۳۵
۲
شنبه ۱۸ خرداد ۱۳۹۸ ساعت ۱۴:۴۸
تمام ایرادهای بخشنامه جدید سازمان امور مالیاتی

اخذ مالیات از سکه‌های معاف از مالیات!

سازمان امور مالیاتی در بخشنامه‌ای بحث‌برانگیز، کسانی را که در طرح پیش‌فروش سکه بانک مرکزی شرکت کرده‌اند، مکلف به پرداخت مالیات کرده است. بخشنامه جدید سازمان امور مالیاتی، به نحو عجیبی بر معاملاتی مالیات می‌بندد که در هنگام انجام آن‌ها، اعلام شده بود معاف از مالیات‌اند!
آیا بخشنامه جدید سازمان امور مالیاتی با موضوع اخذ مالیات از کسانی که در پیش‌فروش سکه شرکت کرده‌اند، قانونی است؟
آیا بخشنامه جدید سازمان امور مالیاتی با موضوع اخذ مالیات از کسانی که در پیش‌فروش سکه شرکت کرده‌اند، قانونی است؟
سازمان امور مالیاتی در بخشنامه‌ای بحث‌برانگیز، کسانی را که در طرح پیش‌فروش سکه بانک مرکزی شرکت کرده‌اند، مکلف به پرداخت مالیات کرده است. بخشنامه جدید سازمان امور مالیاتی، به نحو عجیبی بر معاملاتی مالیات می‌بندد که در هنگام انجام آن‌ها، اعلام شده بود معاف از مالیات‌اند!
به گزارش مردم سالاری آنلاین، بانک مرکزی در فاصله بین بهمن سال ۹۶ تا آخر فروردین سال ۹۷، در قالب سیاستی که در همان زمان به آن اعتراضات بسیاری شد، اقدام به پیش‌فروش حدود ۷.۶ میلیون قطعه سکه بهار آزادی کرد. در زمان پیش‌فروش سکه‌ها توسط بانک مرکزی اعلام شد که خرید این سکه‌ها معاف از مالیات است.
مدیر کل ریالی و نشر بانک مرکزی در فروردین ماه ۹۷ و همزمان با پیش‌فروش این سکه‌ها گفته بود: «اگر قرار باشد مالیات از خریداران سکه در مرحله پیش فروش اخذ شود، به‌طور حتم بانک مرکزی این مبلغ را به عنوان مالیات بر ارزش افزوده از جانب خود پرداخت خواهد کرد و ارتباطی به خریداران نخواهد داشت». در واقع، در زمان پیش‌فروش سکه، رسانه‌ها، بانک مرکزی و بانک ملی به‌عنوان بانک عاملِ طرح پیش‌فروش سکه اعلام کردند که ثبت‌نام برای خرید سکه‌های پیش‌فروش، معاف از مالیات است.
اما در بخشنامه هفته گذشته سازمان امور مالیاتی، به نحو عجیبی اعلام شده است که دریافت‌کنندگان بیش از ۲۰ سکه از بانک مرکزی، باید اقدام به پرداخت مبلغی مقطوع به‌عنوان مالیات کنند. طبق این بخشنامه، تا ۲۰ سکه از مالیات معاف است. خریداران مازادِ ۲۰ سکه تا ۶۰ سکه باید به ازای هر سکه ۱۵۰ هزار تومان مالیات دهند. خریداران مازاد ۶۰ سکه تا میزان ۱۰۰ سکه، باید به ازای هر سکه ۲۰۰ هزار تومان مالیات پرداخت کنند. مالیاتِ مازاد ۱۰۰ سکه تا ۲۰۰ سکه نیز ۲۵۰ هزار تومان به ازای هر قطعه سکه دریافتی از بانک مرکزی است. اشخاصی که در سال ۹۷ بیش از ۲۰۰ سکه دریافت کرده‌اند نیز باید اظهارنامه مالیاتی خود را تسلیم سازمان امور مالیاتی کنند؛ هنوز مشخص نیست که با چه فرمولی قرار است از این افراد، مالیات اخذ شود.
 
ایرادهای بخشنامه جدید سازمان امور مالیاتی
مشخص نیست سازمان امور مالیاتی بر چه اساسی، معامله‌ای که در زمان انجام آن، معاف از مالیات بوده و ثبت نام‌کنندگان سکه‌های پیش‌فروش بر این اساس اقدام به شرکت در معامله کرده‌اند را مشمول پرداخت مالیات می‌کند. در واقع، عطف به‌ماسبق کردنِ پرداخت مالیات خرید سکه از بانک مرکزی، مبنای قانونی ندارد. سازمان امور مالیاتی می‌تواند برای طرح‌های آتی پیش‌فروش سکه، مالیات وضع کند، اما نمی‌تواند کسانی که پیش از این نسبت به پیش‌خرید سکه اقدام کرده‌اند را مکلف به پرداخت مالیات نماید. این بزرگ‌ترین ایراد بخشنامه جدید سازمان امور مالیاتی است.
