۰
سه شنبه ۱۵ بهمن ۱۳۹۸ ساعت ۱۱:۰۷
کواکبیان در دومین همایش اقتصاد دیجیتال، رونق تولید و سامانه هوشمند پاسخگو تاکید کرد

حکمرانی مطلوب با پرسشگری مردم و پاسخگویی نهادهای حکومتی

مصطفی کواکبیان، عضو هیات رئیسه فراکسیون امید، با تاکید بر این که در کشور ما شفافیت و پاسخگویی مشکل دارد، گفت: همه نهادها اعم از دولت، مجلس و شورای نگهبان باید به مردم پاسخگو باشند.
حکمرانی مطلوب با پرسشگری مردم و پاسخگویی نهادهای حکومتی
یک عضو هیات رئیسه فراکسیون امید با تاکید بر این که در کشور ما شفافیت و پاسخگویی مشکل دارد، گفت: همه نهادها اعم از دولت، مجلس و شورای نگهبان باید به مردم پاسخگو باشند.
به گزارش مردم سالاری آنلاین به نقل از ایسنا، مصطفی کواکبیان در دومین همایش اقتصاد دیجیتال، رونق تولید و سامانه هوشمند پاسخگو با تبریک ایام دهه فجر گفت: در ۴۰ سال گذشته انقلاب اسلامی در داخل و سطح منطقه دستاوردهای زیادی داشته اما این به آن مفهوم نیست که از بازنگری در برخی از بخش‌ها غفلت کنیم.
وی با بیان این که وارد انقلاب صنعتی چهارم می‌شویم، افزود: سوال این است که چقدر مدیران خود را آماده ورود به انقلاب صنعتی چهارم کرده‌اند اکنون هر لحظه دنیا با پیشرفت‌های زیادی مواجه است که باید تلاش کنیم با آن پیشرفت‌ها هم گام باشیم؛ امیدواریم در چنین همایش‌هایی شاهد بازنگری و ورود به انقلاب صنعتی چهارم باشیم و این که بدانیم چطور قرار است در عرصه اقتصاد دیجیتال حرکت کنیم.
نماینده تهران با اشاره به اهمیت موضوع پاسخگویی گفت: وقتی از پاسخگویی صحبت می‌شود دوست داریم که دیگران پاسخگو بوده و خودمان را از پاسخگویی مبرا می‌داریم، حال این که پاسخگویی با شفافیت همراه است. اگر کسی مدعی پاسخگویی شد باید اقداماتش را به صورت شفاف در معرض افکار عمومی قرار دهد. در روایات هم آمده که ضعیف‌ترین فرد جامعه می‌تواند قوی‌ترین فرد را ملزم به پاسخگویی کند این همان امر به معروف و نهی از منکر است. البته که در جامعه ما همه نهادها از پاسخگویی حرف می‌زنند اما وقتی نوبت به خودشان می‌رسد وضعیت فرق می‌کند.
کواکبیان به موضوع رد صلاحیت‌ها اشاره و اظهار کرد: ممکن است در موضوع رد صلاحیت‌ها هجمه‌هایی برای شورای نگهبان باشد ولی باید شورا پاسخگو بوده و توضیح دهد که چرا این رد صلاحیت‌ها رخ داده، این که قرار است کرسی‌های رقابتی و مسابقه انتخابات چطور باشد اما قبل‌تر از آن دولت باید پاسخ دهد که چرا در طول چهار سال دوره مجلس دهم لایحه جامع انتخابات را به مجلس نفرستاد. این یعنی بخشی از کار مربوط به دولت می‌شود.
وی افزود: بخش دیگر مربوط به ما مجلسی‌ها است، درست است که در این دوره برای اصلاح قانون انتخابات تلاش کردیم و طرح مربوطه با مواد خوبی همچون تناسبی شدن، حزبی شدن و استانی شدن انتخابات تصویب شد، اما به دلیل ایراد شورای نگهبان از دستور کار خارج شد، چند بار تذکر دادم که مجددا این طرح بحث شود که این اتفاق رخ نداد.
کواکبیان با تاکید بر این که باید همه نهادها دولت، مجلس و شورای نگهبان پاسخگو باشند، افزود: وقتی مردم ببیند که با آنها با صداقت برخورد می‌شود پاسخ لازم را می‌دهند آنها قدر صداقت را می‌دانند باید شفافیت باشد و از پنهان کاری دوری کرد.
این نماینده مجلس شورای اسلامی توضیح داد: مردم می‌خواهند از امور مطلع باشند آن بخش که مربوط به مسائل امنیتی است را شورای امنیت ملی کشور تصمیم گیری می‌کند، البته که در آن موارد هم باید به مردم با شفافیت پاسخ داد ولی به هر حال در موضوعات دیگر لازم است به مردم توضیح داده شود.
وی با بیان این که در شفافیت و پاسخگویی مشکل داریم، اضافه کرد: در نهادهای مختلف برای پاسخگویی مشکل وجود دارد اگر مدعی رسیدن به حکمرانی مطلوب هستیم باید موضوع شفافیت و پاسخگویی در همه نهادها آموزش داده شود. باید امر پاسخگویی را یاد بدهند که در حال حاضر شرکت‌ها و نهادهای خصوصی در مسئله پاسخگویی پیشرفته تر از ارگان‌های دولتی هستند.
کواکبیان در عین حال اظهار کرد: ما می‌توانیم بدون پاسخگویی حکومت کنیم اما این به معنای نادیده گرفتن اصل هشتم قانون اساسی یعنی امر به معروف و نهی از منکر است اگر پاسخگویی تعطیل شود یعنی امر به معروف و نهی از منکر را کنار گذاشته‌ایم.
نماینده تهران ادامه داد:‌ ما امر به معروف و نهی از منکر را به گشت‌های امر به معروف و یا سایر موارد مشابه تقلیل داده‌ایم و این که به آستین کوتاه فلان پسر و چند تار موی دختر خانمی تذکر داده شود اینها هم مهم است، اما نباید امر به معروف و نهی از منکر را محدود به چیزهای پیش پا افتاده کرد. حکمرانی مطلوب با پاسخگویی قوام پیدا می‌کند. رابطه پاسخگویی و امر به معروف و نهی از منکر با امنیت جامعه بسیار مهم است.
وی ادامه داد: ضعیف ترین فرد جامعه هم باید بتواند از مسئولان سوال کند نه این که به دلیل سوال آن فرد و یا حتی خبرنگاری سریع او را به دادگاه احضار نمایند. باید اساتید دانشگاه هم بتوانند سوال‌هایشان را در مجالس مختلف مطرح کنند نه این که جلسات محدود به حضور چند خبرنگار با سوالات از پیش مشخص
 شده باشد.
این عضو هیات رئیسه فراکسیون امید در پایان با اشاره به برگزاری انتخابات گفت: ما در آستانه برگزاری انتخابات هستیم ممکن است در مقاطعی در صدر یا ذیل فضای مجازی پر از مطالبی شود، نباید در این مواقع از موضوع فیلتر شدن صحبت کرد باید به جای فیلتر پاسخگو بود و تولید محتوا کرد فیلتر و محدودیت جواب نمی‌دهد.
کد مطلب: 123193
نام شما

آدرس ايميل شما
نظر شما *