۰
شنبه ۲۷ اسفند ۱۴۰۱ ساعت ۱۲:۰۰

تلاش چین برای میانجیگری در اوکراین آمریکا را نگران کرد

هماهنگ کننده ارتباطات راهبردی شورای امنیت ملی کاخ سفید به رغم اعلام طرح صلح پکن برای جنگ اوکراین ، اذعان کرد از تلاش های چین برای میانجیگری در این جنگ عمیقا نگران است.
تلاش چین برای میانجیگری در اوکراین آمریکا را نگران کرد
به گزارش مردم سالاری آنلاین، کاخ سفید به دنبال جلوگیری از تلاش‌های پکن در مورد نشست هفته آینده میان شی جین پینگ رییس‌جمهور چین و ولادیمیر پوتین رئیس جمهور روسیه به عنوان یک ماموریت برقراری صلح است و ادعا می‌کند که هر چارچوبی که پکن ارائه کند «یکطرفه خواهد بود و فقط دیدگاه روسیه را منعکس می‌کند».
جان کربی هماهنگ کننده ارتباطات راهبردی شورای امنیت ملی کاخ سفید روز جمعه به وقت محلی به خبرنگاران گفت که پیشنهاد چین می‌تواند شامل نوعی آتش‌بس باشد، که به گفته او تنها یک راه برای روسیه برای تجدید قوا قبل از حملات تلافی جویانه خواهد بود.
وی مدعی شد: آتش بس در حال حاضر عملا تایید حمله روسیه است. روسیه از آتش بس برای استحکام مواضع خود در اوکراین و بازسازی و تجدید نیروهای خود استفاده خواهد کرد تا بتواند در زمان مورد نیاز خود،حملات به اوکراین را از سر بگیرد.
این مقام ارشد کاخ سفید گفت: ما معتقدیم این گامی به سوی صلح عادلانه و پایدار نیست.
کربی ادامه داد آمریکا همچنان نگران تصمیم احتمالی چین برای کمک نظامی مرگبار به روسیه است، اما واشنگتن تاکنون "هیچ نشانه و تاییدی" مبنی بر اتخاذ چنین تصمیمی از سوی پکن مشاهده نکرده است.

این مقام ارشد دولت بایدن اظهار داشت: آمریکا شی جین پینگ را تشویق کرده است تا با ولودیمیر زلنسکی، رئیس‌جمهور اوکراین تماس تلفنی داشته باشد تا نظر «طرف اوکراینی» را نیز بشنود، و جو بایدن، رئیس‌جمهور آمریکا نیز همچنان آماده تماس تلفنی با همتای چینی خود است، اما در حال حاضر هیچ برنامه‌ریزی برای این تماس وجود ندارد.
پیش از این، هماهنگ کننده ارتباطات راهبردی شورای امنیت ملی کاخ سفید در پاسخ به سوالی درباره گزارش وال استریت ژورنال مبنی بر تماس احتمالی رئیس جمهور اوکراین با همتای چینی خود برای اولین بار از زمان آغاز جنگ، به خبرنگاران گفت: این مسأله بسیار خوبی خواهد بود. ما از ارتباط حمایت می کنیم و حمایت کرده ایم.
با این حال، کربی نسبت به فشار چین برای آتش بس در اوکراین هشدار داد و گفت که این امر به تجاوز روسیه کمک می کند.
هنوز تماس میان روسای جمهور چین و اوکراین تایید نشده است اما چین گانگ، وزیر امور خارجه چین و دیمیترو کولبا، همتای اوکراینی وی روز پنجشنبه تلفنی گفتگو کردند.
کد مطلب: 192012
نام شما

آدرس ايميل شما
نظر شما *