۰
جمعه ۸ تير ۱۳۹۷ ساعت ۱۷:۴۱

اقدام گرجستان علیه هواپیمایی سوریه

گرجستان به تازگی حریم هوایی خود را به روی هواپیماهای شرکت های هواپیمایی «Syrian Air » و «Cham Wings» سوریه بسته است .
گرجستان به تازگی حریم هوایی خود را به روی هواپیماهای شرکت های هواپیمایی «Syrian Air » و «Cham Wings» سوریه بسته است .
به گزارش روز جمعه خبرگزاری «اسپوتنیک »گرجستان این اقدام در پی تصمیم اخیر دولت سوریه د باره به رسمیت شناختن استقلال مناطق آبخازی و اوستیای جنوبی به کار گرفت.
بنا به این گزارش ، هواپیماهای سوریه از این پس باید با عبور از آسمان جمهوری آذربایجان به مقصد روسیه پرواز کنند که از نظر مدت زمانی نیم ساعت بیشتر از مسیر گرجستان طول خواهد کشید.
«گوچا مزوریشویلی» مدیر عامل شرکت هوانوردی گرحستان بسته شدن حریم هوایی این کشور روی هواپیماهای سوریه را تایید کرد .
معاون وزیر امور خارجه گرجستان در اوایل خرداد ماه گذشته اعلام کرد که دولت تفلیس در واکنش به اقدام دمشق در مورد به رسمیت شناختن استقلال مناطق «آبخازی» و «اوستیای جنوبی» روند قطع روابط دیپلماتیک با سوریه را آغاز کرده است .
داوید دندوئا» مدعی شد که دولت سوریه به تحریک روسیه و با نقض موازین حقوق بین المللی استقلال آبخازی و اوستیای جنوبی را به رسمیت شناخت .
روابط دیپلماتیک میان گرجستان و سوریه در سال 1994 میلادی برقرار شده و دفتر نمایندگی سفیر سوریه در ایروان پایتخت ارمنستان و سفیر گرجستان نیز در قاهره پایتخت مصر در این زمینه فعال بوده است
آبخازی و اوستیای جنوبی به عنوان دو منطقه خودمختار در قلمروی گرجستان پس از فروپاشی شوروی در سال 1991 میلادی جدایی خود از دولت مرکزی تفلیس را اعلام کردند .
تلاش های دولت گرجستان برای برقراری کنترل در این دو منطقه جدایی طلب نتیجه ای نداشته است .
تاکنون روسیه ، نیکاراگوا ، ونزوئلا و ناورو ، استقلال آبخازی و اوستیای جنوبی را به رسمیت شناخته اند .
کد مطلب: 89480
برچسب ها: سوریه
نام شما

آدرس ايميل شما
نظر شما *