۰
سه شنبه ۲۴ بهمن ۱۴۰۲ ساعت ۰۹:۴۵

سناریوهای پیش روی اروپا و خاورمیانه با حضور ترامپ در کاخ سفید

جهان خود را برای دور دوم ریاست‌جمهوری ترامپ آماده می‌کند. خبرآنلاین در این گزارش سیاست‌های احتمالی ترامپ و بایدن را در دور دوم ریاست‌جمهوری در مناطق اروپا و خاورمیانه پیش‌بینی کرده و در پایان ارزیابی از مواجه ترامپ در دور دوم با ایران ارائه می‌کند.
سناریوهای پیش روی اروپا و خاورمیانه با حضور ترامپ در کاخ سفید

به گزارش مردم سالاری آنلاین، زمانی ترس سراسر اروپا را به‌عنوان قاره‌ای که بیش از ۷۴۶ میلیون نفر در آن سکونت دارند فراگرفت که بیش از ۳۰۰.۰۰۰ رای دهنده در یک ایالت کوچک در گوشه شمال شرقی ایالات متحده، پیروزی را برای دونالد ترامپ رقم زدند. نتیجه در نیوهمپشایر اولین مسابقه ترامپ بود که توانست نیکی هیلی از گود رقابت در این ایالت خارج کرده و به سرعت خود را در صدر نگاه هم حزبی‌های جمهوری خواهش قرار دهد. ترامپ بعد از پیروزی در نیوهمپشایر به طرفداران جمهوری خواه نیکی هیلی گفته بود بعد از پیروزی در انتخابات با آنها تصفیه حساب خواهد کرد.

در یک نظرسنجی مشخص شده بیش از ۶۰ درصد از رأی‌دهندگان مستقل نیکی هیلی گفتند که اگر ترامپ نامزد شود، یا در روز انتخابات در خانه خواهند ماند یا به بایدن رأی خواهند داد. بسیاری از امریکایی‌ها ترامپ را نژادپرست می‌دانند. ازدست‌دادن ۴۱ درصد از رای دهندگان در انتخابات مقدماتی جمهوریخواهان و واگذاری آرا به به یک زن هندی-امریکایی نشانه این است که بسیاری از رای دهندگان مستقل و جمهوری خواه به دنبال یک جایگزین هستند و پیروزی ترامپ در انتخابات عمومی نوامبر با فرض اینکه او نامزد است، از هم اکنون آشکار شده است.

جهان از ترامپ ۲ چه انتظاری باید داشته باشد؟

عدم اطمینان در مورد آینده ایالات متحده در حال حاضر اضطراب قابل‌توجهی را در سراسر متحدان ایالات متحده ایجاد کرده است. اما آیا خطر برای اروپا هم نزدیک است؟ عجله جمهوری‌خواهان برای نامزدی ترامپ در حال حاضر مشکل‌آفرین شده و پیشرفت کنگره برای توافق بر سر لایحه ۱۰۰ میلیارد دلاری امنیت مرزی که در قالب آن یک کمک ۶۰ میلیارد دلاری برای اوکراین و همچنین کمک‌های امنیتی به اسرائیل و تایوان نهفته است، مختل کرده است. مسئله این است که ترامپ مخالف این لایحه است و به صورت پنهانی فشار آورده تا در کنگره از دستور کار خارج شود. وابستگی ترامپ به پوتین و انزجار او از وابستگی به اروپا، اروپا را برای بسیج کمک نظامی و ارائه تضمین‌های امنیتی دوجانبه به اوکراین حساس کرده است. نشانه‌های معناداری وجود دارد که در صورت پیروزی ترامپ، سرنوشت جنگ اوکراین تغییر خواهد کرد.

 

سناریوی اروپا برای دور دوم ترامپ و بایدن

حتی اگر بسته هزینه‌های فعلی تصویب شود که هنوز هم به نظر می‌رسد، اعتماد اروپا اساساً متزلزل شده است. کارشناسان اروپایی وضعیت بدبینانه اروپا در برابر امریکای بعد از ترامپ را خروج ترامپ از ناتو و قطع کمک نظامی امریکا به اوکراین ارزیابی می‌کنند.

دوره دوم بایدن نیز ممکن است شاهد تغییر در حمایت ایالات متحده از اوکراین باشد، اما احتمالاً بادقت با اروپا هماهنگ خواهد شد. وابستگی ترامپ به پوتین و انزجار او از وابستگی امریکا به اروپا و مسئله کمک فوری اروپا برای بسیج ادوات و تجهیزات نظامی به کیف، از سناریوهای پیش‌بینی شده برای فردای پیروزی بایدن است.

