۰
دوشنبه ۱۱ تير ۱۳۹۷ ساعت ۱۵:۲۹

هزاران گردشگر ایرانی در صربستان

همکاری های ایران و صربستان در زمینه های مختلف از جمله سیاسی، بازرگانی و گردشگری با شتاب رو به گسترش است و ورود نزدیک به 17 هزار گردشگر ایرانی به این کشور از زمان لغو متقابل روادید، نشانه روشنی از علاقه به گسترش همه جانبه روابط به ویژه بین دو ملت است.
همکاری های ایران و صربستان در زمینه های مختلف از جمله سیاسی، بازرگانی و گردشگری با شتاب رو به گسترش است و ورود نزدیک به 17 هزار گردشگر ایرانی به این کشور از زمان لغو متقابل روادید، نشانه روشنی از علاقه به گسترش همه جانبه روابط به ویژه بین دو ملت است.
به گزارش خبرنگار ایرنا از بلگراد، تجربه مثبت گردشگران ایرانی از حضور در صربستان سبب شده مراودات بین مردمی و پیامد آن شناخت طرفین از یکدیگر به صورت روز افزونی بیشتر شود که می تواند بنیان اصلی هر گونه افزایش فراگیر همکاری های دوجانبه باشد.

** گردشگری گام مهم در توسعه روابط مردمی:
برقراری پرواز مستقیم بین پایتخت های دو کشور کنار لغو روادید، تسهیل سفرهای گردشگری، تجاری، علمی و فرهنگی بین ایران و صربستان را در پی داشته است. افزون بر پروازهای مستقیم شرکت هواپیمایی ایران ایر که هفته ای دو روز منظم انجام می شود، به دلیل استقبال خوب ایرانیان از سفر به صربستان شرکت هوائی قشم ایر نیز هفته ای دو پروازچارتری بین پایتخت های دو کشور برقرار کرده است.
این فرصت آفرینی و همچنین علاقه صربستانی ها به فرهنگ، تمدن، تاریخ ایران و شناخت روزافزون آنان از ایرانیان موجب شده تا سفر به جمهوری اسلامی ایران را تجربه کنند. به همین دلیل شرکت هوائی ایر صربیا نیز برقراری پرواز مستقیم بین بلگراد و شهرهای گردشگری و تاریخی ایران از جمله اصفهان، شیراز و تبریز را در دستور کار قرار داده است.
لغو روادید نخست 11 شهریور 96 از سوی صربستان و سپس ایران در 10 آبان سال گذشته اجرایی شد و برقراری پرواز مستقیم بین تهران و بلگراد از 19 اسفند پس از 27 سال وقفه شرایط را برای توسعه و تحکیم مناسبات بین دو کشور بیش از هر زمان دیگر مساعدتر کرد.
اما این روند توسعه همکاری ها از زمان لغو روادید و برقراری پرواز مستقیم، هدف تبلیغات منفی برخی رسانه های خارجی و کشورهایی قرار گرفته که از گسترش روزافزون روابط بین تهران و بلگراد خشنود نیستند.
مهم ترین موضوع محور این نگرش منفی مساله مسافرت تعداد معدود از ایرانیانی بوده که صربستان را به عنوان مسیر مهاجرت به اروپا انتخاب کرده اند، در حالیکه شمار این افراد از زمان لغو روادید حدود 500 نفر بوده است.
این تعداد در مقابل پناهجویان و مهاجرانی که از برخی کشورهای خاورمیانه یا آسیا طی مدت یاد شده به صربستان وارد شده اند، ناچیز است و جالب اینکه رسانه های خبرساز در مورد ورود شمار این دسته از پناهجویان سکوت کرده اند.