در روزهای گذشته عنوان شده مالیاتی که از دریافت‌کنندگان سکه از بانک مرکزی اخذ خواهد شد، مالیات بر عایدی سرمایه است. در تعدادی از کشورهای دنیا، بر درآمدی که از طریق سرمایه‌گذاری در دارایی‌های سرمایه‌ای (نظیر مسکن، طلا و غیره) به دست می‌آید، مالیات وضع می‌شود و این مالیات، مالیات بر عایدی سرمایه نامیده می‌شود. یکی از اهداف از وضع این مالیات آن است که این بازارها اسیر رفتارهای سوداگرانه و سفته‌بازانه نشوند و سرمایه به سمت مسیرهای مولد هدایت شود. با این حال، در این کشورها نرخ مالیات بر عایدی سرمایه از همان ابتدا و پیش از انجام هر معامله‌ای مشخص است و به یکباره قانونی تصویب نمی‌شود که در مورد قراردادهای پیشین هم نافذ باشد.
نکته عجیب دیگر این است که در ایران هیچ‌گونه قانون مالیات بر عایدی سرمایه‌ای وجود ندارد و مشخص نیست بنا به چه معیاری تنها افرادی که در پیش‌فروش سکه شرکت کرده‌اند باید چنین مالیاتی پرداخت کنند. در واقع در ایران عواید سرمایه‌ای در کل (به اشتباه) معاف از مالیات هستند. در ایران، سودهای اتفاقی و بادآورده در بازارهایی نظیر ارز، طلا، مسکن و خودرو، مشمول پرداخت مالیات نیستند. مشخص نیست چرا این مالیات باید تنها از خریداران سکه‌های پیش‌فروش‌شده اخذ شود: آنان اگر سرمایه خود را به سمت بازار مسکن، خودرو و ارز می‌بردند یا حتی به سراغ بانک مرکزی نمی‌رفتند و از بازار آزاد، سکه یا طلای آب‌شده می‌خریدند، از پرداخت مالیات معاف بودند. در کنار عطف‌به‌ماسبق شدنِ غیرموجهِ این بخشنامه، تبعیضی که در آن وجود دارد نیز غیرقابل توجیه است.
در دولت احمدی‌نژاد، وقتی از افرادی که سپرده ارزی نزد بانک‌ها داشتند، خواسته شد تا به‌صورت ریالی پول‌های خود را دریافت کنند، اعتماد به نظام بانکی تضعیف شد. حالا مشخص نیست دوباره چرا گذشته فراموش می‌شود و از افرادی که در یک فرآیند شفاف، در پیش‌فروش سکه شرکت کرده‌اند درخواست می‌شود تا مالیات بپردازند؟ این رویه، قطعاً به اعتماد بخشی از مردم به بانک مرکزی لطمه می‌زند.
در سال گذشته، طرح پیش‌فروش سکه با شکست مواجه شد و نتوانست مانع از افزایش قیمت سکه در بازار آزاد شود. این شکست در دوره احمدی‌نژاد نیز روی داده بود و در آن زمان نیز پیش‌فروش سکه، جواب نداده بود. بانک مرکزی که از سابقه چنین طرح‌هایی مطلع بود نباید بیش از ۶۰ تن طلا از ذخایر خود را به سکه تبدیل می‌کرد و آن‌ها را به حراج می‌گذاشت. با این حال، کسانی که در پیش‌فروش سکه شرکت کرده‌اند نباید تاوان اشتباه بانک مرکزی را بپردازند و دستگاه‌های اجرایی نیز نباید اشتباهات پیشین خود را با اشتباهات جدید «تکمیل» کرده و این اشتباهات را دوچندان سازند.

آیا دولت از بخشنامه سازمان امور مالیاتی عقب‌نشینی می‌کند؟
فرهاد دژپسند وزیر اقتصاد امروز (شنبه هجدهم خرداد) در حاشیه مراسم تودیع و معارفه رؤسای قدیم و جدید سازمان امور مالیاتی، حرف‌هایی زد که به‌نوعی تداعی‌کننده عقب‌نشینی از بخشنامه جدید سازمان امور مالیاتی بود. وزیر اقتصاد گفت: «بخشی از خریداران سکه‌های پیش فروش که فکر می‌کنیم قصد سوداگری نداشتند، از پرداخت مالیات معاف شده‌اند که در واقع بخش قابل توجهی از خریداران را شامل می‌شود. در عین حال اجازه قانونی داریم که از فعالیت‌های سوداگرانه در بحث سکه‌ها مالیات دریافت کنیم».
