۰
سه شنبه ۱۶ آبان ۱۳۹۱ ساعت ۱۱:۱۷
قطب الدین صادقی نمایشنامه نویس و کارگردان تئاتر:

سه ماه گذشت اما ریالی دریافت نکردیم

نمایش مکبث به کارگردانی قطب الدین صادقی از 23 آبان روی صحنه می رود
نمایش مکبث به کارگردانی قطب الدین صادقی از 23 آبان روی صحنه می رود
«قطب الدین صادقی» گفت: وقتی بودجه تئاتر یک سوم شده و پولی برای خرج کردن درتئاتر وجود ندارد نتیجه اش سرخوردگی و عدم تمرکز در خلق اثر هنری برای هنرمند می شود. زیرا گیشه به هیچ وجه، پاسخگوی اعضای گروه نیست و نمی تواند تمام هزینه های گروه را تامین کند به ویژه آن که می بینیم پس از گذشت تقریبا سه ماه از اتمام نمایش هنوز ریالی به گروه ما پرداخت نشده است.
«قطب الدین صادقی» نمایشنامه نویس و کارگردان تئاتر و بازیگر سینما و تلویزیون در گفت و گو با پایگاه خبری فریادگر افزود: متاسفانه کم شدن بودجه تئاتر سبب شده تا به جای قرارداد تیپ که سال ها برای به ثمر نشستن آن در خانه تئاتر زحمت کشیدیم، با هنرمندان قرارداد گیشه نوشته شود و این یعنی عدم تمرکز کارگردان به عنوان سرپرست گروه برای تمرکز بیشتر بر روی کارش زیرا هنرمند باید به عنوان صاحب یک اثر هنری به جای نگرانی از دستمزد گروه با آرامش به کار خلاقانه خود فکر کند . کارگردان نمایش «خاطره ای نداشتم حتی اگر هزار سالم بود» تاکنون حتی ریالی نیز بابت آخرین اجرای نمایشم نگرفته و همه هزینه ها را از جیب پرداخته ام، گفت: چرا من به عنوان یکی ازقدیمی ترین کارگردانان تئاتر که دلم تنها برای تئاتر و هنرمندان تئاتری اش می سوزد و حاضر نیستم با استفاده از چهره های تلویزیونی و سینمایی مشهور، هنرمندان و بازیگران مستعد تئاتر را خانه نشین کنم، باید دلم مثل سیر و سرکه بجوشد که آیا با درنظرگرفتن تعداد اجراهای محدود و کوچک بودن سالن و به دنبال آن کم بودن تعداد صندلی ها، هزینه اجرا و دستمزد گروه درمی آید یا خیر ؟ وی افزود: من چهل سال است که کار تئاتر کرده و برای پیشرفت این هنر مهم از هیچ تلاشی فرو گذار نکرده ام ، اما هرگز با این نوع قرارداد گیشه تا پیش از این اجرای آخری در تالار حافظ کار نکرده بودم و متاسفانه تجربه سخت بود زیرا من به عنوان کارگردان، باید پاسخگوی اعضای گروهم باشم .
این بازیگر سریال « کلاه پهلوی» تصریح کرد: متاسفانه قراداد نمایش «مکبث» که قرار است از هفته بعد در تالار استاد سمندریان تماشاخانه ایرانشهر به روی صحنه رود نیز گیشه است و من از حالا همین طور نگران این هستم که مبادا شرمنده گروهی شوم که ماه ها برای این اجرا زحمت کشیده است. کارگردان نمایش « مکبث » افزود: برای نمایش مکبث زحمت زیادی کشیدم و براساس نمایشنامه شکسپیر، نمایشنامه ای با نگاهی امروزی درباره جاه طلبی بیش از حد برخی از انسان ها و سرنوشت شومی که درانتظار آنان است نوشته ام . این استاد دانشگاه تاکید کرد: با درنظر گرفتن قرارداد گیشه و شرایط مالی سختی که به گروهی از هنرمندان نامدار تئاتر در این نمایش تحمیل شد امیدوارم مخاطبان همچون همیشه با استقبال خود از این نمایش برخی از بی مهری های پیش آمده برای تئاتر کشو را جبران کنند.
شایان ذکر است نمایش «مکبث» با بازنویسی و کارگردانی « قطب الدین صادقی » همه روزه از ۲۳ آبان در سالن سمندریان تماشاخانه ایرانشهر با بازی میکاییل شهرستانی،امیر بختیاری،کرامت رودساز،کورش سلیمانی،ناصر عاشوری،عباد نظری،صنم صالحی،محمد رضا میر حسینی،محمد مختاری،مانلی حسینی‌پور و ... به صحنه می رود.


کد مطلب: 12779
نام شما

آدرس ايميل شما
نظر شما *