۰
چهارشنبه ۶ ارديبهشت ۱۴۰۲ ساعت ۲۰:۰۱
دکتر مخبر:

تسهیل تجارت برای شرکتها و بخش خصوصی دو کشور یک اولویت اساسی است

معاون اول رییس جمهور با بیان اینکه زمینه های فراوانی برای گسترش همکاریهای ایران و قزاقستان وجود دارد، بر لزوم تدوین نقشه راهی جامع برای توسعه مناسبات و همکاری های طولانی مدت میان دو کشور برای رسیدن به سقف مبادلات سه میلیارد دلار در سال تاکید کرد.
تسهیل تجارت برای شرکتها و بخش خصوصی دو کشور یک اولویت اساسی است
به گزارش مردم سالاری آنلاین، دکتر محمد مخبر عصر امروز (چهارشنبه) پس از برگزاری دیدار محدود با نخست وزیر قزاقستان، در مذاکرات مشترک هیات های عالی رتبه دو کشور، اظهار داشت: سه دور ملاقات روسای جمهور دو کشور در مدتی کوتاه موضوعی کم نظیر و بسیار پراهمیت و پشتوانه‌ای برای گسترش روابط تهران- آستانه است.
معاون اول رییس جمهور با اشاره به زمینه های متعدد همکاری میان دو کشور نظیر حمل و نقل، ترانزیت، انرژی، صنعت، معدن و کشاورزی تصریح کرد: ایران از توانمندی و تجربیات فراوانی در زمینه سدسازی، احداث نیروگاه، تجهیزات پزشکی و سلامت و فعالیتهای دانش بنیان برخوردار است و آمادگی داریم این توانمندی را در اختیار قزاقستان قرار دهیم و سطح همکاریهای خود را در این زمینه ها ارتقاء دهیم.
دکتر مخبر با تاکید بر لزوم گسترش همکاریهای فرهنگی تهران - آستانه، به ظرفیت های گسترده دو کشور در حوزه گردشگری اشاره و تصریح کرد: باید با ایجاد تسهیلاتی نظیر پروازهای مستقیم و ایجاد جاذبه های گردشگری، زمینه سفر متقابل مردم و گردشگران دو کشور را فراهم کنیم.
معاون اول رییس جمهور همچنین با اشاره ظرفیت های منطقه ای نظیر اتحادیه اوراسیا و سازمان همکاری شانگهای، گفت: باید با اتکاء به این ظرفیت ها و از طریق تسهیل تجارت برای شرکتها و بخش خصوصی دو کشور مناسبات تجاری فیمابین را توسعه دهیم.دکتر مخبر با توجه به اهمیت کریدور شمال جنوب و انعقاد توافقات منطقه ای برای حمل و نقل کالا اظهار امیدواری کرد با یکسان سازی تعرفه ها و بهره برداری مناسب در این زمینه بتوان ضمن گسترش تبادلات تجاری، در زمینه سوآپ کالاهای اساسی خصوصا گندم و تامین امنیت غذایی در دنیا نیز پیشگام شد.
نخست وزیر قزاقستان نیز در این نشست با استقبال از پیشنهاد معاون اول رییس جمهور کشورمان برای تدوین نقشه راه جامع همکاری های دو کشور، گفت: توسعه مناسبات و حسن همجواری با جمهوری اسلامی ایران یکی از اولویت های اصلی در سیاست خارجی قزاقستان است و سفر سال گذشته رییس جمهور قزاقستان به تهران نقطه عطفی در روابط دو کشور بود و سفر آینده رییس جمهور ایران به قزاقستان نیز می تواند تحرکی جدی در مناسبات فیمابین ایجاد کند.
علی‌خان اسماعیلف از جمهوری اسلامی ایران به عنوان مهمترین شریک تجاری قزاقستان در منطقه خلیج فارس یاد کرد و گفت: در حال حاضر بیش از ۷۰شرکت ایرانی در قزاقستان فعالیت دارند و آستانه آمادگی دارد در تمامی زمینه ها، همکاریهای خود را با تهران گسترش دهد تا حجم مبادلات تجاری فیمابین به ۳میلیارد دلار ارتقاء پیدا کند.
وی خواستار حضور و فعالیت شرکتهای ایرانی در قزاقستان شد و افزود: قزاقستان از مشارکت شرکتهای ایرانی برای فعالیت در بخش های مختلف همچون انرژی، صنایع، معادن و حمل و نقل استقبال می‌کند.
گفتنی است در پایان این جلسه معاون اول رئیس جمهور از نخست وزیر قزاقستان خواست تا سفر همکاران خود به ایران را برای تکمیل توافقات صورت گرفته تمدید کند که با موافقت وی برخی از اعضا هیات عالی رتبه قزاقستان مذاکرات را با همتایان خود در روزهای آتی برای نهایی سازی پیشنهادات و توافقات ادامه می دهند.
کد مطلب: 194563
نام شما

آدرس ايميل شما
نظر شما *