۰
شنبه ۹ آذر ۱۳۹۸ ساعت ۱۶:۴۸

نجفی: چهل سال خدمتم را ببینید

دومین جلسه دادگاه رسیدگی مجدد به اتهامات محمد علی نجفی در حالی برگزار شد که نماینده دادستان خواستار اشد مجازات برای متهم شد.
دومین جلسه دادگاه رسیدگی مجدد به اتهامات محمد علی نجفی در حالی برگزار شد که نماینده دادستان خواستار اشد مجازات برای متهم شد.
به گزارش مهر، همسر دوم محمدعلی نجفی  شهردار سابق تهران- صبح روز سه شنبه ۷ خردادماه با شلیک گلوله به قتل رسید و  عصر همان روز نجفی به قتل همسرش اعتراف و انگیزه خود را اختلافات خانوادگی عنوان کرد.
سه جلسه رسیدگی به پرونده قتل میترا استاد در شعبه ۹ دادگاه کیفری یک استان تهران به ریاست قاضی محمدی کشکولی برگزار شد.
نهایتا غلامحسین اسماعیلی سخنگوی قوه قضائیه در نشست خبری هشتم مرداد ماه ۹۸ با اشاره به صدور رای پرونده قتل میترا استاد و ابلاغ آن به وکلای طرفین پرونده، گفت: در کیفرخواست، سه عنوان اتهامی برای متهم عنوان شده قتل عمد، ایراد صدمه غیرموثر در قتل و همچنین نگهداری اسلحه غیرمجاز.  دادگاه در دو موضوع متهم را مجرم تشخیص داده؛ «قتل عمد» را محرز دانسته و با توجه به تقاضای اولیاء دم مبنی بر قصاص چون حق الناس است حکم به قصاص صادر کرده است. دادگاه در مورد «ایراد صدمه غیر موثر در قتل» رای برائت صادر کرده چون دادگاه بر خلاف دادسرا به این نتیجه رسید که صدمات وارده به مقتول «یک صدمه» بوده، دو تیر به او اصابت نکرده بلکه یک تیر ابتدائا به کف دست اصابت کرده از دست عبور کرده و در قفسه سینه مقتوله جای گرفته است. به موجب قانون هر گاه ضربه، ضربه واحدی باشد هر چند جراحات متعدد باشد یک حکم صادر می شود و چون با اقدام واحد این عمل انجام شده، همان حکم اشد که «قصاص» است مورد حکم دادگاه قرار گرفته است. محمدعلی نجفی از اتهام دیگر تبرئه شده و در مورد «نگهداری سلاح غیر مجاز» هم دادگاه ایشان را به دو سال حبس محکوم کرده است.
۲۳ مردادماه برادر میترا استاد نیز با انتشار پستی در صفحه اینستاگرام خود از اعلام رضایت از قصاص نجفی خبر داد.
سی شهریور ماه یک منبع آگاه در دیوان عالی کشور در گفتگو با خبرنگار مهر در رابطه با آخرین وضعیت پرونده نجفی در دیوان عالی کشور گفت: اعتراض مطرح شده در پرونده مورد رسیدگی قرار گرفت و  شعبه ۴۱ دیوان‌عالی کشور نواقصی در پرونده اعلام کرده است.
وی افزود: در حال حاضر و با توجه به این نواقص، شعبه مذکور فعلا محکومیت قتل عمد را نقض کرده و باید بررسی ها و کارشناسی های لازم در این خصوص انجام و نقص مطرح شده رفع شود.
جلسه اول رسیدگی مجدد به پرونده روز چهارشنبه برگزار شد در آن جلسه نماینده دادستان تقاضای جمعا ۱۷سال حبس برای نجفی را داشت.
در ابتدای جلسه امروز نیز قاضی محمدی کشکولی از متهم محمدعلی نجفی خواست تا با حضور در جایگاه به بیان دفاعیات خود بپردازد.
