۰
شنبه ۱ بهمن ۱۴۰۱ ساعت ۲۲:۰۰

پیش بینی بورس فردا

واگرایی شاخص کل خبر از شروع اصلاح دارد؟
بورس تهران بهمن ماه را با کاهش بیش از 30 هزار واحدی آغاز کرد تا اهالی بازار سرمایه برای پیش بینی بورس روزهای آتی نگران اصلاح بیشتر باشند.
پیش بینی بورس فردا
به گزارش مردم سالاری آنلاین،در بورس تهران در پایان جریان دادوستد‌های تالار شیشه‌ای در روز جاری نماگر اصلی رنگ سرخ به خود گرفت. شاخص کل به واسطه افت 1.87 درصدی، 31 هزار و 566 واحد کاهش یافت و در ارتفاع یک میلیون و 657 هزار و 577 واحد قرار گرفت.
در آن سوی بازار شاخص کل هم‌وزن به عنوان نماینده یکسان تمام نماد‌های فعال معاملاتی بازار همسو با نماگر اصلی، در سمت منفی دامنه نوسان حرکت کرد. شرایط در سهام متوسط و کوچک بازار سرمایه کمی از نماد‌های شاخص‌ساز بهتر بود.
در پایان معاملات امروز، نماگر هم‌وزن با کاهش 4 هزار و 245 واحدی مواجه شد. این افت باعث شد تا شاخص کل هم‌وزن در ایستگاه 521 هزار و 942 واحدی قرار گیرد.
ارزش معاملات خرد
ارزش معاملات خرد (سهام + حق تقدم‌ها) در روز جاری در محدوده 9 هزار و 731 میلیارد تومانی قرار گرفت تا همچنان ارزش معاملات در سطح بالایی در بورس تهران دنبال شود.
از سوی دیگر حجم معاملات نیز با ثبت رقم 19 میلیارد و 910 میلیون برگه سهم نشان داد معاملات با حجم بالایی در بازار سرمایه بین اهالی بازار دنبال می‌شود.
بررسی ورود و خروج پول حقیقی
بررسی آمار مالکیت افراد حقیقی حکایت از خروج سرمایه این افراد از بازار سهام دارد. شاخص ورود و خروج سرمایه خبر از خروج 797 میلیارد تومانی پول از بورس می‌دهد.
نقشه بورس تهران امروز با حضور 231 نماد سبز و 402 نماد منفی نمایان‌گر غلبه فروشندگان در بازار بود. ارزش دلاری بازار سرمایه ایران در پایان معاملات روز یکشنبه معادل 283 میلیارد دلار شد.
شکاف 40 درصدی نرخ ارز نیما و آزاد
طی دو ماه منتهی به 1 بهمن 1401 شاهد افزایش 25 درصدی نرخ دلار آزاد در مقابل رشد حدود 2 درصدی نرخ خرید حواله دلار در سامانه نیما بودیم. از سوی دیگر تثبیت نرخ عرضه ارز در سامانه نیما به 28 هزار و 500 تومان که از 11 دی ماه اجرایی شد که با اعتراض بسیاری از فعالان بازار سرمایه همراه شد.
با این اوصاف شکاف میان نرخ ارز سامانه نیما و دلار آزاد در یکم بهمن ماه 1401 معادل 56 درصد است.
بررسی تکنیکال شاخص کل
شاخص کل بورس طی روند صعودی که از آبان‌ماه امسال آغاز شد در غالب یک ایمپالس صعودی از محدوده یک میلیون و 243 هزار واحد تا محدوده یک میلیون 693 هزار واحدی پیش رفت.
به نظر می‌رسد این موج صعودی از 5 ریزموج تشکیل شده است. واگرایی مشاهده شده در اندیکاتور RSI احتمال شروع یک موج اصلاحی را افزایش می‌دهد.
در این صورت محدوده حمایتی مشخص شده در تصویر یعنی محدوده یک میلیون و 590 هزار تا یک میلیون 610 هزار واحد می‌تواند سنگر خوبی برای بازگشت دوباره نماگر اصلی به ریل صعودی خود باشد.
منبع:تجارت نیوز
کد مطلب: 187429
نام شما

آدرس ايميل شما
نظر شما *