۰
شنبه ۲۰ آبان ۱۴۰۲ ساعت ۲۲:۰۰
«مردم‌ سالاری» گزارش می دهد

کاهش داوطلبان مجلس خبرگان

ثبت نام از نامزدهاي انتخابات مجلس خبرگان رهبري روز گذشته پايان يافت و براساس اطلاعات بدست آمده و افراد ثبت نام نکرده و کرده اينگونه برداشت مي‌شود که ترکيب مجلس کنوني در دوره آينده نيز تاحدودي تکرار شود.
کاهش داوطلبان مجلس خبرگان
گروه سياسي -فهيمه جهازيان: ثبت نام از نامزدهاي انتخابات مجلس خبرگان رهبري روز گذشته پايان يافت و براساس اطلاعات بدست آمده و افراد ثبت نام نکرده و کرده اينگونه برداشت مي‌شود که ترکيب مجلس کنوني در دوره آينده نيز تاحدودي تکرار شود.
البته با نبود چهره‌هاي شاخصي که در دوره قبل ثبت نام کردند و اين دوره به رحمت خداوند رفته اند، مجلس خبرگان ترکيبي جوان تر خواهد يافت.
به گزارش مردم سالاری آنلاین ،مرحوم آيت الله‌هاشمي، مرحوم‌هاشمي شاهرودي، مرحوم مصباح يزدي، مرحوم محمد يزدي و ديگر نمايندگان شاخص که در اين دوره حضور ندارند مي‌توان ترکيب تقريبا جواني را در اين مجلس پيش بيني کرد.
اعتداليون و اصلاحطلبان ائتلاف ميکنند؟
البته برخي از چهره‌هاي سياسي منتظر حضور افراد با نفوذ و جوان بيشتري در انتخابات مانند سيد حسن خميني، پناهيان و ... بودند که به نظر نمي‌رسد اين افراد حتي به وسيله نمايندگان خود در انتخابات شرکت کرده باشند با اينکه قبلا خبر مي‌رسيد که تندروهاي پايداري درصدد هستند که مجلس خبرگان را با توجه به اهميت اين دوره آن مانند مجلس شوراي اسلامي تسخير کنند. اما تا زمان اعلام نتايج نهايي تاييد صلاحيت شدگان انتخابات خبرگان، گمانه زني در اين زمينه که چه ليست‌هايي از سوي چه کساني و چه جريان‌هايي ارايه خواهد شد، ارايه مي‌شود اما تمام اين موارد تنها گمانه زني است و با توجه به ثبت نام حسن روحاني از تهران در انتخابات خبرگان، به نظر مي‌رسد که يکي از ليست‌هاي جداگانه با سرليستي وي در تهران از سوي اصلاح طلبان و اعتداليون معرفي شوند.
ممکن است در اين ليست آقايان علوي و امامي کاشاني نيز حضور داشته باشند اما با توجه به اينکه در تهران 16 نماينده انتخاب خواهند شد پرکردن اين ليست و ارايه آن توسط اعتداليون و اصلاح طلبان چالش آينده بزرگان آن است. با اينکه همگان انتظار داشتند که افرادي مانند سيدحسن خميني و حتي علي لاريجاني به عنوان يکي از فن سالاران در انتخابات مجلس خبرگان ثبت نام کنند اما اين افراد از حضور در انتخابات منصرف شده و ترجيح مي‌دهند که بيشتر در خارج گود نقش کاتاليزور داشته باشند.
يادآوري يک موضوع تاريخي
همگان به ياد دارند که در دوره گذشته حسن خميني با تشويق مرحوم آيت الله‌هاشمي رفسنجاني براي شرکت در پنجمين دوره انتخابات مجلس خبرگان رهبري با حضور در ستاد انتخابات وزارت کشور رسماً ثبت نام کرد.
وي بعد از ثبت نام در جمع خبرنگاران گفت که به صورت مستقل وارد انتخابات شده است. ولي براي اولين بار در انتخابات مجلس خبرگان، قانون جديد به اجرا درآمد و نامزدهايي که براي اولين بار در اين انتخابات شرکت مي‌کردند بايد ازمون اجتهاد مي‌دادند يا گواهي سطح 4 حوزه و يا تاييديه از مراجع اعظام ارايه مي‌کردند، اما به دليل عدم حضور وي در امتحان اجتهاد، صلاحيتش از سوي شوراي نگهبان احراز نشد.
پس از آن شوراي نگهبان اعلام کرد براي احراز اجتهاد کساني که سابقهٔ نمايندگي خبرگان را نداشتند از آن‌ها براي شرکت در آزمون اجتهاد دعوت کرده‌است؛ اما دفتر سيد حسن خميني مدعي شد از وي دعوتي براي شرکت در آزمون علمي خبرگان به عمل نيامده است و او پيامک يا دعوتنامه‌اي در اين رابطه دريافت نکرده‌است.
پس از اين اتفاق سخنگوي شوراي نگهبان رسماً اعلام کرد صرف عدم حضور داوطلبان در آزمون اجتهاد به منزلهٔ انصراف آن‌ها نخواهد بود و ممکن است فقهاي شوراي نگهبان براي اطمينان از درجه اجتهاد داوطلبي نظر علما و مراجع تقليد را جويا شوند. از سويي رسانه‌هاي طرفدار سيد حسن خميني، مدعي شده‌اند که برخي روحانيون برجسته و مراجع تقليد همچون وحيد خراساني، محقق داماد، موسوي اردبيلي، عباس محفوظي، سيد جعفر کريمي، ابراهيم اميني، مرتضي مقتدايي و… اجتهاد وي را تأييد کردند.