در مجموع باید منتظر ماند و دید این بخسنامه در مرحله اجرایی دچار چه تغییر و تحولاتی می‌شود. چیزی که واضح است این است که این بخشنامه در شکل فعلی‌اش، مبنای قانونی ندارد.
کد مطلب: 109025
نام شما

آدرس ايميل شما
نظر شما *


معلم
Iran, Islamic Republic of
جهان سوم‌جایی هست که همه چیز برعکسه . جایزه اعتماد و شفافیت‌ رو مردم گرفتن.
رضا
Germany
واقعا متاسفم‌ برای مسئولان بانک مرکزی که اینچنین آبرو‌ و اعتبار نیم بند نظام‌اقتصادی رو به چوب حراج زده اند.
این‌بخشنامه مغایر با وعده اولیه است که به دفعات اعلام‌کردند قیمتها مقطوع بوده و هیچگونه افزایشی نخواهند داشت.
ممنون از مردم‌سالادی که تنها رسانه ای بود که تو گزارشش حرف دل خریداران رو زد.
محمد
Luxembourg
خیلی ممنون از شما که واقعا کارشناسی و بدون زیر سوال بردن افرادی که اعتماد کردند و از بانک مرکزی اقدام به خرید کردند دفاع نمودید. ما اگر سوداگر بودیم از دولت سکه نمی خریدیم.
ناشناس
بسیار عالی بود مالیات خلاف قانون وشرع است دیگه به بانکمرکزی هیچ اعتما ی ندارم کاشکی از بازار ازاد خریده بودم
مهراد
Iran, Islamic Republic of
من خودم از بانک سکه خریداری نکردم راستش را بخواهید اعتماد نکردم با این پخشنامه سازمان مالیاتی می بینیم که چه صدمات که به اعتماد مردم میزنند اولش میگن مالیات نداره و مردم تشویق میکنن برای مهار نقدینگی در این طرح شرکت کنند حالا که دولت کسری بوجه داره و میخوان که از هر طریقی شده دست تو جیب مردم بکنن
علی
Iran, Islamic Republic of
بارها اعلام شد که پیش فروش سکه ها معاف از مالیات هست از طرفی خریداران سکه سود نکردند ، سود زمانی حاصل میشه که همه ی قیمتها ثابت باشه و مثلا سکه افزایش قیمت داشته باشه در صورتی که از ماست تا مسکن افزایش قیمت داشته و خریداران سکه، خودرو و مسکن فقط ارزش بخشی یا کل سرمایه ی خودشون را حفظ کردند،این بخشنامه ته مانده ی اعتماد به بانک مرکزی را از بین خواهد برد.
محمد
Iran, Islamic Republic of
یادمه اردیبهشت 97 که رفتم بانک برای ثبت نام سکه در اخبار آقای جهانگیری داشتند میگفتند یک نفر آمده 38000 سکه خریده! همان موقع یکی از خریداران سکه پولش را پس گرفت و از خرید سکه منصرف شد. گفت اینا یک کلکی تو کارشون است اگر خرید 38000 سکه کار اشتباهی است خوب بهش نفروشید. من خیلی هالو بودم نفهمیدم. یکسال بیشتره عذابمون دادند از اخلالگر اقتصادی و 5 تا سکه بیشتر نمی دهیم و سوداگر و الانم که مالیات سنگین! از خودم بدم میاد.
مرشد
Iran, Islamic Republic of
لطفا بی اعتمادی را به نهایت ممکن برسانید
ایمان
Czech Republic
اینا با این کارشون کسانی که به نظام اطمینان کردن را مجازات کردن.وگرنه کسی که اطمینان نداشت همون موقع از بازار راحت سکه را خرید الانم به ریش ماها میخنده
باقر
Iran, Islamic Republic of
پاداش اعتماد به سیستم بانکی و دولت. خودم کردم که لعنت بر خودم باد.
گلرو قاسمی
Iran, Islamic Republic of
من از کسانی هستم که در طرح پیش فروش سکه ثبت نام کردم در این پیش فروش در همه رسانه ها و اخبار تیتر زدند پیش فروش سکه بدون مالیات (ننوشتند چه نوع مالیاتی) ضمن اینکه تفاوت قیمت پیش فروش با بازار در زمان ثبت نام 150تا200 هزار تومان بود که اگر مینوشتند با مالیات هیچ عقل سلیمی از بانک سکه نمی خرید که بابت آن باید 6 ماه منتظر می ماندی
حالا اینکه در مدت این 6 ماه ارزش پول ملی سقوط کرده و خریداران سکه سود که نه! ارزش پول خود را حفظ کرده اند چراباید کسانی را انقدر عصبانی کند که نام اخلالگر یا سوداگر ، غارتگر ، ترمیناتور یا ... رویش بگذارند
حالا بانک مرکزی زیر قرار زده و برایشان مالیات ببندد چون ارزش داراییشان حفظ شده!
