۰
سه شنبه ۳۰ مهر ۱۳۹۸ ساعت ۱۲:۰۰

انتصاب جنجالی رئیس بورس استانبول

وزیر دارایی ترکیه در حکمی مهمت هاکان آتیلا را به سمت رئیس بورس استانبول منصوب کرد.
وزیر دارایی ترکیه در حکمی مهمت هاکان آتیلا را به سمت رئیس بورس استانبول منصوب کرد.
به گزارش ایسنا به نقل از رویترز، برات آلبایراک، وزیر دارایی ترکیه، یکی از مدیران ارشد سابق "هالک بانک" ترکیه را به ریاست بورس استانبول منصوب کرد. انتصاب مهمت هاکان آتیلا که سال گذشته توسط آمریکا به اتهام نقض تحریم‌های ایران بازداشت و محاکمه شد بازتاب گسترده ای داشته است. آتیلا پیش‌تر توسط دادگاه آمریکا به ۳۲ ماه حبس محکوم شد اما زودتر از موعد مقرر از زندان آزاد و شد و به ترکیه بازگشت. رجب طیب اردوغان، رئیس جمهور ترکیه در زمان بازداشت وی شدیدا از آمریکا انتقاد کرد و آن را یک حمله سیاسی به دولتش خواند.

انتصاب آتیلا در شرایطی که واشنگتن و آنکارا بر سر حمله ترکیه به مواضع نیروهای کرد در شمال سوریه شدیدا با یکدیگر اختلاف پیدا کرده اند، می تواند آتش اختلاف بین دو متحد ناتو را شعله‌ورتر کند. آمریکا پیش‌تر در واکنش به عملیات نظامی ترکیه در شمال سوریه که به" چشمه صلح" معروف شده است، وزرای انرژی و دفاع ترکیه را تحریم کرد.

دادستانی نیویورک این ماه پرونده جدیدی را علیه هالک بانک ترکیه تشکیل داد و آن را متهم به نقض جدی تحریم‌های ایران از طریق انجام تراکنش هایی به ارزش ده ها میلیارد دلار با این کشور کرد. این ادعای آمریکایی‌ها که مربوط به سال‌های ۲۰۱۲ تا ۲۰۱۶ می شود، خیلی زود با واکنش طرف ترک مواجه شد. رجب طیب اردوغان در واکنش به این اقدام گفته بود که پرونده هالک بانک قبلا مختومه شده بود اما دادستان های نیویورکی در اقدامی غیرقانونی و زشت آن را مجددا به جریان انداخته اند. وی افزود: خواهیم دید چه تصمیمی خواهند گرفت و ما متناسب با آن تصمیم بدان پاسخ خواهیم داد.

این نخستین بار نیست که هالک بانک به نقض تحریم های ایران متهم می‌شود. پیش‌تر و در جریان رسیدگی به پرونده رضا ضراب نام هالک بانک مطرح شده بود. ضراب در سال ۲۰۱۶ و در جریان سفرش به فلوریدا به اتهام نقض تحریم‌ها بازداشت شد.
کد مطلب: 116906
برچسب ها: بورس ترکیه
نام شما

آدرس ايميل شما
نظر شما *