در ابتدا بعضي رسانه‌ها در 27 دي 94 اعلام کردند که علي‌رغم عدم شرکت وي در آزمون، اجتهاد وي در شوراي نگهبان تأييد شده‌است و از سويي اعلام شده بود تغيير رويه شوراي نگهبان دربارهٔ تأييد سيد حسن به خاطر اعلام صلاحيت تذکر چند تن از مراجع تقليد به اين شورا بوده‌است. اما نهايتاً در 6 بهمن 1394، و هم‌زمان با اعلام نتيجه بررسي صلاحيتهاي نامزدان انتخابات خبرگان از سوي شوراي نگهبان، مشخص شد که شوراي نگهبان صلاحيت سيد حسن خميني را احراز نکرده‌است. ساعتي بعد، سيد احمد خميني، فرزند سيد حسن نيز عدم احراز صلاحيت پدرش را تأييد کرد.
پس از آن سيد حسن خميني نسبت به عدم احراز صلاحيت خود از سوي شوراي نگهبان، به اين نهاد اعتراض کرد. او در اين باره بيان کرده بود که فکر نمي‌کند «شکايت مسير جديدي را بگشايد» و با توجه به «درخواست عمومي مردم و برخي بزرگان حوزه و سياست» به اين امر اقدام مي‌کند.
در نهايت شوراي نگهبان پس از رسيدگي به اعتراضات تغييري در رأي خود نسبت به عدم احراز صلاحيت سيد حسن خميني نداد. پس از آن کانال تلگرامي سيد حسن خميني از قول يکي از نزديکان وي دليل عدم احراز صلاحيت او را از سوي شوراي نگهبان، استناد به بند ب ماده 3 قانون انتخابات مجلس خبرگان رهبري اعلام کرد. در اين بند از ماده 3 قانون که يکي از شرايط خبرگان منتخب مردم را تعيين مي‌کند آمده‌است: «اجتهاد در حدي که قدرت استنباط بعضي مسائل فقهي را داشته باشد و بتواند ولي فقيه واجد شرايط رهبري را تشخيص دهد.»
همين موضوع بود که واکنش مرحوم آيت‌الله‌هاشمي را به دنبال داشت و وي در سخناني اظهار کرد: صلاحيت شخصيتي که اشبه به جدش امام خميني است را قبول نمي‌کنيد؛ شما صلاحيت خود را از کجا آورده‌ايد؟ چه کسي به شما اجازه داده است که قضاوت کنيد؟ چه کسي به شما اجازه داد که يکجا بنشينيد و داوري کنيد؟ براي مجلس و دولت و جاهاي ديگر و اختيارات را در دست بگيريد؟ چه کسي اجازه داد که اسلحه براي شما باشد و تريبون‌ها براي شما باشد؟ چه کسي اجازه داد که تربيون‌هاي نماز براي شما باشد و صداوسيما براي شما باشد؟ چه کسي به شما اين‌ها را داد؟ اگر امام خميني و نهضت ايشان و اراده عمومي مردم نبود هيچ‌کدام از اين‌ها نبودند. زماني که بايد همه به هم تبريک بگوييم هديه بدي به بيت امام داديد.
وي با بيان اين‌که «ما در انتخابات بندهاي بي‌خودي جلوي مردم مي‌بنديم» به تعداد ثبت‌نام‌کنندگان مجلس شوراي اسلامي اشاره کرد و گفت: قبول دارم که نمي‌شود 12 هزار نفر براي مجلس ثبت‌نام کنند و همه با هم در انتخابات به رقابت بپردازند اما راهش اين است که پيش از انتخابات قانوني بگذاريم و بگوييم کساني که مي‌خواهند نامزد شوند بايد يک‌سري شرايط از جمله تعدادي امضا از برخي علما و مردم داشته باشند و برخي از متخصصين صلاحيت آن‌ها را تاييد کنند. نبايد بگذاريم ثبت‌نام کنند و اصلاً فرصت براي بررسي پرونده‌شان نداشته باشيم و پرونده آن‌ها را بررسي نکنيم و در نهايت به آن‌ها بگوييم که صلاحيت شما احراز نشده است. اين راه و شيوه درستي نيست.
ثبت نام در دوره ششم کمتر از دو دوره قبل
البته اين يکي از ويژگي‌هاي دوره قبل مجلس خبرگان بود و بعد از اعلام نتيجه تاييد صلاحيت‌ها مشخص شد که تعداد از استان‌ها اصلا نامزدي در انتخابات ندارند و ستاد انتخابات از برخي از نامزدها درخواست کرد که حوزه انتخابيه خود را عوض کنند و به استان‌هايي که نامزد ندارند تغيير دهند که همين موضوع باعث شد که آن استان تنها يک نامزد داشته باشد و مردم تنها به يک نفر مجبور باشند که راي دهند و چه بخواهيم و چه نخواهيم آن فرد انتخاب و عضو مجلس خبرگان مي‌شد.
البته در دوره قبل 801 نفر ثبت نام کردند که با توجه به ثبت نام حدود 400 نفر در ششمين دوره به نظر مي‌رسد که انتخاباتي کم رمق و با مشارکتي بسيار پايين در پيش باشد.اين تعداد ثبت نام کننده کمي بيشتر از دوره  سوم با 396 نفر و بسيار کمتر از دوره‌هاي چهارم با 493 نفر و پنجم با 801 نفر است که حساسيتي به مراتب بسيار کمتر از دوره آينده دارند.
به توجه به روند رخ داده در ايستگاه اول انتخابات مجلس خبرگان، به نظر نمي‌رسد که شاهد انتخاباتي پرشور در 11 اسفندماه باشيم. حتي اگر حسن روحاني و اصلاح طلبان و اعتداليون به دنبال ارايه ليستي مجزا براي اين انتخابات باشند.
کد مطلب: 206216
نام شما

آدرس ايميل شما
نظر شما *