۰
سه شنبه ۱۱ شهريور ۱۳۹۳ ساعت ۱۰:۱۴

بازار موسیقی در انتظار شوکی بزرگ

بازار فروش آثار موسیقایی کشورمان بعد از شوک مثبتی که آلبوم «نه فرشته ام نه شیطان» به آن وارد کرد فعلا در شرایط ایستا به سر می برد و باید منتظر یک اتفاق جدید در این حوزه بود.
بازار موسیقی در انتظار شوکی بزرگ
بازار فروش آثار موسیقایی کشورمان فعلا شاهد یک پدیده پرفروش نیست و به نظر می آید با توجه به پایین آمدن سطح کیفی اکثر آثار موسیقایی به ویژه در حوزه پاپ بتوان شاهد افت در فروش آلبوم‌ها بود.

خوانندگان ستاره همچنان با برپایی کنسرت های زنده تهران و شهرستان در همه حوزه‌ها عمده توجه خود را به این برنامه‌های زنده و بعضا انتشار تک آهنگ ها معطوف کرده اند به امید اینکه شاید ابر و باد و ماه و خورشید و فلک دست به دست هم دهند تا اتفاق جدیدی در کارنامه کاری آنها رقم بخورد؛ اتفاقی که به دلیل تغییر ساختار شنیداری مخاطب و البته تنبلی برخی خوانندگان برای خلق آثار بدیع و البته برگرفته از اصول آهنگسازی و تنظیم به ویژه در حوزه موسیقی پاپ امری بعید و دور از ذهن به نظر می‌آید.

به هر ترتیب مرداد ماه امسال آلبوم هایی بودند که در شرایط نابسامان تولید و عرضه آثار فرهنگی هنری فروش نسبتا بهتری نسبت به سایر آلبوم های موسیقایی داشتند.

در حوزه موسیقی سنتی آلبوم تازه انتشار یافته «آرایش غلیظ» به آهنگسازی سهراب پورناظری و خوانندگی همایون شجریان که طی ماههای اخیر حضور پررنگی در رسانه ها، نشست های خبری و البته اجراهای زنده دارند به دلیل ساختار متفاوتی که در حوزه آهنگسازی، تنظیم، تلفیق با موسیقی غربی و البته خوانندگی آواز ایرانی داشته از فروش نسبتا خوبی برخوردار بوده است؛ گرچه نمی‌توان پیش‌بینی کرد این استقبال ادامه داشته باشد.

این آلبوم موسیقایی به نوعی موسیقی متن فیلم «آرایش غلیظ» ساخته حمید نعمت الله است که قرار است طی روزهای آینده اکران عمومی شود.آلبوم های «رفتم و بار سفر بستم» به آهنگسازی زنده یاد علی تجویدی ، تنظیم کامبیز روشن روان و خوانندگی علیرضا قربانی، «نه فرشته ام نه شیطان» به آهنگسازی تهمورس پورناظری و خوانندگی همایون شجریان و «زمزمه» به آهنگسازی حمید متبسم و خوانندگی سالار عقیلی در ردیف پرفروش های موسیقی سنتی قرار گرفته اند.

بازار موسیقی پاپ هم در هفته های اخیر روند قابل قبولی را طی نکرده است چراکه بعد از انتشار آلبوم «فوق العاده» بهنام صفوی هنوز اثری از خوانندگان ستاره غیر از انتشار چند تک آهنگ محدود به گوش نمی‌رسد. با این حال آلبوم های «رو در رو دیوار آن شهر» به خوانندگی محمد زارع با احتساب عرضه سوپر مارکتی خود از پرفروش های این هفته های موسیقی پاپ است کما اینکه آلبوم های «فوق العاده» بهنام صفوی و «لعنت به من» مازیار فلاحی طبق آمار غیر رسمی در ردیف پرفروش ها قرار گرفته‌اند.

البته طی چند روز گذشته آلبوم «من و ما» اثری مشترک از خوانندگانی چون محسن چاووشی، رضا صادقی، مهدی یراحی، سینا حجازی، شهرام شکوهی، مرتضی پاشایی و تعدادی دیگر در بازار موسیقی منتشر شده که پیش بینی می‌شود از فروش خوبی برخوردار شود.براساس گزارش مهر، در حوزه بی کلام سنتی نیز که به نظر می آید بیشتر از اینها باید مورد توجه سیاستگذاران و تهیه کنندگان آثار موسیقایی برای بهبود شرایط علمی و تئوریک موسیقی ایرانی قرار گیرد آلبوم های «پرنده های شهر من» حمیدرضا آفریده، «نقش بندان» مریم تژده و «سر آغاز» ستار هوشیاری پور جزو پرفروش ها هستند.

در حوزه بی کلام پاپ آلبوم های «مسیر نگاهت» نگین زمردی، «اثر پروانه ای» بهزاد بیسادی، «بر قطار زمان» شوان توکل در زمره آثار پرفروش هستند.

گروه موسیقی چارتار هم با آلبوم «باران تویی» همچنان حاکم بلامنازع پرفروش های موسیقی تلفیقی است که در شوره زار خلاقیت های اصولی موسیقی، مردم از آن استقبال می کنند. ضمن اینکه آلبوم های «ماسی درهم» بابک شریفی و «شهر آشوب» احسان صبوحی از آثار نسبتا پرفروش بازار طی ماه گذشته هستند.در بخش موسیقی کلاسیک ایرانی هم گروه پر سر و صدای آوازی تهران که طی هفته های اخیر با حاشیه های عجیب و غریبی مواجه بوده با آلبوم «وکاپلا» صدرنشین بازار است ضمن اینکه آلبوم های «هفتگاه معلق» فرخزاد لایق و «همان یک شرار و هیچ» کارن کیهانی در رتبه های بعدی قرار گرفته اند.

آلبوم های «گذشته حال استمراری» کارن همایون فر، «مادر» ارسلان کامکار و «کنعان» کریستف رضاعی نیز بدون تغییر چندانی در جدول پرفروش های بخش موسیقی فیلم قرار گرفته اند. این در حالی است که در بخش همیشه مهجور موسیقی محلی نواحی نیز آلبوم های «سایه سار مهتاب» مقداد شاه حسینی، «مقام سحری» رضا صالحی و «از زبور تنهایی» سید علی جابری در ردیف پرفروش های بازار موسیقی قرار گرفته است.

در بخش دکلمه نیز آلبوم های «یک استکان چای» فاطمه باقی پور، «چهل حکایت از سعدی» خسرو شکیبایی و «آرش کمانگیر» میر جلال الدین کزازی جزو پرفروش ها هستند.

در بخش آلبوم های موسیقی تصویری نیز آثار «مرغ سحر» عالیم قاسم اف، «به نام گل سرخ» سالار عقیلی، «بنجو» محمدعلی محمدحسنی، «باده تویی» حسین علیزاده صدر نشین های بازار موسیقی هستند.

منبع: مهر
کد مطلب: 40931
نام شما

آدرس ايميل شما
نظر شما *