بیایید منصف باشیم کسی که در این مدت خودرو یا ملک یا سکه از بازار خریده بهمین اندازه در این مدت ارزش داراییهایش بالا رفته چرا فقط کسانی که به بانک مرکزی اعتماد کردند باید جریمه شوند ؟؟
و آیا این ظلم نیست؟؟ آیا کسانی که اینطور مالیات میپردازند بعدا میتوان روی مشارکتشان در طرح های اقتصادی دولت حساب کرد ؟؟؟ آیا این نابود کردن اعتماد به شبکه بانکی نیست؟؟؟
مالیات عایدی سرمایه بسیار خوب است در صورتیکه ، عطف ماسبق نشود، ابتدا اطلاع رسانی و سپس از همه به نسبت دارایی اخذ شود نه فقط خریداران سکه!!
ناشناس
Iran, Islamic Republic of
امروز از مالیات بر عایدی سرمایه کوتاه امدند و سازمان امور مالیاتی اقرار کرد که مالیات بر عایدی سرمایه هنوز در مجلس تصویب نشده و مالیات بر درآمد های اتفاقی را پیش کشیدند. من که سرچ اش کردم و هیچ ارتباطی بین پیش فروش سکه و درآمد های اتفاقی ندیدم مثلا معاملات محاباتی و.......
Iran, Islamic Republic of
به نظر من کسانی که این مالیات غیر قانونی و غیر شرعی را بخشنامه کردند را باید به دلیل تشویش اذهان عمومی و سوء استفاده ابزاری از مقام و به دلیل ایجاد سلب اعتماد عمومی مردم به دولت ونظام و صدمه به قانون و شرع مورد پیگرد قانونی قرار داد .
Iran, Islamic Republic of
زمان ثبت نام سکه همه چی گل و بلبل بود
فروش قطعی و بدون مالیات سکه
هر جا سخن از اعتماد است نام بانک ایرانی می درخشد !!!!!!
چه درخششی مواظب چشماتون باشید!!!
رحمن
Iran, Islamic Republic of
کسانی که سکه از بانک خریده اند با کسانی که سکه از بازار خریده اند ویامسکن خریده اند ویا کسانی که چندین کیلو طلا در مغازه یا خانه داشته اند ویا چند صد قطعه لوازم خانگی در مغازه خود داشته اند وارزش مالشون حفظ شده چه فرقی دارند که خردیاران سکه از بانک بابت حفظ ارزش آن مقدار از مال خود باید مالیات بپردازند؟؟؟؟
ناشناس
Iran, Islamic Republic of
گذشته از اینکه اخذ این مالیات غیر شرعی(چون آسایش فریب خریدار بوده)وغیر قانونی(چون توسط مجلس شورای اسلامی تصویب نشده) چرا میزان آن با تصاعد هندسی بالا میرود.ایا مقصود تنبیه خریداران است .چون عقل و منطق حکم میکند که حتی اگر فرض کنیم که شرعی و قانونی است که نیست برای هر سکه مالیات تعیین و متناسب با تعداد آن مالیات اخذ گردد.
Iran, Islamic Republic of
اون موقع اعلام کردن از بازار نخرید تا به این اوضاع دامن زده نشه، ما برای حفظ ارزش پولمون، چند تا سکه از بانک مرکزی خریدیم، اون هم شفاف.
ما کار درست رو انجام دادیم و در تورم نقشی نداشتیم، حالا ما باید مالیات بدیم، با اونهایی که باعث گرونی و تورم شدن هیچ کس کاری نداره؟
وگرنه مثل شما می تونستیم بریم از بازار آزاد بخریم، الان هم تو لیست سیاه نبودیم.
این جواب اعتماد ما به بانک مرکزیه؟!!!
