۰
سه شنبه ۱ آذر ۱۴۰۱ ساعت ۲۱:۱۵
وزير راه و شهرسازي بالاخره از دولت رفت

شکست رستم قاسمي در خوان استعفا

بعد از سه ماه تلاش بي وقفه بخشي از دولت، بالاخره مقاومت رستم قاسمي بالاخره شکست و او استعفا داد! اين اتفاق يک روز پس از آن به وقوع پيوست که حسيني معاون پارلماني رئيسي، خبر داد که هفته آينده گزينه وزارت راه و شهرسازي به مجلس معرفي مي‌شود! در واقع سخن او به معناي نااميدي دولت از استعفاي رستم قاسمي و برکناري او بود. به اين ترتيب رستم قاسمي که فشار چند خوان را تحمل کرده بود، پس از اعلام تلويحي برکناري اش استعفا داد و رئيس جمهور هم بلافاصله استعفايش را پذيرفت!
شکست رستم قاسمي در خوان استعفا
گروه سياسي - سيد مجيد حسيني: بعد از سه ماه تلاش بي وقفه بخشي از دولت، بالاخره مقاومت رستم قاسمي بالاخره شکست و او استعفا داد! اين اتفاق يک روز پس از آن به وقوع پيوست که حسيني معاون پارلماني رئيسي، خبر داد که هفته آينده گزينه وزارت راه و شهرسازي به مجلس معرفي مي‌شود! در واقع سخن او به معناي نااميدي دولت از استعفاي رستم قاسمي و برکناري او بود. به اين ترتيب رستم قاسمي که فشار چند خوان را تحمل کرده بود، پس از اعلام تلويحي برکناري اش استعفا داد و رئيس جمهور هم بلافاصله استعفايش را پذيرفت!
به گزارش مردم سالاری آنلاین،ماجراي رويارويي دولت با رستم قاسمي از زماني علني شد که رستم قاسمي در اوج انجام مذاکرات هسته‌اي توسط تيم علي باقري، توئيتي زد و توافق هسته اي را «برجام يزيديان» ناميد و مخالفت سفت و سخت خود را با آن اعلام کرد. اين توئيت تعجب بسياري را برانگيخت که چطور وزير دولت رئيسي، مخالفت خود را در هيات دولت ابراز نمي‌دارد و سعي مي‌کند که مخالفت با جريان مذاکراتي که توسط دولت هدايت مي‌شود، به سطح جامعه بکشاند؛ اما پس از چندي مشخص شد که داستان از قرار ديگري است؛ مشاور ويژه وزير دستگير شده و احتمالا قاسمي آن را نوعي مقابله با خود مي‌بيند و در اين راستا او هم ضرب شستي نشان داده است. 
ماجرا به همين جا ختم نشد؛ پس از آن درخواست استعفا، برکناري يا استيضاح وزير راه و شهرسازي از گوشه و کنار مجلس به گوش مي‌خورد. اعلام اينکه وي به جاي پاسخگويي به ناکارآمدي اش بخصوص در بخش مسکن و عمل به وعده ساخت ساليانه يک ميليون مسکن، به عنوان بيماري بستري شده است. به اين ترتيب يکي از نمايندگان مجلس عنوان کرد که اگر وي از بستر بيماري برخاسته، لطفا به انتقادات پاسخ دهد. 
اهرم فشار ديگري که شکل گرفت، انتشار عکس‌هاي خصوصي مربوط به سفر مالزي او با همسرش  تازه اي بود که بعد از چند سال يکباره به دست خبرنگارهاي آن ورآبي رسيد و منتشر شد؛ البته کسي پيگير اين نشد که در زماني که دعوا بر سر ماندن يا رفتن رستم قاسمي است اين عکس‌ها چطور به دست آنها رسيده و منتشر شده است. علي رغم انتشار اين عکس‌ها باز هم رستم قاسمي مقاومت کرد و استعفا نداد و اعلام کرد که خدا بايد پاسخگوي اين موضوع باشد!  در يک ماه اخير تقريبا در هر جلسه علني يکي از نمايندگان با اشاره به ناتواني اين وزير خواستار استعفا يا برکناري او شده است. همزمان بعضي رسانه‌ها که نزديک به طيفي از دولتي‌ها هستند نيز شروع به انتشار گزارش‌هايي درباره ناکارآمدي قاسمي کردند و جالب اينجاست که سيد ابراهيم رئيسي در اين موضوع کاملا بي طرف بود؛ يعني نه حاضر شد کلامي در دفاع از وزيرش دفاع بگويد و نه او را برکنار کند.