نجفی ضمن حضور در جایگاه خطاب به قاضی گفت: از صبر و شکیبایی شما جهت استماع دفاعیات تشکر می کنم. اینکه ما برای روشن شدن تمام ابعاد ماجرا اصرار می کنیم به خاطر آن است که به مدلی برسیم تا بر اساس آن بتوانیم شواهد و قرائن را بگوییم.
وی افزود: در این پرونده غیر از بحث حقوقی باید بحث علمی و کارشناسی هم مطرح شود.
نجفی همچنین توضیحاتی را در رابطه با کارشناسی های در این پرونده انجام داد و گفت: کارشناسان اعلام کردند که تغییر شکل گلوله و افت سرعت سبب شده گلوله از بدن خارج نشود این اگر صحت داشته باشد به این معناست که گلوله با یک جسم سخت برخورد کرد که به نظر ما دیوار است اما کارشناسان می گویند به دلیل برخورد با استخوان دست تغییر شکل داده است.
وی در ادامه و با بیان اینکه نباید تلافی جویانه برخورد کرد، گفت: این دادگاه می گذرد و همه ما می گذریم و اینکه باقی می ماند این است که باید در دادگاه عدل الهی پاسخگو باشیم.
در ادامه قاضی محمدی کشکولی خطاب به متهم گفت: چهار کارشناس سلامت روان شما در روز حادثه را اعلام کردند اما شما می گویید در شرایط غیرارادی و بی اختیاری قرار داشتید. این مسائل متعارض با نظر روانپزشکان است. در این رابطه اگر مطلبی دارید بگویید.
نجفی در دفاع از خود گفت: به آنها گفتم شما چطور ۷۲ ساعت بعد از حادثه تشخیص می دهید که من در آن زمان در شرایط عادی و متعادل بودم یا خیر که آنها پاسخ دادند که ما در گزارشی که می دهیم نمی گوییم شما در شرایط روانی متعادلی بودید یا خیر بلکه می گوییم شرایط غیرعادی برای ما احراز نشده است.
وی خطاب به رئیس دادگاه گفت: مدعی نیستم که از نظر روانی مشکل داشتم، عرضم این است که وقتی وارد حمام شدم در رابطه با شلیک گلوله اول ایشان من را به عقب هل دادند بنابراین گلوله ای شلیک شد و به کابینت خورد بقیه گلوله ها چند ثانیه طول کشید و اینها در حالی بود که ایشان دست من را گرفته بود و حتی چند بار من گفتم که دست مرا رها کن.
نجفی با بیان اینکه من هیچ گاه با اراده و با هدف شلیک نکردم گفت: وقتی گلوله ها به در و دیوار اصابت کرده یعنی غیرعادی بوده است.
وی در پاسخ به سوال قاضی مبنی بر اینکه بعد از شلیک چندمین گلوله فهمیدید که به ایشان اصابت شده است، گفت: آخرین گلوله که فکر می کنم چهارمی است ایشان به عقب رفتند و بعد از آن هیچ شلیکی انجام نشد و اسلحه را جلوی آینه کمد گذاشتم جلو رفتم و دست روی پیشانی مرحومه گذاشتم و دیدم علائم حیات ندارند و دیدم روی سینه اش سوراخ ایجاد شده است.
در ادامه قاضی خطاب به متهم گفت: چه زمانی فهمیدید دست ایشان از دست شما جدا شده است که متهم پاسخ داد کشمکشی  داشتیم چون ایشان هول شده بود دست مرا گرفته بود و به همین دلیل من اسلحه را به سمت بالا بردم و بعد از شلیک چهار گلوله دیدم ایشان دست من را رها کرده است.
نجفی در پاسخ به سوال قاضی مبنی بر اینکه تا آخرین زمان اسلحه دست چه کسی بود، گفت: دست من بود اما در کشمکش ها ایشان دو دستش را روی شانه من گذاشت و از جایی به بعد هم با دست سعی داشت اسلحه را بگیرد.
