۰
سه شنبه ۷ بهمن ۱۳۹۹ ساعت ۱۰:۳۱

شرط میراث فرهنگی برای مرمت تاق کسری

وزیر میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی از انجام اقدامات لازم برای مرمت طاق کسری خبر داد.
شرط میراث فرهنگی برای مرمت تاق کسری
وزیر میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی از انجام اقدامات لازم برای مرمت تاق کسری خبر داد.
به گزارش باشگاه خبرنگاران جوان، ایوان خسرو یا همان تاق کسری برجسته‌ترین یادگار شاهنشاهی ساسانی، در تیسفون واقع در کشور عراق کنونی است که ایوانی  به عرض ۲۵متر پس از پل گاومیشان در ایران، عریض‌ترین طاق معماری باستان بوده علاوه بر آن  این ایوان بلندی تقریبی ۳۰ متر و پهنایی نزدیک به ۴۳ متر دارد و  ارتفاع نمای عمارت  به ۷ متر می‌رسید.
زمان ساخت این تاق به طور دقیق مشخص نیست اما به گفته باستان شناسان  مربوط به دوره ساسانیان است و همین امر باعث شده که ایرانیان به آن عرق داشته باشند چراکه جزوی از آثار مهم تاریخی ایران به شمار می رود.
البته تاق کسری در این دوران ها دچار بی لطفی های بسیاری شده  که هر از چند گاهی تصاویری که از آن مشاهده می کنیم در حال فرو ریزی است و این نشان دهنده اینکه  اگر ما ایرانیان دست نجنبانیم  دیگر چیزی این بنایی تاریخی باقی نخواهد ماند.
این موضوع باعث شد که به سراغ وزیر میراث فرهنگی کشورمان برویم و از او درباره رسیدگی به تاق کسری بپرسیم.
علی اصغر مونسان وزیر میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی در گفت و گو با باشگاه خبرنگاران جوان، درباره رسیدگی به تاق کسری اظهار کرد: تاق کسری در کشور عراق واقع شده و باید با همتایانمان در عراق به توافق برسیم تا کارشناس های ما مرمت را شروع کنند.
او ادامه داد: باتوجه به روابط خوبی که  میان دو کشور است در صورت تامین اعتبار مرمت آن را شروع خواهیم کرد.
مونسان درباره تأمین اعتبار بیان کرد: با صحبت‌های که با آقای نوبخت داشتیم قول رسیدگی داده شد، چرا که تاق کسری بسیار مهم بوده و عمق نفوذ فرهنگی ایران را نشان می‌دهد و یکی از آثار فرهنگی ایران به شمار می‌رود.
وزیر میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی گفت: ما در خواست کتبی خودمان را به سازمان برنامه و بودجه اعلام کرده ایم و به محض تامین اعتبار کارشناس  اعزام خواهیم کرد.
او با اشاره به برآورد‌های مالی اولیه برای مرمت تاق کسری عنوان کرد: بر اساس  تصاویر ارسالی، برای مرمت به اعتباری حدود ۶۰۰ هزار دلار نیاز  داریم.
 
کد مطلب: 143852
برچسب ها: مرمت تاق کسری
نام شما

آدرس ايميل شما
نظر شما *