی که سر کار آمده ۱۰۷۹۶ دروغ گفته است. کسی حرف‌های او را گوش کند می‌فهمد که مثلث شرارت صداقت سرش نمی‌شود.
وی افزود: بعد از این موضع آقا، ترامپ گفت نه ما آمادگی مذاکره نداریم. دو هفته پیش رفتی ژاپن برای این موضوع. چرا؟ دلیلش این است که ترامپ رأی می‌خواهد رأی اش در گرو  این است که ایران را پای میز مذاکره بیاورد،؟ اما این آرزو را به گور می‌برد.
امام جمعه موقت تهران در ادامه گفت: نخست وزیر ژاپن گفت آمریکا حاضر است جلو ساخت سلاح هسته‌ای را بگیرد آقا گفت ما شرعا ساختن سلاح هسته‌ای را مجاز نمی‌دانیم. شما کی هستید که چنین می‌گوئید؟ در انبارهایتان چند هزار سلاح اتمی دارید. آقا فرمود با مذاکره هیچ مشکلی حل نمی‌شود. ملت آزاد زیر بار فشار است و زیر بار فشار مذاکره نخواهد کرد خصوصاً ملتی که تحت شعار هیهات منه الذله است.
وی با اشاره به جنایات آل سعود گفت: هرجا که در دنیا نام آدم کشی است نام سعودی‌ها هم هست هرجا نام غارتگری است نام سعودی‌ها وجود دارد. بیش از ۵۰ هزار نفر را کشتند. یونیسف گزارش داده که هر دو ساعت یک ادر و شش نوزاد جان می‌دهد. شما ننگ جهان اسلامید.
خطیب این هفته نماز جمعه تهران در بخش دیگری از  سخنانش گفت: حجاب و عفاف موعظه و نصیحت نیست، قانون است. رئیس محترم نیروی انتظامی گفت کشف حجاب جرم است. حجاب تأمین کننده امنیت اخلاقی و روانی جامعه است. بی حجابی‌ها، بد حجابی‌ها و شل حجابی‌ها عادی نیست. همه توجه کنند؛ قطعاً برنامه‌ریزی از سوی دشمن است. نمی‌گویم هر بی حجابی از طرف دشمن است. اما دلسوزانه می‌گویم در زمین دشمن بازی نکنید. برخوردها هم با بی‌حجابی‌ها قانونی‌باشد. امر به معروف و نهی از منکر از ناحیه مردم باشد. مثل رفتاری که مردم در حمایت از راننده اسنپ داشتند.
وی ادامه داد: در دو سه موردی که هنجارشکنی شده دستگاه قضایی خوب وارد شده است. از همین تریبون از دستگاه قضایی مازندران هم تشکر می‌کنم. از دستگاه قضایی برای مبارزه با مفسدان اقتصادی و برخورد قاطع با هنجار شکنان تشکر می‌کنم. قانون ابلاغ و اجرایی رسیدگی به اموال مسئولان بسیار خوب است از جمله راه‌های مؤثر جلوگیری از مفاسد و نظارت مردم بر رفتار و اموال مسئولین است.
خاتمی در بخش دیگری از سخنرانی خود با اشاره به ضرورت توجه به نحوه انتشار و دریافت اخبار اظهار کرد: در گذشته و امروز رسانه جزء و متن زندگی بوده و هست. امروز با گسترش رسانه‌ها بویژه فضای مجازی اهمیت بیش‌تری هم پیدا کرده است. سوال این است که در این عرصه چگونه زندگی کنیم؟
وی در تبیین این گفته با اشاره به آیات و روایات تصریح کرد: صاحبان رسانه‌های مکتوب، شنیداری، دیداری، فضای مجازی و شبکه‌های ماهواره‌ای به هر نامی که هستند خدا را در نظر داشته باشند. در عرصه اخبار هرچه به دستشان رسید فکر نکنند، ثبت کردنی است. نوشته‌ها طوری باشد که فردای قیامت بشود جواب داد. آیه ۷۰ سوره احزاب می‌گوید باید تقوا داشته باشید، تقوا را در گفتار نشان دهید و حرفتان قابل اثبات باشد. و اگر قاضی همین الان آمد گفت این حرف را از کجا زدید بتوانید جواب بدهید. صاحبان رسانه‌ها به آنچه که در رسانه‌ها می‌گویند توجه کنند.
امام جمعه تهران تشریح کرد: کاربران هر حرفی را نپذیرند. در قرآن آمده اگر خبری برایتان آمد در باره‌اش تحقیق کنید. فاسق کسی است که دین ندارد، اگر کسی که فاسق است و رسانه‌اش گیر و بندی ندارد، دقت ندارد راست بنویسد و فقط به جناحش فکر می‌کند فاسق است. بخصوص رسانه‌های از خدا بی خبر آن طرف آبی. در فضای اینچنینی خیلی باید دقت کرد.
وی با بیان اینکه دو نوع دروغ‌گو وجود دارد گفت: یک نوع دروغ‌گویی است که خبر می‌سازد و جعل می‌کند. دوم کسی که دروغ‌گو نیست اما در حکم دروغ‌گو است. آن کسی که خبری را در هر سایت و شبکه‌ای آمد آن را نقل می‌کند دروغ گو نوع دوم است. این طور نیست که هرچی سایت و روزنامه گفت درست است. مراقب باشیم در لیست دروغ‌گوها قرار نگیریم.
امام جمعه تهران گفت: همه کسانی که در فضای مجازی هستند دقت کنند ادبیات فحش هتاکی و اهانت ادبیات جامعه اسلامی نیست. فضای مجازی از سوی برخی کاربران شده کانون هتاکی و بدزبانی. مرزی ندارد گویا خوراک بعضی‌ها در این فضای مجازی بد زبانی و اهانت است. این ادبیات ادبیات در شأن جامعه اسلامی نیست.
وی تاکید کرد: فحاشی نکنید. فحاشی کدورت می‌آورد. نمی‌گویم نقد نکنید. فاصله‌ است بین نقد و هتاکی. ان‌شاءالله که سبک زندگی ما در همه عرصه‌ها سبک زندگی دینی باشد از جمله عرصه رسانه.
کد مطلب: 109411
نام شما

آدرس ايميل شما
نظر شما *