توضیحات نجفی از غیرارادی  بودن شلیک ۵ گلوله
قاضی محمدی کشکولی خطاب به نجفی گفت: با چه انگیزه و قصدی وارد حمام شدید؟ که نجفی پاسخ داد: به عصبانیت لحظه ای دچار شدم البته از چند مدت قبل با ایشان بحث داشتیم و من بارها به ایشان گفتم با پرداخت مهریه به صورت توافقی جدا شویم اما روز حادثه ایشان به من گفت که بعد از حمام به جایی می خواهد برود و این باعث شد عصبانی شوم.
وی در ادامه دفاعیات خود گفت: با اسلحه وارد حمام شدم تا ایشان را بترسانم بالشی هم که بردم برخلاف چیزی که می گویند برای خفه کردن صدای گلوله بوده است، برای پنهان کردن اسلحه بود من نمی دانستم بالش صدای گلوله را می گیرد البته بعید هم می دانم چون محل حادثه کوچک بود و صدا اکو می شد بالش را بردم تا ایشان اسلحه را نبیند می خواستم ببرم تا به او بگویم ببین کار ما به کجا ممکن است کشیده شود.
نجفی ادامه داد: تصورم این بود که ایشان زیر دوش هستند اما وقتی وارد حمام شدم با ایشان سینه به سینه شدم  و مرحومه با دیدن اسلحه هول شد و ترسید و همان لحظه دستانش را روی شانه من گذاشت و فکر می کنم لیز خورد و من را هول داد و همین باعث شد که گلوله  ای شلیک شود من تلاش کردم گلوله ای که شلیک می شود به سمت بالا بخورد به خاطر همین کلا اسلحه را به سمت بالا بردم.
نجفی در پاسخ به سوال قاضی مبنی بر اینکه در هنگام شلیک گلوله خود شما هم ترسیدید، گفت: بله حتی سه چهار بار داد می زدم و به او می گفتم دست مرا ول کن.
نجفی در پاسخ به سوال دیگر قاضی مبنی بر اینکه شما گفتید گلوله چهارم که شلیک شد به مرحومه اصابت کرد در این رابطه چه توضیحی دارید، گفت: چهارم بعد از اولی آن موقع فکر می کردم چهار گلوله شلیک شده است اما در پلیس آگاهی فهمیدم پنج گلوله شلیک شده است.
نجفی در پاسخ به این سوال که اصلا اسلحه چند گلوله  داشت، گفت: کلا ۱۳ گلوله داشت که ۵ گلوله آن شلیک شد.
در ادامه قاضی محمدی کشکولی خطاب به متهم نجفی گفت: کارشناسان اعلام می کنند محل اصابت گلوله ها با اعترافات شما همخوانی ندارد. چطور توجیه می کنید که گلوله به دست خورده یا به بدن اصابت کرده است؟ چطور می شود گلوله به استخوان برود و کمانه کند؟ در این رابطه چه توضیحی دارد که نجفی گفت: در این رابطه دو نظریه مطرح است اگر نظریه دوم را بپذیریم چون مسیر حرکت گلوله در بدن با زاویه ای بیشتر در دست حرکت کرده است، پس وقتی به دست خورده احتمال دارد کمانه کرده باشد اما بر اساس امر واقعی می گویم وقتی ایشان دست مرا رها کرد به وان افتاد و دیگر گلوله ای شلیک نشد و مطمئن هستم اینطور نبود که ایشان دست را جلوی سینه بگذارد آنچه اتفاق افتاده این است که از چهار گلوله بعد از اولی احتمالا گلوله سوم به دست ایشان خورده و به داخل وان افتاده بنابراین یک گلوله به دست و سپس به وان خورده و گلوله آخر به دیوار اصابت کرده و کمانه کرده و به سینه خورده است.
