۰
سه شنبه ۱۳ خرداد ۱۳۹۹ ساعت ۱۸:۰۷
استاندار:

صندوق توسعه ملی سیاست توسعه را تغییر دهد

استاندار خراسان رضوی گفت: ما از صندوق توسعه ملی می‌خواهیم که سیاست توسعه را تغییر دهد. این سیاست فعلی عادلانه نیست. برای اعطای تسهیلات لازم است کارایی مد نظر قرار گیرد.
 استاندار خراسان رضوی گفت: ما از صندوق توسعه ملی می‌خواهیم که سیاست توسعه را تغییر دهد. این سیاست فعلی عادلانه نیست. برای اعطای تسهیلات لازم است کارایی مد نظر قرار گیرد.
علی‌رضا رزم حسینی ظهر امروز در جلسه ستاد تسهیل و رفع موانع تولید خراسان رضوی که در اتاق بازرگانی خراسان رضوی برگزار شد، اظهار کرد: سپرده و تسهیلات صندوق توسعه ملی ناعادلانه توزیع می‌شود و عمدتا به سمت استان‌هایی می‌رود که سپرده را جذب می‌کنند اما در قبال وام هیچ مسئولیتی ندارند. نمونه این تبعیض فولاد مبارکه است که ۱۰ هزار میلیارد تومان تسهیلات دریافت کرده اما تعداد نیروهای آن تغییری نکرده است. سپرده‌های صندوق توسعه ملی در اختیار بانک‌های عامل در تهران قرار می‌گیرد و آن‌ها تصمیم گیرنده برای سهم استان‌ها هستند.
وی افزود: نظام اداری ما به گونه‌ای است که استانداران تفاوتی باهم ندارند چرا که مسابقه‌ای برای توسعه در بین استان‌ها برقرار نیست. برای رفع این تفاوت در پرداخت تسهیلات اگر سهم سپرده هر استان قبل از سپرده شدن در بانک‌ها مشخص شود، سایر استان‌های نورچشمی سهم سپرده دیگر استان‌ها را نخواهند گرفت.
استاندار خراسان رضوی با اشاره به اینکه اگر سهم سپرده استان‌ها به درستی پرداخت شود، توسعه پایدار و عدالت ایجاد خواهد شد، بیان کرد: خراسان رضوی نمونه ثروت و دارایی ‌است. این استان رتبه دوم و سوم سرمایه‌های بانکی کشور را در اختیار دارد و ۳۰ درصد منابع آن خرج پروژه‌ها شده است.
وی خاطرنشان کرد: سهم سپرده تهران ۸۵ تا ۹۵ درصد است. این ریشه بی‌عدالتی است که نتیجه آن حضور ۲۵ میلیون حاشیه‌نشین در کشور است.
رزم‌حسینی تاکید کرد: اگر می‌خواهیم اشتغال پایدار در کشور ایجاد شود، باید از ابتدا میزان سپرده و تسهیلات هر استان به صورت عادلانه تخصیص داده شود. ۹۵ درصد اقتصاد استان ما مربوط به بخش خصوصی است. صندوق توسعه ملی برای بخش خصوصی اختصاص یافته، نه برای بخش دولتی برخی استان‌ها.
استاندار خراسان رضوی اظهار کرد: اگر اعلام شود که به هر استانی ۱۰ هزار میلیارد تومان پرداخت می‌شود و آن استان بتواند ۱۰ هزار میلیارد تومان دیگر را به‌ دست آورد، مشوق برای آن در نظر گرفته شود. خلق ثروت این‌گونه باید در دستور کار قرار گیرد.
کد مطلب: 130485
برچسب ها: صندوق توسعه
نام شما

آدرس ايميل شما
نظر شما *