سيد حسن
United States
سلام عليكم..اخذ ماليات بر پيش فروش خلاف شرع و قانون ميباشد چرا كه قانون عطف ماسبق نميشود.متاسفانه اين عمل دولت باعث خدشه دار شدن اعتماد مردم است .اميدوارم ديوان عدالت اداري به اين اقدام ناحق پاسخ قانوني و مناسب بدهد. ضمن اينكه سكوت بانك مركزي كه طرف قرارداد مردم بوده و در همان زمان اعلام قطعي بودن پيش فروش و بدون ماليات بودن كرده است هيچ توجيهي نداردو همچنين ماليات بر عايدي سرمايه زماني است كه تورم در كشور نباشد نه اينكه با تورم 400 درصدي ماليات گرفته شود و اين نكته نبايد فراموش شود كه جزييات اين ماليات مشخص نيست و تفاوت ميان سوداگر و مردم عادي در اين لايحه مشخص نشده است.مردم بايد مطالبه گر بوده و به هيچ عنوان زير بار اين ماليات نروند
ناشناس
Iran, Islamic Republic of
سلام، به نظر بنده به دلیل ضربه زدن به اعتماد عمومی و زیر سوال بردن وجهه بانک مرکزی و سیستم بانکی کشور، آن هم در شرایط کنونی که کشور بیش از همه زمان ها به اعتماد مردم به تمام ارکان نظام نیاز صد چندان دارد، بایستی از تصمیم گیرندگان و ابلاغ کنندگان این بخشنامه به دادگاه شکایت شود. قطعا این بی اعتمادسازی مردم نسبت به نظام بانکی در راستای خواست دشمن است!!! کشور ما قوانین متعالی دارد، باید نسبت به شکایت به دیوان عدالت اداری اقدام کرد. با جستجوی عبارت "مالیات سکه" در تلگرام مدارک و فرمهای مربوطه قابل دریافت است.
احمد
Iran, Islamic Republic of
من در سال 97 منزل خود را فروختم ودادم پیش فروش سکه اکنون آن منزل متری شش میلیون تومان در صورتیکه من فروختم متری دو میلیون تومان. آیا باید مالیات سکه بدهم؟ عدالت اسلامی است؟
یاسر
Iran, Islamic Republic of
خریداران سکه با خانواده هاشون جمعیت میلیونی رو تشکیل میدن و این جریمه سنگین و شکنجه روحی سبب میشه که هزینه سیستم در عرصه های مختلف مالی و معنوی و سیاسی روز به روز سنگین تر بشه. اینا به خانواده و فامیل های نزدیکشون توصیه لازم رو خواهند داشت.هزینه مادی مالیان خریداران هم جبران میشه. چون تو مشاغلشون در زابطه با دولت ردیف میکنن.مسئولین لطفا دوراندش باشین فقط نوک بینی را نبینید. هرچند این بینی خیلی بلند باشد.
farid
Iran, Islamic Republic of
دوستانی که میخوان به خاطر وضع مالیات بر سکه از اداره مالیات شکایت کنند دو راه داره....یکی باید بعد از پر کردن فرم دادخواست که با یک جستجو ساده در کانال ها ی اینترنتی و فضای مجازی آنرا به راحتی پیدا میکنید به آدرس بزرگراه همت نرسیده به بزرگراه ستاری خیابان مخبری تشریف ببرید.راهنمای پر کردن فرم دادخواست رو در ذیل شرح داده ام.
ساعت کار دیوان از ۸صبح تا ۲بعداز ظهره.از شنبه تا چهارشنبه
وقتی وارد شدید از حیاطش رد میشید وارد ساختمان اصلی میشید موبایلتونو میگیرن بعد سمت راست میرید بازرسی میشید و سالن اول که شلوغه واسه پیگیری شکایته کاری بهش ندارید و وارد سالن بعدی میشید...یه عده دارن فرماشونو پر میکنن و شما نیاز به گرفتن شماره ندارید...پشت هر کدام از باجه ها خالی شد دو نسخه فرمتونم تحویلش میدین و کارت بانکیم میگیره ۳هزارتومان ازش برداشت میکنه و تمام...
فقط یادتون باشه از قبل به نزدیکترین دفتر خدمات قضایی برید برای گرفتن کد ثنا و اگر از قبل دارید نیازی نداره...کپی کارت ملی رو هم زیر فرما الصاق بفرمایید.من برای محکم کاری کپی شناسنامه و کپی رسید ثنامم الصاق کردم.
جدیدترین فایل دادخواست در کانالها موجوده دو سری ازش دانلود میکنید و زیر آنها کپی کارت ملی و شناسنامه را میزنید
کلا ۱۰ صفحه میشه با کپی کارت ملی وشناسنامه میشه دوازده صفحه برای هر سری...
در صفحه اول بالای صفحه قسمت تمبر مینویسید معاف از تمبر به علت طرح در هیئت عمومی و زیرشو امضا میزنید...
سه صفحه فرم دادخواست رو هم زیرشون امضا و انگشت میزنید...بعد گرفتن کد سنا از نزدیکترین دفتر خدمات قضائی کد ملیتون مبیشه کد کاربریتون و اونو در فرم زیر کاربری ثنا مینویسید...خوبی ثنا اینه که برای پیگیری و اصلاع رسانی از سمت دیوان یا هر مرجع قضائی دیگه نیاز به مراجعه حضوری نیست و در تمام کارهای قضایی و دادگاه ها و دادسراها این ثنا رو باید داشته باشید و اجباریه در کل کاریه که باید انجام بدید.