در ادامه قاضی کشکولی خطاب به متهم نجفی گفت: آنچه که ما دیده ایم این بوده که شما پشت به دیوار بوده اید بنابراین اگر به دیوار گلوله می خورده باید به پشت شما هم اصابت می کرده و از سینه شما بیرون می آمد، که متهم گفت: من پشت به دیوار نبودم و دیوار سمت راست بنده بوده است.
قاضی خطاب به نجفی ادامه داد: اگر گلوله کمانه می کرده باید به شما هم اصابت می کرده، چطور توجیه می کنید؟ نجفی گفت: دیواری که در رابطه با آن صحبت می کنید دیوار شرقی است و شمال حمام هم وان قرار داشته است. مرحومه پشتش به شمال یعنی وان بوده است.
قاضی خطاب به متهم گفت: خانم عقب عقب رفته و به وان سقوط کرده و فرض کنیم همزمان که سقوط کرده با زاویه ۶۰ درجه گلوله خورده است. هر طور که تصور کنید خانم در حالت ایستاده گلوله نخورده است.
نجفی در دفاع از خود اظهار داشت: من حد فاصل بین دیوار و آن مرحوم نبودم.
قاضی کشکولی خطاب به نجفی آخرین تحلیل تان در خصوص انگیزه ورود به حمام و قتل را بگویید. نجفی مدعی شد: وقتی وارد حمام شدم ایشان صورتشان به دیوار جنوبی و پشت به دیوار شمالی بود و من بالعکس. گلوله مورد بحث هم به دیوار شرقی برخورد کرده است.  در یک فاصله کوتاه ۴ شلیک شده و ما هم در حال حرکت بودیم. این طور نبوده که توقف کرده باشیم چرا که کشمکشی وجود دارد. بنده حائل بین دیوار و آن مرحومه نبودم.
نجفی تصریح کرد: برداشتم این است که در رابطه با دو گلوله آخر، گلوله سوم گلوله ای بوده که به دست ایشان خورده، وارد وان شده و گلوله بعدی به دیوار سمت چپ اصابت کرده است.
نجفی با بیان اینکه این گلوله اخر در بازگشت توانسته به ایشان و یا من برخورد داشته باشد، گفت: متأسفانه به ایشان برخورد کرد و در بدن حرکت کرده و حتی گلوله مذکور کمی دفرمه شده و سرعت آن طوری گرفته شده که از بدن خارج نشده است.
در ادامه گودرزی وکیل متهم با حضور در جایگاه به دفاع از موکل خود پرداخت و گفت: در رابطه با مطالب نماینده دادستان، نکاتی را مطرح می کنم. ایشان در جلسه قبلی اعلام کرد این اتفاق نظم جامعه بین المللی را به هم ریخته است. این طور که گفته می شود انسان فکر می کند که این اتفاق باعث شده جنگ جهانی رخ دهد. البته اینترنت باعث برخی مسائل هم شده اما این طور نباید باشد که شما برای موکل بنده حبس های طولانی بخواهید.
وی با بیان اینکه نجفی ۴۰ سال از عمر و جوانی خود را فدای آموزش و پرورش کشور کرده است، خاطرنشان  کرد: هزاران نفر از معلمان برای اینکه من به آقای نجفی کمک کنم، به بنده نامه نوشته ام. سوابق آقای نجفی موجود است. مدارس و خیریه هایی که ایشان ساخته اند هم موجود است. نماینده دادستان می گوید که این فرد مستحق هیچ گونه تخفیفی نیست. مگر نجفی خود را به پلیس معرفی نکرد. مگر سلاح را تحویل نداد. حتی وقتی نیمه شب هم احضار شد صبح جمعه، خودش را معرفی کرد. تا به امروز هم موکل من مصاحبه ای نداشته است. حال علت این همه عصبانی بودن چیست.
وی گفت: حتی آقای شهریاری چندین بار اعلام کرده که آقای نجفی مطالب را شرافتمندانه بیان کرده است.
