۰
پنجشنبه ۲ تير ۱۴۰۱ ساعت ۱۰:۱۵

شیوه انتقال آبله میمون تغییر کرده است و دانشمندان دلیل آن را نمی‌دانند!

اگرچه معمولاً آبله میمون به عنوان یک ویروس معلق در هوا تصور نمی شود، اما نحوه انتقال آن ممکن است تغییر کرده و متعاقباً باعث شیوع این بیماری شده باشد.
شیوه انتقال آبله میمون تغییر کرده است و دانشمندان دلیل آن را نمی‌دانند!
اگرچه معمولاً آبله میمون به عنوان یک ویروس معلق در هوا تصور نمی شود، اما نحوه انتقال آن ممکن است تغییر کرده و متعاقباً باعث شیوع این بیماری شده باشد.
راه انتقال آبله میمون ممکن است تغییر کرده باشد و دانشمندان دلیل آن را نمی دانند.
به گزارش شبکه علمی ثریا به نقل از نشریه نیوزویک، قبل از شیوع اخیر، آبله میمون معمولا فقط در مناطقی از غرب و مرکز آفریقا ثبت شده بود. با این حال، در هفته های اخیر، بیش از 1000 مورد در 29 کشور ثبت شده است. پیش از این اعتقاد بر این بود که تماس مستقیم و فیزیکی منبع اصلی انتقال است اما نمونه هایی وجود داشته است که بر اساس آن پیش بینی می شود ویروس ممکن است از طریق ذرات معلق در هوا پخش شده باشد.
بریتنی ال. کیموش، دانشیار دپارتمان بهداشت عمومی در دانشگاه سیراکیوز، به نیوزویک گفت: "اگرچه معمولاً آبله میمون به عنوان یک ویروس معلق در هوا تصور نمی شود، اما نحوه انتقال آن ممکن است تغییر کرده و متعاقباً باعث شیوع این بیماری شده باشد." او گفت: "گرفتن آبله میمون از تماس مستقیم با بثورات پوستی بسیار ساده تر از قرارگرفتن در معرض هوا است. با این حال، به نظر می رسد شیوع فعلی آبله میمون تا حدودی با شیوع های گذشته متفاوت است."
احتمال اینکه بیماران قبل از ظاهر شدن بثورات علائم عمومی بیماری را داشته باشند کمتر است و بثورات عموماً شدت کمتری دارند. همچنین انتقال در جامعه نسبت به گذشته بیشتر است، یعنی مواردی که منبع عفونت مشخص نیست. بنابراین ممکن است که نحوه انتقال در این مورد نیز تا حدودی متفاوت باشد. مهم است که به روز بمانید و از دستورالعمل‌های ارائه شده توسط مقامات بهداشت عمومی پیروی کنید زیرا این شیوع همچنان در حال گسترش است.
با توجه به ماهیت غیرمعمول شیوع، دانشمندان در ابتدا مشکوک بودند که ویروس ممکن است به شکل قابل انتقال تری جهش یافته باشد. WIRED گزارش داده است که توالی های ژنومی مورد مطالعه از شیوع این بیماری این موضوع را تایید نمی کند.
جو واکر، از دانشکده بهداشت عمومی ییل، به مجله گفت:
"حدس زده می شود که توقف برنامه واکسیناسیون آبله منجر به کاهش ایمنی در برابر ویروس‌های ارتوپکس مانند آبله میمون شد. برداشت می شود افزایش سفر هوایی پس از کووید نیز می تواند به گسترش ویروس کمک کند. اما این توضیح نمی دهد که چرا شیوع اکنون در حال وقوع است."
بحث هایی در مورد چگونگی انتقال ویروس در هوا وجود دارد و آیا اینکه آیا پوشیدن ماسک می تواند به مهار شیوع کمک کند یا خیر؟
هیچ نمونه ای از انتقال هوابرد در شیوع فعلی وجود نداشته است که کارشناسان از آن اطلاع داشته باشند، با این حال در گذشته رخ داده است. کارشناسان قبلا به نیوزویک گفته بودند مواردی که به نظر می رسد آبله میمون از طریق ذرات معلق در هوا پخش شده است، ممکن است ناشی از مایعات تاول معلق در هوا باشد.
CDC قبلاً راهنمایی هایی را منتشر کرده بود که به مسافران توصیه می کرد برای جلوگیری از شیوع ماسک استفاده کنند، اما پس از آن برداشته شد. CDC در بیانیه ای اعلام کرد که این توصیه را حذف کرده است زیرا " باعث سردرگمی شده است."
با این حال، این موضوع با واکنش‌هایی در شبکه‌های اجتماعی مواجه شد. دانشمندان CDC را متهم کرده اند که همه چیز را گیج کننده تر می کند. اپیدمیولوژیست و اقتصاددان سلامت، اریک فیگل دینگ، در این باره توییت کرد و به دولت بریتانیا اشاره کرد که آبله میمون را به عنوان یک ویروس معلق در هوا با "پیامدهای بالا" فهرست کرده است.
حتی اگر آبله میمون بتواند در هوا منتقل شود، کارشناسان می گویند که با کووید بسیار متفاوت است.
"کیموش" در توییتر نوشت: "ماسک ها می توانند از انتشار آبله میمون جلوگیری کنند. آبله میمون می تواند از طریق قطرات تنفسی پخش شود، اما معمولاً فقط در موارد مواجهه طولانی مدت چهره به چهره. این ممکن است در میان کارکنان مراقبت های بهداشتی که از بیماران آلوده مراقبت می کنند یا در بین اعضای خانواده رخ دهد."
اگر شما یک کارمند مراقبت های بهداشتی هستید که موارد آبله میمون را درمان می کنید یا فردی در خانواده شما مبتلا به آبله میمون است، پوشیدن ماسک علاوه بر سایر اقدامات پیشگیری از عفونت به جلوگیری از شیوع آبله میمون کمک می کند. با این حال، برای عموم مردم استفاده از ماسک ضروری است. در برابر ویروس های رایج تری مانند کووید یا آنفولانزا بسیار موثرتر است.
کد مطلب: 166482
برچسب ها: آبله میمون
نام شما

آدرس ايميل شما
نظر شما *