۰
دوشنبه ۸ بهمن ۱۳۹۷ ساعت ۱۱:۱۴
توضیحات میراثِ فرهنگیِ استانِ فارس درباره گزارش "مردم سالاری آنلاین"

تبعات «انفجارِ تعمدی در قلبِ آثارِ ساسانی» در حال بررسی است

پیروِ انتشارِ گزارشِ «انفجارِ تعمدی در قلبِ آثارِ ساسانی + عکسها و اسناد» در «مردم‌سالاری آنلاین» و نیز «روزنامه‌ی مردم‌سالاری»، اداره کلِ میراثِ فرهنگی، صنایعِ دستی و گردشگریِ استان فارس توضیحاتی داده است که می‌خوانید.
سنگ‌نگاره‌ی تاج‌ستانیِ اردشیر با یونولیت پوشانده شده است تا بر اثر انفجار و موجِ حاصل از آن دچارِ تخریب یا ترک نگردد!
سنگ‌نگاره‌ی تاج‌ستانیِ اردشیر با یونولیت پوشانده شده است تا بر اثر انفجار و موجِ حاصل از آن دچارِ تخریب یا ترک نگردد!
پیروِ انتشارِ گزارشِ «انفجارِ تعمدی در قلبِ آثارِ ساسانی + عکسها و اسناد» در «مردم‌سالاری آنلاین» و نیز «روزنامه‌ی مردم‌سالاری»، اداره کلِ میراثِ فرهنگی، صنایعِ دستی و گردشگریِ استان فارس توضیحاتی داده است که در زیر می‌خوانید:

«براساس مشاهدات، چهار انفجار پیاپی روز بیست و ششم آذر 97 که برای ایمن‌سازی جاده فیروزآباد به کوار انجام شد، خسارت کلی به آثار تاریخی و جهانی این منطقه نرسانده اما بررسی جزئیات آن همچنان ادامه داد.
انفجاری که قرار بود یکشنبه (بیست و پنجم آذر) انجام شود با یک روز تاخیر صورت گرفت.
در زمان انفجار این عملیات که قرار بود از ساعت 8:30 تا 11 صبح به طول انجامد، ظاهر این سنگ نا ایمن در انفجار اول فرو نریخت و به همین سبب این کار با انجام حدود چهار انفجار دنبال و در نهایت در غروب دوشنبه (بیست و ششم آذر) این سنگ سرنگون شد.
بیشتر نگرانی‌ها در مورد نقش برجسته تاجگذاری که رو به روی محل سنگ خطرساز و در فاصله کمتر از 100 متری آن قرار داشت بود که خوشبختانه با پوشاندن این اثر تاریخی، خسارت ظاهری به آن وارد نشده است.
نگرانی‌هایی درباره تخریب گنبدخانه قلعه دختر که در این منطقه قرار گرفته و ثبت میراث جهانی است نیز وجود داشت که بعد از بررسی کلی که صبح امروز (سه‌شنبه) انجام شده خسارت مشهودی در این بنا دیده نشده است.
اگرچه به دلیل انفجارهای روز دوشنبه و موج حاصل از آن، ترک و یا تخریبی در این 2 میراث تاریخی مشاهده نشده اما بررسی‌های دقیق‌تر در این زمینه در حال انجام است که در آینده نتایج آن اطلاع رسانی خواهد شد.
در حال حاضر خسارت مشهودی در میراث تاریخی این منطقه گزارش نشده اما تبعات این انفجارها در طول زمان مشخص خواهد شد و نیازمند بررسی‌های دقیق‌تری است.
شهرستان فیروزآباد در فاصله 96 کیلومتری جنوب شیراز واقع شده است و کاخ اردشیر ساسانی، قلعه دختر و شهرگور که در این شهرستان قرار دارد از جمله آثار تاریخی ثبت جهانی شده استان فارس است.»

گفتنی است که این توضیحات شرحِ همان داده‌هایی است که در گزارشِ «مردم‌سالاری آنلاین» نیز بدانها اشاره شده بود و در واقع این پاسخ، بیش از هر چیز، تأکیدی است بر درستیِ آنچه که پیش‌تر نوشته بودیم!
 
 
کد مطلب: 101900
نام شما

آدرس ايميل شما
نظر شما *