راه ساده تر دیگش اینه که در دفتر خدمات قضایی هم کد ثنا بگیرید و هم خودشون فرم دادخواستو دارن البته باید بهشون بگید جدیدترین و کاملترین نسخه رو استفاده کنن و در نهایت 20تومن بابت تمبر میگیرن و هر دو سری گپی تو یک پاکت براتون پست میکنن.
امیدوارم این راهنمایی براتون مفید واقع شده باشه
لایک بفرماِید و اگر خبری شد و یا سوالی داشتید در همینجا اطلاع رسانی بفرماِیید.
Iran, Islamic Republic of
عزیزی فرمودند: مالیات بستن به این پولها که اصلا منبع درامدش معلوم نیست .ایا از اختلاس .احتکار .حقوق نجومی وووووووو این همه پول جمع شده .باید مالیات بست و در زمان خرید باید ازشون گرفته بشه .مثل اینور اب ما در این ایالت 13 درصد روی هر جنسی در زمان خرید جنس میپردازیم که به حساب دولت میره
خیلی کار خدا پسندانه است .ادامه دهید

در پاسخ باید گفت:همیشه در مقایسه اولین پارامتر رو در نظر داشته باشید ...اون هم عقلایی بدنشه...بعدشم متوجه نیستی چرا....کسی با اخذ مالیات تو هیچ جای جهان مخالفتی نداره....بلکه با نحوه گرفتنش اختلاف نظر دارن...ما هم برای خرید همه اجناس خدماتمو 9درصد ارزش افزوده پرداخت میکنیم....مگر غیر اینه؟اینجا بحث اینه که اعلام شده معاف از مالیات و حالا میگن مالیات بده.......بعدشم درآمدی هم کسب نشده و همش تورم بوده....کجای دنیا یا ایالتی که شما نام میبرید ازخریدار طلا یا سکه که برای حفظ ارش پولشون گرفتن مالیات میگیرن...بعدشم اونا تورم ندارن ولی ما داریم.دولت با ایجاد تورم رسما 300درصد از این ملت مالیات گرفته..دبه در قرار داد میخوان بکنن...خلاف قانون و شرع و عرف میخوان عمل بکنن بعد شما میگید کار خداپسند هست. ..شما هم بهتره کمی مطالعه کنید و مسال چند بعدی را تک بعدی حل نکنید.تک بعدی نگری در این دنیای چند بعدی اوج جهالت و حماقته...موندم چجوری رفتی اونور آب...بهتره بری همون بستنیتونو میل بفرمایید.
اونور آب تورم خبری نیست...اونور آب خودشون به طورعمدی هر کاری میکنن که پولشونو بی ارزش بشه باز نمیشه.....اونور آب جهش تورمی ندازند....اونور آب تکانه ارزی ندارند...اونور آب سو مدیریت و اختلاس های نجومی و بدهکاران کلان ندارن....اصلا مقایسه پراید با بنز عقلانیه داداش من.؟..مسوولان ما با این مقایسه ها فرار روبه جلو دارن نمونش میگن بنزین و گوشت و مرغ تو کشورمون ارزنه و دیگر کشورها گرونه... و تازه منتم سرمون میذارن ...جالبه اگر درس سفسطه و مغالطه رو بلد باشی تازه میفهمی چه ابزار جالبیه در دست مسوولان محترممون....باید بگیم که بابا دست بردارید از این فلسفه بازی...هرموقع ما بر اساس دلار و یورو یا ریال کشورهای عربی حقوق گرفتیم بعد مقایسه کنید...کلا بساط ریال و جمع کنید و به مردم ارز خارجی بدید خودبخود تورم از بین میره...دیگه نیازی هم نیست با این گرونی کاغذ تند به تند اسکناس ریال چاپ کنید....زحمتتون هم کم میشه....کلا عامل گرونی و نقدینگی و تورم دولت و بانک مرکزیه این وسط نظام مالیاتی چی از جونمون میخواد.....
United Kingdom
هر بار که میخواستید دلار رو به بهانه تحریم گرون کنید میگفتید به نفع تولید وصادرات کشوره و جلوی واردات زیاد و میگیره... کلا عموما ما استاد مغلطه و سفسطه هستیم...فرافکنی و آرمان گرایی ودنباله رو اهداف عالیه هستیم....همه هدفمون خیره....همه فکر آبادانی کشور هستیم....خدا روشکر....خدا قوت پهلوانان
فکر کنم با این وضعیت در راستای اقتصاد مقاومتی و اخذ مالیات به صورت غیرمتعارف صدا و سیما هم آستین بالا زند و پخش انیمیشن رابین هود رو ممنوع اعلام کند.