قاضی محمدی کشکولی در واکنش به نحوه دفاع وکیل نجفی خطاب به وی گفت: اینها در دفاع ماهوی نیست و نماینده دادستان به عنوان نماینده جامعه مطالبی را می گوید. شما هم گلایه نکنید.
گودرزی گفت: آقای شهریاری نسبت به تغییر مجازات از الف به ب اعتراض کرد اما دیوان عالی این موضوع را رد کردو اکنون بر سر یک موضوع مختومه آقایان بحث می کنند.
وی در ادامه با بیان اینکه یک گله دیگر هم دارم، تصریح کرد: نماینده دادستان گفت که گلوله مستقیم از دست خارج شده و به بدن اصابت داشته است. این در حالی است که این موضوع نظریه اول کارشناسان پزشکی قانونی بوده اما بعد از آن تغییر کرده است و کارشناسان در جلسات مختلف بخش هایی از ابهامات را مطرح کردند. حتی عزتی یکی از کارشناسان پرونده نجفی بی هدف تیراندازی کرده است.
در ادامه گودرزی با بیان اینکه خون در چند کاشی مانده به وان ریخته شده، گفت: ما می گوییم خون ها روی کف حمام بوده و در وان خون بسیار کمی ریخته شده بود و اینها به این معناست که گلوله به دست خورده است.
وی در ادامه با بیان اینکه برگه معاینه جسد حکم سند رسمی را دارد، گفت: البته در مواردی می توان برگه ها را اصلاح کرد. اما آنچه پزشک تشریح می بیند و صورت جلسه می کند با نظریه تکمیلی نمی تواند تطبیق داد و این مورد اعتراض ماست.
گودرزی ادامه داد: استخوان دنده دوم به عنوان تنها استخوانی است که شکسته شده است. با این حال هیات کارشناسی در رابطه با دفرمه شدن گلوله کماکان ابهاماتی دارند. نکته بعدی در رابطه با آزمایش DNA خون موجود روی گلوله زیر وان است که شما گفتید نیازی به این کار نیست.
وکیل مدافع محمدعلی نجفی به دفاع از موکل خود پرداخت و گفت: از نظر من این قتل شبه عمد است و ادله ای را در این رابطه در محضر دادگاه ارائه می کنم یکی از این ادله مربوط به شرایط و جزییات صحنه است. مطالبی که نجفی گفت از روز اول تا امروز یک کلمه تغییر نیافته است. برخی کارشناسان پرونده هم گفتند ایشان قصد و غرضی نداشته و کشمکش رخ داده بود بنابراین عدم اراده در قتل وجود داشت.
وی در ادامه به یکی دیگر از ادله های خود اشاره و تصریح کرد: دفرمه شدن گلوله مساله بسیار مهمی است که نباید از آن غافل شد. نکته بعدی در رابطه با اصابت گلوله به صورت کج در بدن است. موضوع قرار گرفتن دست و اصابت گلوله و رفتن به سینه امری محال است چرا که با زاویه اصابت تطابق ندارد چرا که اگر گلوله مستقیم می خورد احتمال داشت از بدن خارج شود.
گودرزی ادامه داد: بر فرض صحت کارشناسان فرض می کنیم که هر چه گفته شده درست است پزشکی قانونی اعلام کرده بود گلوله در دست وارد شده و مستقیما خارج شده اما کارشناسان گفته اند سوراخ ورودی به مچ دست نزدیک تر است و این بیانگر این است که گلوله به کف دست خورده است و مستقیم وارد نشده و دچار افت سرعت شده و طی طریق کرده است.
نماینده دادستان: متهم مستحق تخفیف نیست
محسن اختیاری نماینده دادستان در دومین جلسه رسیدگی مجدد به پرونده محمدعلی نجفی با حضور در جایگاه به ارائه توضیحاتی پرداخت و گفت: اینکه گفته شده حب و بُغض وجود داشته است، صحیح نیست. مطالبی که در کیفرخواست آمده، مطالب پزشکی، حقوقی و قانونی است و خوب است که وکیل آقای نجفی هم از آنها استفاده کند.
