۰
سه شنبه ۲۲ خرداد ۱۳۹۷ ساعت ۱۶:۰۰

در شمال عراق می مانیم

نورالدین جانیکلی وزیر دفاع ترکیه اعلام کرد که نیروهای ارتش این کشور که برای سرکوب عناصر حزب کارگران کردستان(پ.ک.ک) به شمال عراق وارد شده اند، در منطقه خواهند ماند.
نورالدین جانیکلی وزیر دفاع ترکیه اعلام کرد که نیروهای ارتش این کشور که برای سرکوب عناصر حزب کارگران کردستان(پ.ک.ک) به شمال عراق وارد شده اند، در منطقه خواهند ماند.
به گزارش روز سه شنبه ایرنا، جانیکلی در تشریح عملیات ارتش ترکیه در شمال عراق به خبرنگاران گفت: برای نخستین بار پایگاه های نظامی توسط ارتش ترکیه در شمال عراق و در مناطق کوهستانی نزدیک قندیل ایجاد شده است چرا که بدون ایجاد پایگاه های نظامی، پیشروی در آن مناطق صعب العبور و کوهستانی مقدور نیست.
وی با بیان این که هدف کنونی ترکیه از انجام عملیات نظامی در شمال عراق متفاوت است، اضافه کرد: ما تا زمان نابودی کامل تروریست ها در شمال عراق در آنجا حضور خواهیم داشت.
وی تاکید کرد: استحکاماتی در پایگاه های ایجاد شده ارتش ترکیه در شمال عراق احداث کرده ایم و اکنون در حال اجرای مرحله بعدی عملیات در منطقه هستیم.
وی با اشاره به انجام برنامه ریزی لازم برای آغاز عملیات علیه تروریست ها در شمال از حدود یک سال پیش افزود: عملیات قندیل را با دستور رئیس جمهوری ترکیه و تا زمان نابودی کامل تروریست ها شروع کردیم.
جانیکلی اضافه کرد: عملیات قندیل با دلایل امنیتی و با در نظر گرفتن تمامیت ارضی کشور عراق آغاز شده و حضور نظامی موقت اما جامع ترکیه در منطقه آغاز شده ولی این حضور نظامی تا نابودی کامل تروریست ها و پاکسازی تمام منطقه از تهدیدات تروریستی ادامه خواهد داشت و یک عملیات موقت و گذرا نیست.
وی ادامه داد: در جریان علمیات ارتش ترکیه در شمال عراق طی چند ماه اخیر بیش از 500 نفر از تروریست ها از پای در آمده اند.
وی تاکید کرد: از سال های گذشته تاکنون به صورت جدی عملیات تروریستی در داخل و مرزهای ترکیه از منطقه کوهستانی صعب العبور قندیل در شمال عراق هدایت و سازماندهی می شود و به علت سخت گذر و کوهستانی بودن، منطقه مکانی مناسب برای حضور و فعالیت تروریست هاست.
وزیر دفاع ترکیه همچنین بر ادامه حضور کامل نیروهای نظامی کشورش در شمال عراق و در منطقه قندیل تا زمان اتمام ماموریت تعیین شده تاکید کرد.
به گزارش ایرنا، ستاد کل ارتش ترکیه نیز امروز اعلام کرد که در حمله دو روز اخیر هواپیماهای نظامی این کشور به شمال عراق، 26 پایگاه متعلق به حزب کارگران کردستان ترکیه(پ.ک.ک) در قندیل و سنجار منهدم شده است.
عملیات نظامی ترکیه در شمال عراق که از حدود سه ماه پیش آغاز شده، در هفته های اخیر با تعیین هدف تصرف ارتفاعات قندیل در مرز عراق و ایران به اوج خود رسیده و با بمباران مکرر برخی مناطق کوهستانی منطقه ادامه دارد.
رجب طیب اردوغان رئیس جمهوری ترکیه دیروز طی سخنرانی در یک تجمع انتخاباتی، به طور رسمی از آغاز عملیات ارتش کشورش برای تصرف قندیل و سنجار در شمال عراق خبر داد و گفت: 'عملیات تمام نشده و ادامه خواهد داشت.'
وی افزود: 'همان طور که عفرین، جرابلس، الباب و اعزاز را از لشکر قاتلان پاکسازی کردیم، باتلاق تروریستی قندیل را نیز به اذن خداوند، خشک خواهیم کرد.'
وی تاکید کرد: 'هدف ما خشک کردن بزرگترین باتلاق تروریستی است و قندیل دیگر برای کشور و ملت ترکیه منشا تهدید و ترور نخواهد بود.'
بنا به ادعای رسانه های ترکیه، ارتش این کشور تا کنون حدود 30 کیلومتر در عمق شمال عراق پیشروی کرده است.
خبرگزاری آناتولی نیز سه روز پیش با اشاره به ادامه عملیات نظامی ترکیه در شمال عراق به فرماندهی متین تمل فرمانده لشگر دوم ارتش ترکیه اعلام کرد: در جریان این عملیات که از 11 ماه مارس سال جاری میلادی(20 اسفندماه 1396) آغاز شده، بیش از 400 کیلومتر مربع از مناطق تحت تصرف گروه پ.ک.ک پاکسازی شده است.
بنا به ادعای رسانه های ترکیه، ارتش این کشور کنترل کامل نواحی هاکورک، آرموش، آواشین، باسیان، کانی راش، برمیزه و سیدکان در منطقه صعب العبور برادوست در شمال عراق را که پیش از این در اختیار گروه پ.ک.ک بود، به دست گرفته است.
شبکه تلویزیونی تی.آر.تی.خبر نیز از حضور سه هزار نفر از عوامل گروه پ.ک.ک در ارتفاعات قندیل در شمال عراق خبر داد و اعلام کرد: در منطقه قندیل بیش از 50 پایگاه متعلق به گروه پ.ک.ک وجود دارد و در این پایگاه ها به 15 گروه تروریستی آموزش های تروریستی ارائه می شود.
در همین خصوص شماری از اعضای پارلمان محلی اقلیم کردستان عراق بە جز حزب دموکرات خواستار نشست فوق العادە پارلمان و تصویب قانونی برای مقابلە با نقض حاکمیت عراق از سوی ترکیە شدند.
حضور نظامیان ارتش ترکیه در عمق خاک عراق در منطقه کردستان عراق باعث تشدید انتقادات از تشکیلات اقلیم کردستان در سطح رسانه ها شده است.
تشکیلات کردستان عراق تاکنون در خصوص حضور نظامیان ارتش ترکیه در خاک این کشور موضع گیری نکرده است.
به گزارش ایرنا، ارتفاعات قندیل در شمال عراق بین مرز ایران و عراق و حدود 100 کیلومتری مرزهای ترکیه واقع شده و دارای چند کوه بالای سه هزار متری با صخره ها و دره های سخت گذر است.
بنا به ادعای ترکیه، این منطقه محل استقرار عناصر گروه های پ.ک.ک و پژاک بوده و ارتفاعات قندیل را از جمله مناطق آموزش و هدایت گروه های تروریستی به خاک خود اعلام کرده و اغلب از طریق هوایی به منطقه حمله کرده ولی در مهار گروه پ.ک.ک در منطقه ناموفق بوده است.
کد مطلب: 88540
برچسب ها: ترکیه
نام شما

آدرس ايميل شما
نظر شما *