پیش‌بینی سیاست دور دوم بایدن و ترامپ در خاورمیانه

چه آنکه در صورت پیروزی ترامپ برای بار دوم، سیاست امریکا در خاورمیانه حمایت از اسرائیل و بازدارندگی در برابر ایران ممکن است و ترامپ احتمالاً با شدت بیشتر از اسرائیل حمایت خواهد کرد و یکی از احتمالات قطعی، کنار گذاشته شدن راه‌حل دو کشور مستقل اسرائیل - فلسطین خواهد بود. این همان روزنه امیدی است که نتانیاهو چشم‌انتظار آن است.

درباره سیاست امریکا برای مهاجران، اگر بایدن به کاخ سفید بازگردد، تلاش‌های او برای همکاری با G۷ و همچنین با هند برای ارائه یک سیاست جایگزین و مبتنی بر ارزش سرمایه‌گذاری در زیرساخت‌ها برای کشورهای درحال‌توسعه در قالب رقابت با ابتکار عمل کمربند و جاده چین پیشروی خواهد کرد. اما اگر ترامپ پیروز شود طرح بلندپروازانه بایدن متوقف خواهد شد و ترامپ با اعمال تعرفه بر کالاهای وارداتی، تنش‌ها با چین را افزایش خواهد داد.

ترامپ همچنین یک خط دقیق سیاسی در مورد جهانی‌شدن را دنبال خواهد کرد و تلاش می‌کند نامزدی باشد که بتواند با کاهش مالیات و مقررات‌زدایی از اقتصاد امریکا، یک اقتصاد قوی را برای امریکایی‌ها نوید دهد. او همچنین وعده داده که تعرفه ۱۰ درصدی بر تمام کالاهایی که وارد امریکا می‌شوند را اعمال کند و پیش‌بینی می‌شود این سیاست را شدت بیشتری پیگیری کند. پیامد این سیاست امریکا در دور دوم ترامپ، ناامیدی برای کسب‌وکارها و دردسر برای اروپا، آسیا و بسیاری از نقاط جهان خواهد بود.

راه‌حل اروپا برای وضعیت پیروزی ترامپ

قدرتمندترین حامیان حزب جمهوری‌خواه با یک انتخاب روبرو هستند، آیا از ریاست‌جمهوری ترامپ استقبال کنند یا مقاومت کنند. پس از شورش ۶ ژانویه در کنگره امریکا و نقش رئیس جمهور سابق در ان، بسیاری از رای دهندگان امریکایی گفتند که دیگر از رئیس جمهور ترامپ حمایت نخواهند کرد. اما چون مخالفت با ترامپ می‌تواند به مجازات آنها بعد از پیروزی او منتهی شود، جمهوری خواهان از امروز محتاطانه با او مواجه می‌شوند. نشانه این احتیاط را می‌توان در پس گرفتن لایحه امنیت مرزی مشاهده کرد. اروپا نیز اکنون با یک انتخاب مواجه است، ایا برای اینده ای اماده شود که در ان حمایت ایالات متحده بسیار کمتر قابل اعتماد باشد یا تلاش‌های خود را برای تضمین امنیت دفاعی خود دو برابر کند. ناظران سیاسی ضرورت افزایش همکاری‌های درون اروپایی در زمینه امنیت و دفاع را در ناتو پیشنهاد می‌کنند. تا زمانی که چشم انداز بازگشت ترامپ به کاخ سفید وجود دارد، مردی که با ولادیمیر پوتین همدردی می‌کند، انگیزه رئیس جمهور روسیه را برای دو برابر کردن تلاش‌های نظامی و توسعه طلبانه در اروپا افزایش خواهد داد.

مواجه ترامپ در دور دوم با ایران

سیاست‌های ترامپ در دور نخست نشان داد در صورت پیروزی او در دور دوم تنش‌ها بین ایران و امریکا در خاورمیانه متأثر از حمایت امریکا از اسرائیل افزایش خواهد یافت. برجام کاملاً از میان خواهد رفت و هیچ چشم‌اندازی برای احیای آن نخواهد بود. اگرچه ایران در پیمان شانگهای و بریکس با چین و روسیه همکاری دفاعی و اقتصادی دارد؛ اما در بازی کلان ترامپ، روسیه به اهرم کنترل ایران تبدیل و چین در رقابت با امریکا، همکاری اقتصادی نزدیک‌تری با ایران خواهد داشت و پیش‌بینی افزایش واردات به ایران اجتناب‌ناپذیر خواهد بود. در چنین زمین‌بازی که یک‌سوی منافع امریکای ترامپ را اسرائیل و سوی دیگر آن را روسیه بر عهده دارد، کنشگری نظامی محور مقاومت علیه نظامیان امریکا در خاورمیانه سخت‌تر می‌شود. تمام این پیش‌بینی‌ها را باید در زمینه بازگشت تحریم‌های هوشمند ترامپ ارزیابی کرد و اثرات اقتصادی تحریم‌ها را بر متغیرهای نظامی و سیاسی سنجید.

کد مطلب: 211535
برچسب ها: خاورمیانه
نام شما

آدرس ايميل شما
نظر شما *