۰
چهارشنبه ۲ مهر ۱۳۹۹ ساعت ۲۲:۵۴

روایت شاهنامه برای خارجی‌ها

بهاره جهاندوست، نقال و قصه‌گو گفت به همراه جمعی از هنرجویانش به مناسبت روز شعر و ادب فارسی و روز جهانی صلح، قصه‌هایی از شاهنامه را برای مخاطبان جهانی روایت کرده است.
روایت شاهنامه برای خارجی‌ها
بهاره جهاندوست، نقال و قصه‌گو گفت به همراه جمعی از هنرجویانش به مناسبت روز جهانی صلح قصه‌هایی از شاهنامه را برای مخاطبان جهانی روایت کرده است.
به گزارش ایسنا، او در این‌باره اظهار کرد: در برنامه‌ای آنلاین با عنوان «The Miracle» یا «معجزه» روز یکشنبه ۳۰ شهریورماه هشت نفر از شاگردانم در دوره‌های شاهنامه‌خوانی و نقالی، دو قصه «زال و سیمرغ» و «زال و رودابه» را برای ۷۰ شرکت‌کننده از کشورهای آمریکا، کانادا، هلند، اتریش، اسکاتلند، کرواسی، اسپانیا، گرجستان، لیتوانی، هندوستان و ترکیه به زبان انگلیسی اجرا کردند.
جهاندوست ادامه داد: هدف از طراحی و اجرای این برنامه معرفی داستان‌های ایران و شاهنامه به علاقه‌مندان غیرفارسی‌زبان بود که با توجه به نگاه بدون مرز داستان روایت شده و تلاش قهرمانان این داستان شاهنامه برای رسیدن به صلح، مورد استقبال خوبی قرار گرفت.
به گفته او، در این برنامه زنده، کیمیا یعقوبی، ویانا پرویزیان، ترنم جاهد، پرنیا پونکی، هستی ستایش‌فر، محیا محمدجعفری، سپیده زربینی و ستایش سلیمی‌زاده یک ساعت به روایت داستان تولد زال تا ازدواجش با رودابه پرداختند.
این نقال ایرانی در ادامه از حضور در جشنواره بین‌المللی قصه‌گویی استانبول در روز شنبه، پنجم مهرماه خبر داد و گفت: حضور و قصه‌گویی من در این جشنواره از سال قبل قطعی شده بود اما به دلیل شیوع کرونا، امسال جشنواره مانند بسیاری از رخدادهای هنری دنیا به صورت آنلاین برگزار می‌شود و قرار است شنبه شب ساعت ۹ به وقت استانبول یکی از داستان‌های شاهنامه را برای شرکت‌کنندگان این جشنواره روایت کنم.
این جشنواره از ۱۰ سپتامبر آغاز شده و تا ۳ اکتبر ۲۰۲۰ ادامه دارد و برنامه هر هفته به‌صورت زنده از کانال یوتیوب جشنواره با نشانی storyfestist پخش می‌شود.
کد مطلب: 136936
برچسب ها: شاهنامه
نام شما

آدرس ايميل شما
نظر شما *