دو هفته قبل انتشار خبر استعفاي رستم قاسمي نشان داد که ماجرا همين طور بلاتکليف نمي‌ماند و ضربه آخر از طرف طيف مقابل زده شده است. 22 آبان رسانه‌هاي مختلف از جمله خبرگزاري تسنيم، اعلام کردند که « شنيده‌ها از دولت حاکي از آن است که رستم قاسمي وزير راه و شهرسازي از سمت خود استعفا داده و نامه استعفاي خود را نيز تقديم رئيس‌جمهوري کرده است.»
تجربه استعفاي حجت عبدالملکي از وزارت رفاه نشان مي‌داد که اين جور خبرها به واقعيت مي‌انجامد، حتي اگر وزارت مطبوعه آن را تکذيب کند! در خردادماه که عبدالملکي به استعفا سوق داده شد، نيز اولين بار خبر استعفاي او به طور غيررسمي اعلام شد. سپس استعفاي او در صفحه اينستاگرام وزارت رفاه تکذيب شد، اما يک روز بعد متن استعفاي عبدالملکي در توئيتر منتشر شد و بلافاصله از سوي رئيس جمهور مورد موافقت قرار گرفت، تا مشخص شود که اين استعفا، بيش از اينکه استعفا باشد، برکناري است! جالب اينجا بود که علي رغم تکذيب استعفا تا روز آخر، سخنگوي دولت اعلام کرد که  «آقاي عبدالملکي براي دومين بار استعفاي خود را به آقاي رئيس‌جمهور تقديم کرد و استعفاي ايشان با موافقت مواجه شد»!
نکته ديگر اين بود که نزديکان عبدالملکي در روزهاي پيش از استعفا، کوشش کردند انتشار خبر استعفا يا برکناري وي را که از سوي رسانه‌هاي اصولگرا منتشر مي‌شد، به اصلاح طلبان نسبت دهند تا به اين ترتيب زمينه را براي ادامه فعاليت وي در دولت مساعد کنند! دستيار رسانه‌اي عبدالملکي چند روز قبل از استعفاي عبدالملکي در توئيتر در واکنش به شايعه برکناري و جابه‌جايي وزير کار نوشت: «مثل هميشه دروغ است؛ قبلا با دست بند سبز دروغ مي‌گفتند الان با ريش بلند!»
تجربه عبدالملکي نشان از پايان کار رستم قاسمي در دولت مي‌داد اما رستم قاسمي برخلاف عبدالملکي که يک روز پس از انتشار خبر استعفايش، نامه استعفا را نوشت، نه روز ديگر مقاومت کرد تا با اعلام سيد محمد حسيني، فهميد که ديگر مقاومت فايده اي ندارد و نه تنها برکناري اش مسجل شده، که جانشينش هم تعيين شده است. به اين ترتيب اين بار بدون اينکه رستم قاسمي تکذيب کند، اعلام شد که او استعفا داده و رئيس جمهور هم پذيرفته است.  جالب اينجاست که دولتي‌ها بعد از اين همه تلاش آشکار و پنهان، علت استعفاي رستم قاسمي تشديد بيماري عنوان شده است! ديروز سيدابراهيم رئيسي با تقدير از تلاشهاي رستم قاسمي در دوران مسوليت خود در وزارت راه و شهرسازي و آرزوي سلامتي براي وي، با استعفاي او در پي تشديد بيماري، موافقت و ابراز اميدواري کرد که بتوان از توانمندي‌هاي قاسمي پس از بهبودي کامل استفاده شود.
همچنين در پي قبول استعفاي رستم قاسمي از وزارت راه و شهرسازي، رييس‌جمهوري شهريار افندي‌زاده معاون حمل و نقل وزارت راه و شهرسازي را با حفظ سمت به عنوان سرپرست اين وزارتخانه منصوب کرد.
کد مطلب: 181403
نام شما

آدرس ايميل شما
نظر شما *