وی به یکی از جملات نجفی در دفاعیه خود اشاره و تصریح کرد: آقای نجفی گفت که بالشت را برای پنهان کردن اسلحه به حمام برده است، این در حالی است که می شد اسلحه را در لباس و یا در کمرش بگذارد، بنابراین باز هم ما می گوییم که نجفی برای قتل قصد قبلی داشته است.
نماینده دادستان در رابطه با موضوع دفُرمه شدن گلوله و اصابت به کف دست گفت: استخوان جناغ استخوان بسیار محکمی است و بنابراین دفُرمه شدن امری طبیعی است.
وی در ادامه به یکی از گفته های وکیل نجفی اشاره کرد و گفت: آقای وکیل می گوید فضای مجازی حواشی قتل را ایجاد کرده است، این در حالی است که این وکیل و وکیل معزول نجفی مطالبی را در فضای مجازی مطرح و حواشی را ایجاد کرده اند. اگر نجفی اقدام فرهنگی داشته، تشکر می کنیم اما همین مسئله و صاحب منصب بودن ایشان، مسئولیتش را بیشتر می کند و چه بسا ذی سمت داشتنش باعث شده رسانه های بین المللی هم روی این پرونده زوم کنند.
اختیاری افزود: در رابطه با ممنوعیت حمل سلاح هم باید بگویم که آیا وکیل پرونده تضمین می دهد که اگر نجفی سلاح داشته باشد، به فرد دیگری ضربه نزند.
نماینده دادستان در رابطه با رأی دیوان عالی کشور گفت: وکیل آقای نجفی می گوید که دیوان عالی بند الف را رد کرده است. این موضوع عدم تسلط وکیل را می رساند، چرا که دیوان عالی دستِ دادگاه را برای رسیدگِی باز گذاشته است، بنابراین قتل، مشمول بند الف ماده ۲۹۰ قانون مجازات اسلامی است.
وی در رابطه با ایراد جرح به کف دست توضیح داد: این موضوع ماده ۶۱۴ که ۵ سال حبس را اشاره می کند، است. موکدا و قویاً اشد مجازات را در هر سه عنوان متهمی خواستاریم و با توجه به خساراتی که به لحاظ نظم عمومی زده شده است، متهم مستحق هیچ گونه تخفیفی نیست.
آخرین دفاعیات محمدعلی نجفی
محمدعلی نجفی در آخرین دفاعیات خود در محضر دادگاه گفت: از حوصله دادگاه محترم تشکر می کنم و از این جهت شرمنده ام که در امری دخیل بوده ام که منجر به ایجاد هیجانات کاذب و منفی شد و وقت دستگاه قضایی هم گرفته شد.
وی ادامه داد: نماینده دادستان به درستی اشاره کرد که من اگر مسئول نبودم اینطور نمی شد، اگر من مسئول نبودم مثل هزاران واقعه که از همین نوع به وقوع می پیوندد، بودم. حتی بازپرس در ابتدا به من گفت روزانه یک تا دو قتل خانوادگی داریم در حالی که هیچ یک در سطح وسیع رسانه ای نمی شود.
نجفی با بیان اینکه این پرونده در سطح جامعه خیلی زود انعکاس پیدا کرد، گفت: مردم حساس بودند و این موضوع را پیگیری می کردند در سطح خارج از جامعه هم انعکاس هایی پیدا کرد البته آنطور که نماینده دادستان در رابطه با آثار بین المللی این حادثه گفت درست نبود چرا که آثار بین المللی تعریف خاص خود را دارد و موضوعی است که در سطح روابط بین دو کشور تاثیرگذار است.
وی در رابطه با آثار بین المللی این حادثه گفت: چند رسانه خارجی فارسی زبان خبر را دنبال کردند و این ناشی از این بود که بنده مسئولیت داشتم و شاید بخش عمده ای از مسئولیتم را رده های بالا در حد توان خدمت کردم. و نتیجه عمل کار من هم روشن است.