United Kingdom
رئیس اداره مالیات فرموند کسب مالیات بیشتر و از طریق راه های بیشتر در راستای اقتصاد مقاومتی و فرصتی برای کسب درآمد بیشتره.وزیر اقتصاد هم فرمودند مایات برسکه کاملا بر مبنای قانونه......آخه کسی نیست بگه پول زور گرفتن شد راهکار جدیدتون؟...اقتصاد مقاومتی یعنی راهزنی مالی توسط دولت؟پس کلا دزدی و کلاهبرداری و دبه کردنم قانونی اعلام کنید.
پیشنهادم برای اداره مالیات برای کسب درآمد بیشتر اینه که هر کسی دزدی و کلاهبرداری یا اختلاس میکنه و یا سودی از رانت بدست میاره بیاد مالیاتشو بده....!!باور کنید کاروبارتون سکه میشه....
United Kingdom
رئیس اداره مالیاتی میگن مالیات بر عایدی در 180 کشور انجام میشه بر چه مبنا و اصولی هممچین مقایسه ای میکنند.مگر در اون کشورها تورم 300 درصدی داریم.... اگر تورم به صفر برسه اونوقت میشه درآمد افراد رو عایدی حساب کرد....در کجای دنیا تورم و کاهش ارزش پول ملی عایدی حساب میشه...؟!!!!
United Kingdom
قرآن کریم ، قدرتمندان و حکومتدارانی که اموال مردم را به ناحق ضبط می کنند را عامل خروج مردم از راه خدا میداند و می فرماید: إِنَّ كَثِيرًا مِنَ الْأَحْبَارِ وَالرُّهْبَانِ لَيَأْكُلُونَ أَمْوَالَ النَّاسِ بِالْبَاطِلِ وَيَصُدُّونَ عَنْ سَبِيلِ اللَّهِ : بسیاری از علماء و راهبان (یهود و نصاری) اموال مردم را به باطل طعمه خود می‌کنند و (خلق را) از راه خدا منع می‌کنند سوره توبه آیه 34
United Kingdom
این آیه شریفه قرآن را دقت کنید:
وفای به عهد « … وَ أَوفُوا بِالعَهدِ إنَّ العَهدَ كانَ مَسئُولـاً » (سوره‌ مباركه‌ إسراء آیه 34)
ترجمه آیه:( و به پیمان (خود) وفا كنید، كه قطعا از پیمان سؤال میشود
Iran, Islamic Republic of
سازمان امور مالیاتی حق چنین کاری را نداشته و قطعاً محکوم خواهد شد . سکوت نکنید ، برای احقاق حق قانونی خود از طریق مجاری قانونی اقدام کنید . ما دیگر تحمل این همه ظلم و بی عدالتی این دولت را نداریم . اگر امروز جلوی این ظلم و بی عدالتی آشکار را نگیریم ، فردا تمامی اموال مشروع ملت از جمله سپرده های ارزی و ریالی ، املاک ، خودرو و … را هم به بهانه ها و عناوین جعلی و من درآوردی غارت خواهند کرد . دوستان ، لطفاً همگی در اسرع وقت به دیوان عدالت اداری شکایت کنید . هیچ کس نه مالیات پرداخت کند و نه اظهارنامه پر کند که در غیر این صورت ، فقط خودتان را شاغل رسمی در این شغل (خرید و فروش سکه) معرفی و محکوم نموده اید . شکایت در دیوان بسیار راحت و کم هزینه است . مطمئن باشید دیوان این بخشنامه ظالمانه و من درآوردی را لغو خواهد نمود . حتی جناب آقای حجت الاسلام والمسلمین سید ناصر موسوی لارگانی (نایب رییس محترم کمیسیون اقتصادی مجلس) به صراحت اعلام نموده اند که “هرگونه وضع مالیات درباره سکه ، مصوبه مجلس را می خواهد و چون دولت از ابتدا به صراحت اعلام نکرده که خرید سکه مشمول مالیات خواهد شد و مجلس نیز در این باره هیچ گونه مصوبه ای ندارد ، لذا گرفتن مالیات از خریداران سکه غیر قانونی و تخلف است و این بخشنامه باید لغو شود . در آینده هم اگر چنین قانونی در مجلس تصویب گردد ، عطف به ماسبق نخواهد شد و شامل حال خریداران قبلی سکه نمی گردد.
