۰
دوشنبه ۸ مرداد ۱۳۹۷ ساعت ۱۶:۳۹

پدیده ای به نام ازدواج زیر 13سال

مدیرکل امور اجتماعی استانداری کهگیلویه و بویراحمد گفت از افزایش ازدواج دختران زیر 13 سال در این استان اظهار نگرانی کرد و گفت: محضردارانی که بدون مجوز رسمی از دادگاه این ازدواج‌ها را به ثبت می‌رسانند کارشان غیرقانونی بوده و متخلف هستند.
مدیرکل امور اجتماعی استانداری کهگیلویه و بویراحمد گفت از افزایش ازدواج دختران زیر 13 سال در این استان اظهار نگرانی کرد و گفت: محضردارانی که بدون مجوز رسمی از دادگاه این ازدواج‌ها را به ثبت می‌رسانند کارشان غیرقانونی بوده و متخلف هستند.
حجت الاسلام سید علی فتح میرمحمدی در گفت و گو با خبرنگار ایسنا، افزود: از دیدگاه عرفی، حقوقی، جامعه شناسان، بهداشتی و قانونی ازدواج دختران زیر 14 یا 15 سال مذموم و اشتباه است.
وی اظهارکرد: معمولا در شرایط فعلی ازدواج های زودهنگام دختران آسیبهای اجتماعی دارد و در آینده مشکلاتی ایجاد می کند.
مدیرکل امور اجتماعی استانداری کهگیلویه و بویراحمد با اشاره به اینکه بلوغ جنسی و رشد فکری داریم، خاطرنشان کرد: از لحاظ قانونی برای ازدواج دختران زیر 13سال محدودیت داریم بطوریکه برای این افراد طبق قانون بدون اجازه دادگاه و مجوز رشد از پزشکی قانونی اجازه ثبت ازدواج وجود ندارد.
میرمحمدی تصریح کرد: من بعنوان یک مسئول و کارشناس مسائل اجتماعی با چنین ازدواج هایی به شدت مخالف هستم.
وی ادامه داد: واقعا هرچه فکر می کنم یک دختر زیر 13 سال برچه اساسی می خواهد ازدواج کند هنوز به نتیجه خاصی نرسیده‌ام و از اینکه چنین ازدواج‌هایی درحال شکل گرفتن در این استان است نگرانم.
مدیرکل امور اجتماعی استانداری کهگیلویه و بویراحمد با اشاره به اینکه ازدواج های زیر 13 سال در استان کهگیلویه و بویراحمد به یک پدیده تبدیل شده است، عنوان کرد: من و بسیاری از کارشناسان چنین ازدواج هایی را قبول نداریم و معتقدیم نباید به سمت و سوی چنین ازدواج هایی رفت.
میرمحمدی بیان کرد: براساس قانون، ازدواج های زیر 13 سال باید با مجوز رسمی از دادگاه و داشتن"حکم رشد" باشد اگر این گونه نباشد محضردارانی که این ازدواج ها را به ثبت رسانده اند کارشان غیرقانونی بوده و متخلف هستند.
وی با بیان اینکه ازدواج های زیر 13سال در این استان یک پدیده نوظهور است، اظهارکرد: موافق چنین ازدواج هایی نبوده و ازدواج در سن پایین را یک آسیب می دانم.
مدیرکل امور اجتماعی استانداری کهگیلویه و بویراحمد با بیان اینکه در زمان ازدواج باید تمامی جوانب جسمی و روحی برای دختران و پسران در نظر گرفته شود، تاکید کرد: ما نمی‌دانیم از ازدواج هایی که زیر 13 سال در این استان شکل گرفته چه تعداد تحمیلی و یا غیرتحمیلی بوده است.
میرمحمدی اضافه کرد: بعضا ممکن است که این مورد عقد شده باشند و ازدواجی صورت نگرفته باشد.
همچنین محمد علی تقوی، مدیرکل ثبت احوال استان کهگیلویه و بویراحمد در گفت و گو با خبرنگار ایسنا، از ثبت 9 مورد ازدواج کمتر از 10سال طی سال گذشته در استان خبر داد. 
وی افزود: بزرگترین دختری که در سال 96 در این استان ازدواج کرد 70سال سن داشت. 
تقوی در خصوص وضعیت سن ازدواج دختران در سطح استان طی سال 96 اظهارکرد: دخترانی که زیر 11 سال ازدواج کردند 12 مورد، زیر 12 سال 25 مورد، زیر 13 سال 63 مورد، زیر 14 سال 124 مورد، زیر 15 سال 225 مورد، زیر 16 سال 258 مورد، زیر 17 سال 312 مورد و زیر 18 سال 384 مورد بوده است.
مدیرکل ثبت احوال استان کهگیلویه و بویراحمد خاطرنشان کرد: ازدواج دختران زیر 15 سال پس از اخذ گواهی رشد از طریق مراجع قضایی و پزشکی قانونی قابل ثبت هستند.
تقوی تصریح کرد: با توجه به رشد جسمی و فیزیکی دختران زیر 15 سال قبل از اینکه به سن بلوغ برسند می توانند ازدواج کنند و ازدواج آنها ثبت شود.
وی با اشاره به ازدواج های ثبت شده دختران زیر 10 سال در استان طی سال گذشته اضافه کرد: بیشتر این ازدواج ها در مرحله عقد قرار گرفتند و کمتر منجر به ازدواج شدند.
کد مطلب: 91377
برچسب ها: ازدواج
نام شما

آدرس ايميل شما
نظر شما *