** افق گسترش فراگیر همکاری ها:
از سوی دیگر در پانزدهمین اجلاس کمیسیون مشترک همکاری های دو کشور نیز که یکم تیرماه سال جاری در بلگراد برگزار شد، سه یادداشت تفاهم همکاری جدید از سوی محمد شریعتمداری وزیر صنعت، معدن و تجارت ایران و راسیم لیاییچ وزیر تجارت، گردشگری و ارتباطات صربستان امضا شد.
همچنین شریعتمداری و زورانا میخایلوویچ وزیر راه و ساختمان، هوا ترابری و زیر ساخت صربستان موافقتنامه همکاری های هوایی را امضا کردند و سپس توافقنامه مبارزه با آفات و قرنطینه گیاهی با حضور وزیر کشاورزی صربستان و وزیر صنعت ایران امضا شد.
افزون بر اینکه امضای اسناد همکاری در شرایط کنونی نشان می دهد رهبران ایران و صربستان علاقه جدی به گسترش مناسبات دارند، دو کشور به عنوان اعضای جنبش عدم تعهد فرصت های فراتر همکاری های بین المللی را نیز پیش رو دارند.
اکنون با توجه به اینکه روابط سیاسی دو کشور بسیار نزدیک و دوستانه است، ضرورت دارد سطح همکاری های اقتصادی از جمله بازرگانی و مبادلات نیز همسان مناسبات خوب سیاسی افزایش یابد و این موضوعی است که شریعتمداری در ملاقات ها با رئیس جمهوری، وزیر خارجه و وزیر تجارت صربستان بر آن تاکید کرد و از رف
مقامات عالی این کشور نیز بر لزوم اجرای آن تاکید شد.
در همین چارچوب روند مناسبات در ابعاد مختلف سیاسی، اقتصادی، فرهنگی - آموزشی و گردشگری رشد قابل توجهی را تجربه می کند و از دیگر سو مقامات دو کشور مصمم و امیدوارند این شرایط شامل سایر حوزه های مورد علاقه از جمله صنعتی، نفتی، معدنی، کشاورزی و بانکی گسترش یابد.
راسیم لیاییچ معاون نخست وزیر و وزیر تجارت، گردشگری و ارتباطات صربستان هم در اجلاس اخیر کمیسیون مشترک در بلگراد بر لزوم تلاش جهت گسترش این همکاری ها تاکید کرد و خواستار افزایش همه جانبه مناسبات به موازات روابط سیاسی شد.
در مذاکرات دو روزه کمیسیون مشترک اقتصادی در قالب پنج کمیته تخصصی با حضور هیات های دو کشور تلاش شد، راهکارهای عملی تحقق بخشیدن به خواسته رهبران دو کشور شناسایی و عملیاتی شود.
الکساندر ووچیچ رئیس جمهوری صربستان در دیدار با شریعتمداری وزیر صنعت، معدن و تجارت ایران در بلگراد بر این نکته تاکید کرد که دو کشور مستقل، مهم و تاثیر گذار در دو منطقه (خاورمیانه و بالکان) بر اساس مصالح و منافع ملی خود همکاری ها را در همه زمینه های مورد علاقه ادامه خواهند داد.

** گام های پایدار برای رشد روابط اقتصادی:
برپایه آمارهای در دسترس، ارزش مبادلات بین دو کشور در سال 2015 سیزده میلیون دلار و سال 2016 نیز 18 میلیون دلار با تراز بازرگانی به نفع صربستان ثبت شده است.
با توجه به ساختارها و مذاکرات برای توسعه فراگیر همکاری ها، سال 2017 دو کشور شاهد رشد و تغییر معناداری در این بخش بودند. ارزش مبادلات به 20 میلیون دلار رسید و تراز مثبت تجاری نیز به سود ایران شد.
با توجه به این روند، انتظار می رود افزایش بیشتری در ارزش روابط اقتصادی ایران و صربستان رخ دهد تا همکاری ها در این بخش همپای مناسبات در عرصه سیاسی ارتقا یابد.
کد مطلب: 89700
برچسب ها: گردشگری
نام شما

آدرس ايميل شما
نظر شما *