Iran, Islamic Republic of
لطفا همگى در ساعات ادارى با مجلس شوراى اسلامى به شماره ٣٩٩٣١ تماس بگیرید و با دفاتر اعضاى کمیسیون اقتصادى یا بودجه مثل دکتر پور ابراهیمى و دکتر تاجگردون صحبت کنید و اعتراضتان را اعلام نمایید من دو روز است با دفتر تمام نمایندگان تماس میگیرم لطفا شما هم همین کار را بکنید. ضمنا با مراجعه به سایت دیوان عدالت ادارى قسمت ثبت شکایات مردمى هم میتوانید بدون هیچ هزینه اى اعتراض و شکایتتان را ثبت کنید. البته مراجعه و شکایت حضورى در دیوان بهتر است ولى بصورت اینترنتى هم شکایت را ثبت کردن ضررى ندارد
Iran, Islamic Republic of
با روشی که آقایان در پیش گرفته اند مسلما باید سراغ طلا فروشها هم بروند چون ارزش ریالی ویترین آنها هم چندبرابر شده است
Iran, Islamic Republic of
ما نه تنها قاطعانه خواستار لغو این طرح غیرقانونی هستیم بلکه بطور جدی خواهان عزل و محاکمه رییس جدید سازمان مالیاتی بخاطر فشار روحی و روانی وارد شده به مردم بر اثر اعلام این طرح غیرقانونی که قطعا با هدف ضربه زدن به حیثیت نظام و عدم اعتماد مردم به همه ی دولتهای بعدی وضع شده هستیم.مسلما کسی که این قانون رو وضع کرده وطن دوست و طرفدار نظام کشورمون نبوده وگرنه این چنین با آبروی نظام و سرمایه ی اصلی نظام که اعتماد مردمه بازی نمی کرد
Iran, Islamic Republic of

-امام جمعه محترم تهران در مورد ثروت بادآورده درست فرمودند اما به دو نکته اشاره نکردند:
1.این ثروت باد آورده برای دولت و بانک مرکزی بوده که با بی ارزش کردن چند برابری پول ملی و چاپ پول و گران کردن ارز و طلای ذخایرش بدست آورده اند و تورمی چند برابری ایجاد کردند و در عوض 20درصد به حقوق کارمندانش اضافه کرده....مردمی که 3 تا 4 برابر ارزش پول ملی شان کاسته شده و در بهترین حالت اگر سکه یا ماشین و زمین و خانه ای خریدند تازه در جای اولشان ایستادند....امام جمعه محترم این ریال ها را باد نیاورده است بلکه ارمغان تورم و بی بندوباری دولت است.بی ارزش شدن پول تورم است نه ثروت بادآورده.....
2.وقتی سکه معاف از مالیات فروش و درجا پولش تصفیه شود و فروش قطعی باشد بعد بیایند بگویند باید پول مالیاتش رو بدهی این خلف وعده و دبه است و خدعه و نیرنگ و بدعتی خطرناک که نه اسلام نه قانون نه شرع میپذیرد.
امیدوارم آن عزیز در بیانات این هفته صحبتهایشان را در این مورد تصحیح بفرمایند تا تریبون نماز جمعه از مظنه تک بعدی نگری رهایی یابد زیرا این تریبون بلندگوی شرع مقدس و قانون میباشد.
در پایان به این دو آیه از قرآن کریم توجه بفرمائید:
-این آیه شریفه قرآن را دقت کنید
وفای به عهد « … وَ أَوفُوا بِالعَهدِ إنَّ العَهدَ كانَ مَسئُولـاً » (سوره‌ مباركه‌ إسراء آیه 34)
ترجمه آیه:( و به پیمان (خود) وفا كنید، كه قطعا از پیمان سؤال میشود
-قرآن کریم ، قدرتمندان و حکومتدارانی که اموال مردم را به ناحق ضبط می کنند را عامل خروج مردم از راه خدا میداند و می فرماید: إِنَّ كَثِيرًا مِنَ الْأَحْبَارِ وَالرُّهْبَانِ لَيَأْكُلُونَ أَمْوَالَ النَّاسِ بِالْبَاطِلِ وَيَصُدُّونَ عَنْ سَبِيلِ اللَّهِ : بسیاری از علماء و راهبان (یهود و نصاری) اموال مردم را به باطل طعمه خود می‌کنند و (خلق را) از راه خدا منع می‌کنند سوره توبه آیه 34
مجتبی
Bulgaria
سلام.واقعا متاسفم برای وضع چنین قانونی که بیشتر شبیه زورگیری.
با توجه به اینکه مالیات رو بر درامد باید بگیرند،در عجبم که ایا کسی که فرضا ۱۰۰۰ سکه خریداری کرده ،ایا تعداد سکه هاش تغیری کرده؟؟؟ ۱۰۰۰ تا همون ۱۰۰۰ تاست
اگر میشد ۱۰۰۱ عدد باید به همون یکی مالیات میبستن.
متاسفانه اینا چشماشون رو بستن و میگن مردم سود کردن،در صورتی که ارزش پول ملی ما کم شده،وباید حتی جواب اونایی که پول نقد داشتنو بدن
Iran, Islamic Republic of
آیا سراغ طلا فروشها هم می روید سرمایه آنها هم چند برابر شده است؟