نجفی در آخرین دفاعیات خود گفت: اگر به قران مراجعه کنید می بینید که خداوند فرموده است الحسنات یسرنا سیئات(إِنَّ الْحَسَنَاتِ یُذْهِبْنَ السَّیِّئَات هود۱۱۴) اما اینجا برعکس است چون حسناتی داشتم و خطایی کردم و یک مشکلی در جامعه به وجود آمد و این مشکل باعث شد تمام حسنات من نادیده گرفته شود. اگر کمی منصفانه به عملکرد من نگاه کنیم می بینیم در طول سال ها خدمتم حسناتی هم داشته ام. با این حال امیدوارم دادگاه هر گونه رای می دهد متکی به قانون و شرع اسلامی باشد.
قاضی کشکولی خطاب به متهم گفت: با توجه به منتفی شدن قصاص اتهام دیگر شما اخلال در نظم عمومی طبق ماده ۶۱۲ قانون مجازات اسلامی است در این رابطه چه دفاعی دارید که متهم پاسخ داد: این یک مساله صرفا خانوادگی بود که با روش نادرست به پایان رسید. بنابراین این اتهام را قبول ندارم چرا که در ۴۰ سال گذشته خدماتی را به جامعه داشته ام.
نجفی با بیان اینکه تمام تلاشم این بود که به حفظ نظام و ایجاد آرامش در جامعه کمک کنم گفت: تمام تلاشم این بود که کمکی هم به جوامع علمی و آموزشی داشته باشم و بنابراین اتهام اخلال در نظم را قبول ندارم.
قاضی محمدی کشکولی خطاب به نجفی گفت: اتهام دیگر شما اخلال در نظم و صیانت امنیت جامعه است در این رابطه چه توضیحی دارید که متهم پاسخ داد: من چه اخلالی ایجاد کردم چون معروف بودم و خیلی ها من را می شناختند اصناف بزرگ و دانشگاه ها همه من را می شناسند همه استادان دانشگاه و دانشجویان در سال های ۶۰ تا ۶۴ که سمت  داشتم با من در ارتباط بودند حتی کلاس های من در دانشگاه شریف با حضور ۲۵۰ تا ۳۰۰ دانشجو تشکیل می شد علاوه بر این ۹ سال وزیر آموزش و پرورش بودم. طبیعی است حساسیتی در جامعه ایجاد شود و یکسری افراد پیگیر این موضوع باشند و این به خاطر این است که بنده را می شناختند و این معنای اخلال در جامعه را ندارد. بسیاری از افراد هم به نتیجه دادگاه حساس هستند و بخش اعظم شان انتظار دارند حکم در جهت تبرئه باشد و شاید بخش کوچکی بر مجازات اعتقاد داشته باشند اما اینها به طور کلی به معنای اخلال در نظم جامعه نیست. مساله به این برمی گردد که من جزو نادرترین افرادی بودم که به جز ۷، ۸ سال دارای مسئولیت های بسیار مهمی بودم. 
قاضی از متهم خواست در رابطه با اخلال در نظم عمومی توضیح دهد که متهم از وکیلش خواست تا به دفاع بپردازد.
در ادامه گودرزی وکیل نجفی با حضور در جایگاه در این رابطه گفت: در رابطه با بیم تجری باید دید متهم در گذشته چه فعالیت داشته حتی خود شهریاری هم پیشتر اعلام کرده بود نجفی از مدیران باسابقه کشور بوده است.
وی خطاب به قاضی گفت: بیم تجری را باید نسبت به کسی که سابقه کیفری داشته و کسی که سابقه خدمت به کشور داشته است متفاوت دانست.
در پایان قاضی محمدی کشکولی ختم رسیدگی به این پرونده اعلام کرد.
کد مطلب: 119172
برچسب ها: محمدعلی نجفی
نام شما

آدرس ايميل شما
نظر شما *