۰
يکشنبه ۴ شهريور ۱۳۹۷ ساعت ۱۸:۴۶

حمایت قانون از پرندگان مهاجر

منع قانونی شکار پرندگان زمستان گذر، مهمانان فصلی تالابها و آبگیرهای مازندران از سوی دستگاه قضا درفصل مهاجرت (اوایل شهریور تا آبان ) چتر حمایتی را بر سر این میهمانان گسترانید.
منع قانونی شکار پرندگان زمستان گذر، مهمانان فصلی تالابها و آبگیرهای مازندران از سوی دستگاه قضا درفصل مهاجرت (اوایل شهریور تا آبان ) چتر حمایتی را بر سر این میهمانان گسترانید.
به گزارش خبرنگار ایرنا، دستگاه قضایی مازندران پس از رسیدگی به شکایت محیط زیست مبنی بر شکار بی رویه پرندگان زمستان گذران از سوی برخی سود جویان و تهدید برخی گونه های این میهمانان زمستانی به خصوص در تالاب سرخرود محمودآباد و فروش لاشه در بازار فریدونکنار انواع روش های شکار به جزء دوما (گونه سنتی شکار) را برای فصل پیشرو مهاجرت پرندگان زمستان گذران ممنوع کرده است.
براساس این گزارش، شکارچیان در صورت تمایل به شکار با روش دوما باید از محیط زیست مازندران پروانه شکار دریافت کنند.
کرس، گذر، شب دام و دام هوایی نوعی شکار دست جمعی پرندگان است که در سال های اخیر مورد استفاده شکارچیان غیرمجاز در تالاب سرخرود درمازندران قرارگرفت که این شیوه های شکار به دلیل کشتار دست جمعی مورد اعتراض محیط زیست بود که با شکایت این سازمان، دستگاه قضا این شیوه های شکار را ممنوع و برای متخلفان نیز متناسب با نرخ جریمه مصوب شورای حفاظت محیط زیست کشور جزای نقدی تعیین می کند.
شورای عالی حفاظت محیط زیست که ریاست آن را رئیس جمهوری بر عهده دارد در سال 95 میانگین جریمه پرندگان مهاجر را برای هر لاشه حدود یک میلیون ریال تعیین کرده است.
***برچیدن بازار فروش پرندگان زمستان گذران
مدیرکل محیط زیست مازندران گفت: مهاجرت پرندگان زمستان گذران به تالاب و آبگیرهای این خطه شمال کشور از چند روز گذشته با ورود پرنده خوتکا به عنوان پیشقراولان میهمانان زمستانی شروع شد.
حسینعلی ابراهیمی کارنامی به خبرنگار ایرنا افزود: در سال گذشته با تلاش یگان حفاظت محیط زیست و همراهی دستگاه های انتظامی و امنیتی بساط بازار فروش پرندگان زمستان گذران پس از حدود 2 دهه در استان بسته شد.
وی اضافه کرد: براساس شکایت محیط زیست برای جلوگیری از شکار بی رویه با روش های کشتار جمعی به ویژه در فریدونکنار دستگاه قضا برای فصل جاری تمام روش های منسوخ گذشته شکار به جزء دوما را ممنوع کرد.
*** شکار مشروط به پروانه
مدیرکل محیط زیست مازندران گفت: تمام شکارچیان برای شکار پرندگان زمستان گذران به شیوه دوما باید پروانه از این اداره کل دریافت کنند و با متخلفان به شدت برخورد می شود.
ابراهیمی کارنامی اظهار داشت: با هرشیوه دیگر شکارشامل کرس، گذر، دام هوایی و شب دام برخورد قانونی می شود و شکارچیان متخلف به دستگاه قضا سپرده خواهند شد.
*** تایید شکار با دامپزشکی
این مسوول محیط زیست مازندران گفت: در فصل مهاجرت سال گذشته شکار براساس اعلان دامپزشکی مبنی بر شیوع آنفلوانزا پرندگان ، شکار ممنوع شد.
ابراهیمی کارنامی افزود: درفصل جاری باید دامپزشکی در مورد رفع ممنوعیت شکار اعلام نظر کند و در این صورت نیز پروانه شکار صادر می شود.
براساس آمار رسمی سالانه 150 گونه از پرندگان مهاجر با جمعیت 1.5 میلیون بال به تالاب ها و آبگیرهای مازندران سفر می کنند و بین 10 تا 20 درصد از این مهمانان به دست شکارچیان تلف می شوند.
در سال گذشته حدود یک هزار شکارچی متخلف از سوی یگان حفاظت محیط زیست مازندران دستگیر شدند.
 
کد مطلب: 92858
برچسب ها: پرنده
نام شما

آدرس ايميل شما
نظر شما *