۰
دوشنبه ۱۰ تير ۱۳۹۸ ساعت ۱۷:۲۰

تایید عبور ذخایر ایران از مرز 300کیلوگرم

خبرگزاری «رویترز» و شبکه انگلیسی‌زبان «بی‌بی‌سی» در گزارش‌های جداگانه به نقل از «منابع خود»، عبور ذخایر اورانیوم 3.67 درصدی ایران از ۳۰۰ کیلوگرم را تایید کردند.
خبرگزاری «رویترز» و شبکه انگلیسی‌زبان «بی‌بی‌سی» در گزارش‌های جداگانه به نقل از «منابع خود»، عبور ذخایر اورانیوم 3.67 درصدی ایران از ۳۰۰ کیلوگرم را تایید کردند.
به گزارش گروه بین‌الملل خبرگزاری فارس، دو رسانه غربی در گزارشی به نقل از منابع خودشان خبر عبور ایران ذخایر اورانیوم ایران از ۳۰۰ کیلوگرم را تایید کردند.
ساعتی بعد از انتشار گفت‌وگوی یک منبع آگاه با خبرنگار گروه سیاست خارجی خبرگزاری فارس درباره عبور ذخایر اورانیوم غنی شده ۳.۶۷ درصدی ایران از ۳۰۰ کیلوگرم، دو رسانه غربی هم در گزارش‌های جداگانه به نقل از منابع خودشان این خبر را تایید کردند.
پیشتر منبع آگاه به خبرگزاری فارس گفته بود: امروز (دوشنبه) بازرسان آژانس بین‌المللی انرژی اتمی بعد از توزین روز چهارشنبه هفته گذشته، مجددا وزن تولید مواد غنی شده ایران را اندازه‌گیری کردند و ذخایر ایران از سقف ۳۰۰ کیلوگرم عبور کرده است.
با این تحول، عملا یک بخش از گام اول بیانیه شورای عالی امنیت ملی در توقف برخی تعهدات برجامی ایران ذیل بندهای ۲۶ و ۳۶ این توافق، محقق شده است.
بهروز کمالوندی معاون امور بین‌الملل، حقوقی و مجلس و سخنگوی سازمان انرژی اتمی ۲۷ خرداد ماه در محل تأسیسات آب سنگین اراک در جمع خبرنگاران گفته بود: «از زمان اعلام چهار برابر شدن ظرفیت تولید اورانیوم ۳.۶۷ درصد، تولید آن مجددا در روزهای اخیر افزایش یافته است. به نحوی که امروز خدمت شما اعلام می‌کنم اگر شمارش معکوس را از ۱۰ شروع کنیم از امروز به مدت ۱۰ روز ما از سقف ۳۰۰ کیلو اورانیوم غنی شده ۳.۶۷ عبور خواهیم کرد و نه تنها عبور خواهیم کرد، بلکه افزایش تولید به شدت بالا خواهد رفت و بعد از عبور از ۳۰۰ کیلو، سرعت افزایش اورانیوم غنی شده با غنای ۳.۶۷ را بیشتر خواهیم کرد.
خبرگزاری «رویترز» در گزارش خود به نقل از «دو منبع» خبر عبور ایران از سقف ذخایر 300 کیلوگرمی اورانیوم غنی شده 3.67 درصدی را منتشر کرده است.
«یکی از این منابع» به رویترز گفته است: «ما همانطور که اعلام کردیم ما اقداماتمان را ادامه خواهیم داد و ذخایر (اورانیوم غنی شده ایران) از 300 کیلوگرم عبور کرده است».
از سوی دیگر، شبکه انگلیسی زبان «بی‌بی‌سی» هم در گزارشی در این باره نوشت: «منابع می‌گویند که ایران محدودیت 300 کیلوگرمی در موضوع ذخایر اورانیوم غنی شده طبق توافق سال 2015 با قدرت‌های جهانی (برجام) را نقض کرده است».
در بخش دیگری از گزارش رویترز آمده است: «به گفته سه دیپلمات که کار آژانس بین‌‍المللی انرژی اتمی را دنبال می‌کنند، چهارشنبه هفته گذشته آژانس بین‌المللی انرژی اتمی تایید کرده بود که ایران حدودا 200 کیلوگرم اورانیوم با غلظت پایین دارد و این میزان پایین‌تر از سقف 202.8 کیلوگرمی (برجام) است اما (امروز) دوشنبه دسترسی فوری به آژانس برای اظهارنظر درباره این موضوع وجود ندارد».
این رسانه غربی افزود: «ایران بعد از نشست جمعه (هفته گذشته) در وین گفت که کشورهای اروپایی در موضوع کمک به انجام تجارت (با ایران) به منظور ترغیب این کشور برای عقب نشستن از اجرای طرح خود برای تخلف از محدودیت (غنی سازی اورانیوم) پیشنهادات محدودی ارائه دادند؛ طرحی که در پاسخ به تصمیم سال گذشته دونالد ترامپ رئیس‌جمهور آمریکا در خروج از توافق و اعمال مجدد تحریم‌ها مطرح شده است».
کد مطلب: 110376
نام شما

آدرس ايميل شما
نظر شما *