۰
شنبه ۱۴ آبان ۱۴۰۱ ساعت ۲۰:۱۰

تورم 28 قلم مواد غذایی بالاتر از میانگین نرخ تورم

کدام خوراکی‌ها بیشترین افزایش قیمت را داشتند؟
داده‌های مرکز آمار ایران نشان می‌دهد در مهرماه ۱۴۰۱ از ۵۳ خوراکی، ۲۸ قلم افزایش قیمتی بالاتر از میانگین نرخ تورم عمومی نقطه‌ای داشتند که می‌توان ردپای حذف ارز ترجیحی را همچنان در افزایش قیمت‌ها مشاهده کرد.
تورم 28 قلم مواد غذایی بالاتر از میانگین نرخ تورم
به گزارش مردم سالاری آنلاین،گزارشی که اخیراً مرکز آمار ایران از نرخ تورم اقلام خوراکی در مهرماه منتشر کرد، نشان می‌دهد قیمت هویج‌ فرنگی در مهرماه سال جاری نسبت به ماه مشابه سال گذشته 35 درصد و هندوانه 6.7 درصد کاهش داشتد. در مقابل روغن مایع با افزایش قیمت 289.1 درصدی در مهرماه در بین سایر اقلام خوراکی رکورد زد.
روغن نباتی جامد با افزایش 265.4 درصد، سیب‌زمینی با 153.2، ماکارونی با 138.7 درصد، برنج ایرانی درجه یک با 138 درصد، سس مایونز با 128.3، مرغ‌ماشینی با 121 درصد، کره پاستوریزه با 109.7 درصد به‌ترتیب بیشترین تورم نقطه‌به‌نقطه در مهرماه سال جاری داشتند.
در واقع می‌توان گفت که شیب تند افزایش قیمت کالاها از 23 اردیبهشت‌ماه پس از آزادسازی نرخ ارز 4200 تومانی سرعت گرفت. این در حالی است که یکی از وعده‌های انتخاباتی سید ابراهیم رئیسی به نصف رساندن و تک رقمی کردن نرخ تورم بود.
تشکیل کارگروه برای تصمیمات تورم‌زا
نکته جالب توجه این است که دولت تصمیم دارد کارگروهی در راستای جلوگیری از تصمیمات تورم‌زا تشکیل دهد.  کارگروهی متشکل از معاون اول رئیس دولت، وزیر امور اقتصاد و دارایی و رؤسای سازمان برنامه و بودجه و بانک مرکزی. در واقع آن طورکه پیداست در این کارگروه، تصمیم‌گیران اقتصادی قرار است بر خود نظارت کنند!
بررسی آمار نرخ تورم اقلام خوراکی‌ها در مهرماه نشان می‌دهد که با عبور از فصل تابستان، قیمت میوه‌ها دستخوش تغییراتی شد. برای مثال قیمت هندوانه 14 درصد و قیمت خربزه 13.2 درصد در مهرماه افزایش یافت. دلیل اصلی آن می‌تواند کاهش در عرضه با توجه به ورود به فصل سرما باشد. در مقابل قیمت انار در مهرماه نسبت به شهریورماه 11 درصد، هویج فرنگی 9.3 درصد و سیب 4.5 درصد کاهش یافت.
در واقع، خانوارهای کشور به‌طور میانگین ٤٨.٦ درصد بیشتر از مهر ١٤٠٠ برای خرید یک «مجموعه کالاها و خدمات یکسان» هزینه کرده‌اند.
نرخ تورم در اقلام خوراکی
طبق آمار منتشرشده در گروه نان و غلات «رشته آش» با افزایش 4.5 درصدی، در گروه گوشت قرمز و سفید و فرآورده‌های آن «مرغ ماشینی» با افزایش 8.2 درصدی، در گروه لبنیات «تخم‌مرغ» با افزایش 8.3 درصدی، در گروه میوه و خوشکبار «هندوانه» با افزایش 14.1 درصدی، در گروه سبزیجات و حبوبات «خیار» با افزایش 4.6 درصدی و در گروه قند و شکر «نوشابه گازدار» با افزایش 3.6 درصدی بیشترین افزایش قیمت را داشته‌اند.
با اینکه طبق جدیدترین گزارش فائو، قیمت جهانی مواد غذایی به پایین‌ترین حد در ۹ ماه گذشته رسید که سیگنال جدیدی از کاهش قیمت‌ها طی ماه‌های آینده مشاهده نمی‌شود.
در حالی این آمار نشان از کوچک‌تر شدن سفره مردم دارد که حدود 45 درصد خانوار ایرانی در ناامنی غذایی شدید به سر می‌برند.
در سال ۱۳۹۵ پژوهشی با عنوان «عوامل فردی مؤثر بر امنیت تغذیه خانوارهای مناطق شهری ایران» انجام شد. در این پژوهش ۱۸ هزار و ۸۰۹ خانوار مورد مطالعه موردی قرار گرفتند. نتیجه بررسی‌ها نشان داد که ۸۲ درصد خانوارها در بیش از هفت گروه (ناامنی تغذیه‌ای متوسط) و ۴۵ درصد خانوارها در بیش از ۱۰ گروه (ناامنی تغذیه‌ای شدید) از ۱۴ گروه غذایی، دچار کم‌مصرفی هستند. این آمار در شرایطی که گفته ‌می‌شود بیش از 60 درصد درآمد کارگران صرف مسکن می‌شود دور از ذهن نیست.
طبق جدیدترین گزارش بانک جهانی، ایران جزو ۱۰ کشور با بالاترین تورم موادغذایی قرار دارد. این در حالی است که بحران مواد غذایی در جهان تحت تاثیر قحطی در سومالی، سیل پاکستان و اعمال ممنوعیت صادرات برنج شکسته و افزایش تعرفه صادرات برنج تا 20 درصد، حمله نظامی روسیه به اوکراین و … تشدید شده است.
منبع:تجارت نیوز
کد مطلب: 179597
نام شما

آدرس ايميل شما
نظر شما *